‘Türkiye’yi yeni nesil bir istasyon anlayışıyla buluşturuyoruz’

GüzelEnerji Genel Müdürü Mahmut Çil, Enerji Petrol Gaz’ın, GüzelEnerji’ye ve sektöre dair sorularını cevapladı. Yaklaşık 6 ay önce GüzelEnerji Genel Müdürü olan Mahmut Çil, GüzelEnerji’nin stratejilerini ve gelecek hedeflerini gazetemize anlatırken akaryakıt sektöründeki gelişmeleri ve değişen sektör beklentilerini de okuyucularımız için değerlendirdi. Mahmut Çil “Türkiye’yi yeni nesil bir istasyon anlayışıyla buluşturuyoruz. TotalEnergies İstasyonlarımızı farklı ürün […]

‘Türkiye’yi yeni nesil bir istasyon anlayışıyla buluşturuyoruz’
SONER OKUR
  • Yayınlanma25 Nisan 2024 16:48

GüzelEnerji Genel Müdürü Mahmut Çil, Enerji Petrol Gaz’ın, GüzelEnerji’ye ve sektöre dair sorularını cevapladı.

Yaklaşık 6 ay önce GüzelEnerji Genel Müdürü olan Mahmut Çil, GüzelEnerji’nin stratejilerini ve gelecek hedeflerini gazetemize anlatırken akaryakıt sektöründeki gelişmeleri ve değişen sektör beklentilerini de okuyucularımız için değerlendirdi. Mahmut Çil “Türkiye’yi yeni nesil bir istasyon anlayışıyla buluşturuyoruz. TotalEnergies İstasyonlarımızı farklı ürün ve hizmetler sunan, sürdürülebilir, topluma değer katan, keyifli birer yaşam alanı olarak konumlandırıyoruz” dedi.

‘TEMEL ÖNCELİĞİMİZ GÜVEN VE İSTİKRAR ODAKLI BİR GELİŞİM SAĞLAMAK’

2023’ün sonlarına doğru GüzelEnerji Genel Müdürü olarak göreve başladınız. Göreve geldiğiniz günden beri geçen süreci değerlendirebilir misiniz?

GüzelEnerji olarak bugün yaklaşık 950 istasyonumuz, toplam 365 bin m3 kapasiteli akaryakıt ve LPG tesislerimiz ek olarak madeni yağ fabrikamız ile Türkiye’nin dört bir yanında uluslararası standartlarda hizmet sunmanın gururunu yaşıyoruz. TotalEnergies İstasyonları ve M Oil markalarımızla sektörümüzde geleceği temsil ediyoruz. OYAK Genel Müdürümüz Sayın Süleyman Savaş Erdem’in belirlediği hedef ve sürdürülebilir büyüme stratejisi doğrultusunda, temel önceliğimiz güven ve istikrar odaklı bir gelişim sağlamak. Bu doğrultuda kararlılıkla yürütülen bu dönüşüm yolculuğunu ileri taşımak üzere göreve getirildim.

OYAK’ın liderliğinde TotalEnergies İstasyonları dönüşümüne önemli yatırımlar yapıldı ancak bununla kalmıyor, yeni yatırımlarımızı da hayata geçirmeye devam ediyoruz. Türkiye’yi yeni nesil bir istasyon anlayışıyla buluşturuyoruz. TotalEnergies İstasyonlarımızı farklı ürün ve hizmetler sunan, sürdürülebilir, topluma değer katan, keyifli birer yaşam alanı olarak konumlandırıyoruz. Bu sayede istasyonlarımızda markamızın yeni deneyimlerini çok geniş kitlelerle buluşturuyoruz. Hızla değişen beklentilere göre zenginleşen hizmet portföyümüzle, misafirlerimizin yolculuklarına ve yaşamlarına değer katıyoruz.

“İHTİYACA YÖNELİK HİZMET SUNMA KONUSUNDA GÜÇLÜ BİR DENEYİME VE GELENEĞE SAHİBİZ”

Uzun yıllardır akaryakıt sektörünün içindesiniz, sektörün geçmişini ve bugününü genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz? Akaryakıt istasyonlarının geldiği nokta hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?

Sektörümüzde yaklaşık 20 yıllık bir deneyime sahibim. Kariyerime başladığımda istasyonlar sadece akaryakıt satılan birer nokta olarak görülüyor ve ‘benzinci/benzinlik’ diye tanımlanıyordu. Geçen süre zarfında ise hem gelişen teknoloji hem de misafirlerimizin değişen beklentileri ile sadece yolculuklara değil, yaşama da eşlik eden yeni bir çehre kazandı.

Bu dönüşümün en iyi örneklerinden birine GüzelEnerji ile imza atıyoruz. Yenilikçi markalarımız ve vizyonumuz sayesinde misafirlerimizi anlayarak, ihtiyaca yönelik hizmet sunma konusunda güçlü bir deneyime ve geleneğe sahibiz.

