YEDAŞ ekiplerinden zorlu kış mesaisi

YEDAŞ ekipleri zorlu kış şartlarında kesintisiz elektrik hizmeti sunabilmek için mücadele ediyor.

Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde 40 bin kilometrekare alanda 3 milyon tüketiciye elektrik hizmeti sunan YEDAŞ ekipleri, doğa ile adeta ‘kesintisiz enerji’ mücadelesi veriyor. Ekipler, 5 ilde birçok köye ulaşmak için kapalı yolları yürüyerek aşıyor ve elektriği ulaştırıyor.

Kar yağışlarının artması nedeniyle özellikle kırsalda meydana gelebilecek elektrik kesintileri için YEDAŞ ekipleri teyakkuza geçti. Şirketten yapılan açıklamaya göre kırsalda mücadelelerini sürdüren YEDAŞ arıza ekipleri, birçok köy yolunun kapanmasına rağmen koordineli olarak tüm arıza ihbarlarına müdahale etti.

Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop kırsalında yaşanan yoğun kar yağışı en çok iç bölgeleri etkiledi. Yüksek dağ köylerinde enerji nakil hatlarının sıfırın altındaki soğuk nedeniyle zarar görmesi üzerine zaman zaman yaşanan elektrik kesintilerini gidermek için her il ve ilçede özel ekipler oluşturan YEDAŞ, yolu kapalı olan köylere ise yürüyerek elektriği ulaştırmayı başardı.

“EKİPLERİMİZİN MÜCADELESİ SÜRÜYOR”

YEDAŞ Genel Müdürü Hasan Yasir Bora konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Tüm illerde ekiplerimiz ile faaliyetimizi sürdürüyoruz. Ama bununla da kalmayıp, gerektiğinde ekiplerimiz kırsalda kızaklarla ve yürüyerek, elektriği köylere götürmeyi başardı. Onlarca aracımız, il ve ilçelerde, köylerdeki arızalara müdahale etmektedir. Coğrafi olarak zor bölgelerde 7/24 esasına uygun olarak arıza ekiplerimiz canla başla görevlerini sürdürüyor” dedi. Bora şöyle devam etti: “Yatırımlarımızı kentlerde olduğu kadar kırsalda da ağırlıklı olarak sürdürüyoruz. Ama açıktaki hatların, her türlü doğa koşullarına açık ve korunmasız olduğunu da unutmamalıyız. Şu ana kadar kırsaldaki yolların büyük bölümünün kapanmasına rağmen ilk günden itibaren sadece bazı uç noktalarda kesinti yaşandı ancak ekiplerimiz anında müdahale etti. Halen de çetin mücadelemiz sürüyor” dedi.