“2000’li yılların başında sadece 5 büyükşehirde doğal gaz vardı”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2000’li yılların başında ülkede sadece 5 büyükşehirde doğal gaz bulunduğunu, şimdi ise 81 ilde doğal gaz arzı sağlandığını söyledi.

Bilecik’te faaliyet gösteren elektrik ve gaz dağıtım şirketleri ve STK temsilcileriyle bir araya gelen Dönmez, “Sayın Cumhurbaşkanı ‘Batıda ne varsa doğuda da o olacak.’ dedi, geçen yıl sonu itibarıyla Hakkari’ye de doğal gazı götürdük. Böylece 81 ilimizin tamamına doğal gaz arzı sağlandı.” diye konuştu.

Dönmez, enerjinin, bir ülkenin, sanayinin, hayatın lokomotifi ve kalbi olduğunu belirterek, “Enerji hayatın ta kendisi. Etrafımızı aydınlatan, makinelerimize güç kaynağı olan başta elektrik olmak üzere diğer enerji kaynaklarına ihtiyacımız var.” ifadesini kullandı.

2000’lere gelindiğinde ülkenin 30 bin megavat civarında bir kurulu gücü bulunduğunu anımsatan Dönmez, şöyle devam etti:
“Ülkemiz daha hızlı büyüyor, sanayimiz gelişiyor, dolayısıyla enerji ihtiyacımız artıyor. Hükumetimiz serbestleşmenin önünü açarak ‘Bu iş sadece kamu kaynağı kullanılarak değil, özel sektörün, girişimcinin de bu sektörde yer alması daha faydalı olur’ kanaatiyle enerjide bir yatırım hamlesi başlatmış oldu. O günden bugüne 30 bin megavatlık kurulu gücümüz yıl sonu itibarıyla yaklaşık 89 bin megavata ulaştı ve bu yatırımların büyük bir kısmı da özel sektör girişimiyle oldu. Bir başarı hikayesi yazıldı.”

Akdeniz’de Fatih Sondaj Gemisi’nin çalışmalarının devam ettiğine değinen Dönmez, bu çalışmalarda da sona gelindiğini sözlerine ekledi.

Vali Bilal Şentürk’le de makamında görüşen Dönmez, buradaki konuşmasında, Bilecik’in sadece enerji açısından değil, doğal kaynaklar bakımından da oldukça verimli potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

Bakan Dönmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Sanayimiz hamdolsun hızlı gelişiyor ve Bilecik marka şehir olma yolunda hızla ilerliyor. Belediye başkanlarımız ve yerel yöneticilerimiz bugüne kadar gece gündüz demeden büyük bir gayret ve samimiyetle çalıştılar. İnşallah bundan sonra da bu çalışmaları devam edecek. Biz bir Bilecikli olarak her daim Bilecik’in yanında olduk. 3 kıtaya hükmeden 7 iklimi kontrol eden bir imparatorluğun kuruluşunun ve dirilişinin tohumlarının atıldığı bir bölgedeyiz. Belki yeterince Bilecik’i kamuoyuna tanıtamıyoruz. Ama inşallah yeni dönemde Bilecik’te yaşayan herkes bu gayret içinde olursa bu sorunları aşmış olacağız.”

Daha sonra Bakan Dönmez, AK Parti Bilecik Teşkilatı Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılış törenine katıldı.

Yerli kaynaklardan elektrik üretimi yüzde 60’a yükseldi