Bu doğrultuda, 2003 yılında Bonjour konsepti ile sektörümüzde perakende dönüşümüne imza atan ilk markalar arasında yer aldık. Bugün Bonjour, Café Bonjour ve Market markalarından oluşan üç farklı konsept ile Türkiye genelinde 7/24 hizmet sunuyoruz. 2021 yılından bu yana Bi’Güzel Lezzetler ile misafirlerimizin tüm ihtiyaçlarına yanıt sunmaya odaklanırken; gıdadan kişisel bakıma, teknolojiden oyuncağa ve oto aksesuarına kadar pek çok farklı kategoride 2 binin üzerinde ürüne hızla ve kolaylıkla ulaşmayı mümkün kılıyoruz. Aynı zamanda Gloria Jeans iş birliğimiz ve kendi kahve ürünlerimizdeki yeniliklerle kahve alanında da önemli atılımlar yapıyoruz. Baristalarımızın sunduğu taze ve yoğun aromalı kahve çeşitleriyle istasyonlarımız, kahve severlerin de uğrak noktası oluyor. İstasyonlarımızdaki deneyimi zenginleştirirken, ozon teknolojisi gibi yenilikçi çözümlerle hijyen ve sağlık anlamında da en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz. Özel oturma ve çalışma alanları, bisiklet sahiplerine tahsis edilen alanlar gibi farklı özelliklerle de yeni nesil istasyonlarımızı tüm Türkiye’de yolculukların ve yaşamın vazgeçilmez bir parçası kılmayı hedefliyoruz.

“İSTASYONLARIMIZIN EN ÖNEMLİ ÖZELLİKLERİNDEN BİRİ DE ‘İKLİM DOSTU’ OLMALARI”

İstasyonlarımızın sunduğu değerin sürdürülebilir olması ise bizim için kritik bir faktör. Bu doğrultuda yeni nesil istasyonlarımızın en önemli özelliklerinden biri de ‘iklim dostu’ olmaları. TotalEnergies İstasyonları dönüşümünün ilk yatırımı olan TSK Mehmetçik Vakfı Başakşehir 2 No’lu Akaryakıt İstasyonumuz dünyada 165 ülkede tercih edilen, çevre dostu derecelendirme sistemi olan LEED Platinum sertifikasını almaya hak kazanan Türkiye’de ve Avrupa’daki ilk akaryakıt istasyonu oldu. Bu başarıyla 10 istasyonumuzda daha LEED sertifikası alarak, sürdürülebilir bir gelecek yaratmak hedefiyle tüm istasyonlarımızda aynı standartları sağlamak için çalışmaya devam ediyoruz. İstasyonlarımızda güneş enerjisi sistemi, Otojet elektrikli araç şarj ünitesi, buhar geri dönüşüm sistemi, atık suyun yeniden kullanılması, yağmur suyu harmanlama ve LCA metodolojisi gibi sürdürülebilir çözümleri uyguluyoruz. Aynı zamanda geri dönüşüm süreçlerine büyük önem veriyor, misafirlerimiz ve iş ortaklarımızla birlikte kaynakların sorumlu kullanımına özen gösteriyoruz.

Tüm bu çalışmalarımızı ise hızla yaygınlaştırıyoruz. 2023’te 150’nin üstünde market yenileme projesini tamamladık. Böylece bugün Bi’Güzel Lezzetler, 27 ilde, 51 istasyonumuzda; Gloria Jeans Kahve noktalarımız 56 ilde, 85 istasyonumuzda; Cafe Bonjour 61 ilde, 301 istasyonumuzda; marketlerimiz 77 ilde, 600’ü aşkın istasyonumuzda yer alıyor. Aynı zamanda yeni oluşturduğumuz Bi’Güzel Kahve konseptini de hayata geçirdik ve bugün 10 istasyonumuz baristaları ile hizmet vererek bu alanda önemli bir ilki misafirlerimize sunuyor. Bu faaliyetlerimizin başarısı ise misafirlerimiz ve iş ortaklarımız tarafından tercih edilme oranlarımıza yansıyor. 2023 yılında yaklaşık 15 milyon aracın istasyonlarımızı ziyaret etmesi ve bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında Aralık 2023’te sektör yüzde 2,9 büyürken GüzelEnerji’nin yüzde 7,9 büyümesi başarılı iş sonuçlarımızın ve sektördeki konumumuzu güçlendirdiğimizin en önemli kanıtı.

