OPEC petrol

OPEC+ toplantısından kesinti kararı çıktı

OPEC üyesi ve OPEC dışı bazı ham petrol üreticisi ülkelerin katılımıyla gerçekleştirilen 9. Olağanüstü Bakanlar Toplantısı’nda 2 ay boyunca günlük üretimde 10 milyon varil kesinti yapılması kararı çıktı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı ham petrol üreticisi ülkelerin düzenledikleri 9. Olağanüstü Bakanlar Toplantısı, telekonferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sekreteri Mohammed Barkindo, dünya genelindeki düşük petrol talebi ve hızla artan arz fazlası nedeniyle küresel petrol stok kapasitesinin mayıs ayı içinde dolabileceği uyarısında bulundu.

Hızla yayılan koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle dünya genelinde ulaşım kısıtlamaları ve karantinalar görüldüğünü belirten Barkindo, bunun petrol piyasasında son 1 ayda daha önce görülmemiş gelişmelere neden olduğunu kaydetti.

Toplantı sonucunda, 2 ay boyunca günlük petrol üretiminde 10 milyon varil kesinti yapılmasına karar verildi. Bir sonraki toplantı ise 10 Haziran’da gerçekleştirilecek.