Kadoil’in başarısının temelinde köklü ticaret geçmişi var

Kadoil Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nergiz Kadooğlu Çifçi, Kadoil’in başarısını, stratejisini ve gelecek hedeflerini değerlendirdi. Kadoil Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nergiz Kadooğlu Çifçi, akaryakıt sektöründe sekizinci sırada bulunan Kadoil’in başarılarının temelinde Kadooğlu Holding’in ticari geçmişinin yer aldığını söyledi. “BÖLGEMİZ VE ÜLKEMİZ İÇİN DURMAKSIZIN ÇALIŞTIK” Kadooğlu Holding altında yer alan iştiraklerin bölge ve ülke ekonomisine katkısına […]

Kadoil’in başarısının temelinde köklü ticaret geçmişi var
SONER OKUR
  • Yayınlanma26 Nisan 2024 14:18
  • Güncelleme26 Nisan 2024 14:24

Kadoil Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nergiz Kadooğlu Çifçi, Kadoil’in başarısını, stratejisini ve gelecek hedeflerini değerlendirdi.

Kadoil Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nergiz Kadooğlu Çifçi, akaryakıt sektöründe sekizinci sırada bulunan Kadoil’in başarılarının temelinde Kadooğlu Holding’in ticari geçmişinin yer aldığını söyledi.

“BÖLGEMİZ VE ÜLKEMİZ İÇİN DURMAKSIZIN ÇALIŞTIK”

Kadooğlu Holding altında yer alan iştiraklerin bölge ve ülke ekonomisine katkısına değinen Nergiz Kadooğlu Çifçi, “1977 yılında Cizre’de kömür nakliyeciliği ile ticarete giriş yaptık. Bu sırada Cizre’de ilk akaryakıt istasyonunu açarak sektöre de giriş yaptık. 90’lı yıllarda petrolün Irak’tan Silopi’ye gelen tankerler ile Türkiye’deki birçok istasyona taşınmasını sağlayarak ticareti canlandırdık, bölgemize ve ülkemize katkı sağlamaya başladık. Daha sonra Cizre’de ilk turistik oteli ve Gaziantep’te de bölgenin en büyük AVM’sini açarak bölge ticaretini aktif tutmayı hedefledik. Bu sırada otomotiv sektörüne ve gıda ithalat-ihracatına başladık. Böylelikle aslında Kadooğlu olarak bölgemizin, ülkemizin adını dünyaya duyurmaya başladık” dedi.

Akaryakıt sektöründe marka oluşturma kararından bahseden Kadooğlu Çifçi, “Akaryakıt sektöründe öne çıkarken bunu markalaştırmaya karar vererek 2006 yılında Kadoil markasını kurduk, bunun verdiğimiz en doğru kararlardan biri olduğuna inanıyorum. 2008 döneminde Türkiye’de motorinin pazar payının daha yüksek olması sebebiyle motorini depolamak ve satmak için Mersin’de aynı anda iki geminin yanaşabildiği Türkiye’nin en büyük deniz platformu olan Kadooğlu Akdeniz Dolum Tesisleri’ni kurduk. Şu an bölgenin ekonomisine katkı sağlamanın yanı sıra Mersin limanını en aktif kullanan şirketlerden biriyiz” diye ekledi.

“KADOİL AKARYAKIT DIŞI SATIŞLARDA DA SEKTÖRE KATKISINI SÜRDÜRECEK”

Kadoil olarak marka iş birlikleri konusunda genel yaklaşımını oluştururken, pazardaki gelecek öngörüleri ve müşterilerinin ihtiyaçlarını dikkate aldıklarını belirten Nergiz Kadooğlu Çifçi: “Tek merkezli çözümler kadar, terzi işi ve lokasyona özel iş birliklerine önem veriyoruz. ‘The Italy’ markasıyla yaptığımız ilk çalışma bu anlayışın örneklerinden biri. Ankara’nın en yoğun yaya ve araç trafiğine sahip bu noktada, yerinde taze hazırlanmış ürünleri müşterilerimize sunuyoruz, bununla ilgili çok iyi geri dönüşler aldık şimdiye kadar. Yani marka iş birliklerimizi artırmayı hedefliyoruz. Yine müşteri ihtiyaçları doğrultusunda hayata geçirdiğimiz iş birliklerinin en önemlilerinden biri Eşarj ile yapılan yüksek hızlı şarj (DC) istasyonları kurulmasına dair anlaşma. Şu an 40’tan fazla lokasyonla anlaşıldı ve 20’den fazla lokasyon devreye alındı. Bu sayede Türkiye’deki elektrikli araçların yüzde 2’sini şimdiden istasyonlarımızda en az bir kez ağırladık. Teknolojinin gerekliliklerinin sektörümüze yansımalarına göre hareket ederek güncelde kalmaya devam etmek istiyoruz. Kadoil olarak Ankara merkezde pilotunu gerçekleştirdiğimiz ek dinlenme alanları gibi uygulamalarla, gelir yaratacak ürün ve hizmetler yaratmalıyız diye düşünüyorum. Müşterilerimizin istasyonlara geldiklerinde sadece araçlarını değil; kendilerini de şarj edebileceği TV, internet gibi hizmetleri alabileceği alanları artırmak istiyoruz. Kahve, Türk toplumunda gün geçtikçe daha fazla talep görüyor. Bu konudaki iş birliğimiz 20 istasyona ulaştı. Bu kapsamda kendi markamızı yaratmak da gündemimizde” diye konuştu.

“İŞ ORTAKLARIMIZIN MALİYETLERİNİ DAHA REKABETÇİ HALE GETİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Geçtiğimiz yıl hız verdikleri gelir artırıcı iş birliklerinin yanı sıra, 425 istasyonluk Kadoil ağının, birlikte önemli bir ekonomik büyüklük yarattığının da farkında olduklarını söyleyen Nergiz Kadooğlu Çifçi, “İstasyonların ihtiyacı olan ürün ve hizmetlerin onlara daha düşük maliyetlerle sunulabilmesi için istasyon teknolojisi şirketlerinden enerji şirketlerine, yazar kasa üreticilerinden ödeme sistemi platformlarına kadar geniş bir yelpazedeki tedarikçi ile ilk görüşüyoruz. Bu yıl bu görüşmeleri sonuçlandırıp, iş ortaklarımızın maliyetlerini daha rekabetçi hale getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Kadoil’in Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nergiz Kadooğlu Çifçi: “2008 döneminde Mersin’de aynı anda iki geminin giriş yapabildiği, Türkiye’nin en büyük deniz platformu olan Kadooğlu Akdeniz Dolum Tesisleri’ni kurduk.”