Perakende dönüşümüyle paralel olarak istasyonlarımız da yeni bir çehreye kavuşuyor. Bunun en son örneklerinden TSK Mehmetçik Vakfı Maslak TotalEnergies İstasyonumuz, sektördeki birçok ilki içinde barındırıyor. Örneğin ‘arabaya servis’ hizmeti ile yoğun Maslak trafiğinde misafirlerimize arabalarından inmeden, taze ‘Bi’Güzel Lezzetler’i ve baristamızın sunduğu kahveleri alma fırsatı sunuyoruz. Ayrıca istasyonumuz, küçük ve büyük tüm araçlar için otomatik yıkama sistemi gibi pek çok yenilikçi özelliğiyle sektörümüzde fark yaratıyor. Depolama kapasitesi ve ada/tabanca sayısı ile Avrupa’nın en büyükleri arasında yer alan istasyonumuz, çevreye duyarlılığını da LEED sertifikası alarak kanıtladı.

Öte yandan, bildiğiniz üzere, TSK Mehmetçik Vakfı ile sektörümüzde örnek gösterilecek bir iş birliği başlattık. Şu anda İstanbul ve Ankara’daki 4 istasyonumuzda birlikte hizmet veriyoruz. Maslak’taki yenilikçi istasyonumuzda da TSK Mehmetçik Vakfı’nın yetkin lider takımı ve donanımlı ekipleri görev alıyor. Vakıf ile yürüttüğümüz güçlü ve günden güne büyüyen iş birliğimiz sonucunda, tam bir uyum içerisinde çalışarak misafirlerimize en iyiyi sunmaya odaklanıyoruz. Misafirlerimizden aldığımız olumlu geri dönüşler de bu iş birliğinin başarısını görünür kılıyor. Bu çıtayı sürekli olarak yükselterek iş birliğimizi ileri taşıma gayesinde ve kararlılığındayız.

“DİJİTAL YETKİNLİKLERİMİZE YATIRIM YAPMAYA VE BU SAYEDE YENİLİKÇİ HİZMETLER SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

GüzelEnerji’nin akaryakıt sektöründe son dönemlerde yaptığı atılımları görüyoruz. Hedefleriniz nedir?

Sürdürülebilir ve yenilikçi hizmetlerle misafirlerimize sunduğumuz değeri zenginleştirmek temel hedefimiz. Bu doğrultuda istasyon yatırımlarımıza devam edeceğiz. Bir yandan tüm Türkiye’de GüzelEnerji hizmetlerini erişilebilir kılmaya odaklanırken bir yandan da alanında ilk çözümlerle misafirlerimizin yanında yer alacağız.

Yakıtmatik hizmetimizi yaygınlaştırarak iş ortaklarımıza filo ve yakıt yönetimlerini kolaylaştırma konusunda destek olacağız. Madeni yağlar pazarında ise M Oil madeni yağlar markamız, Valvoline markasının münhasır ülke distribütörü olmasının yanı sıra hem Türkiye’de Valvoline ürünlerinin üretimini gerçekleştirecek hem de 150 yıllık geçmişe sahip markanın bilgi ve deneyimlerine erişebilecektir.

Ayrıca dijital yetkinliklerimize yatırım yapmaya ve bu sayede yenilikçi hizmetler sunmaya devam edeceğiz. Bunun önemli bir örneği olarak, hayata geçirdiğimiz yeni Club TotalEnergies Sadakat Programımız GüzelEnerji’nin misafirleriyle kurduğu bağı ve teknoloji gücünü görünür kılıyor. Yenilenen programımızı mobil, veriye dayalı ve güvenilir bir sistem üzerinde inşa ettik. Bu sayede misafirlerimizin üyelik için uygulamamızı mobil cihazlarına indirmeleri yeterli. Çok sade ve kullanıcı dostu bir üyelik sistemimiz var. Bunu yaptıktan sonra ise puan kazanma ve kullanma, araçlarından inmeden ödeme yapma, puanlarını otomatik olarak kullanma gibi pek çok yenilik onları bekliyor. Yine sektörde bir ilk olan oyunlaştırma ve modüllerle misafirlerimize sürpriz ödüller de sunuyoruz. Ayrıca bu sistem üzerinden yönettiğimiz veri yönetimi modellerimizle, misafirlerimizin ihtiyaçlarını daha yakından anlama ve onlara özel kampanyalar ve teklifler sunma imkânına sahibiz. Misafirlerimizin TotalEnergies İstasyonları ekipleri ile anlık iletişim kurmasına da olanak sağlayan yeni uygulamamız, ayrıca misafirlerimize araçlarına ait tüm bakım, sigorta, kasko gibi bilgileri takip edebildikleri, hatırlatmaları kullanabildikleri bir menü de sunuyor. Eşzamanlı olarak yenilenen Club TotalEnergies, istasyonlarımızda stok takibinden kategorilerin kârlılık ölçümlerine, kampanyaların kurgulanmasından raporlamaya tüm operasyonlarımıza yeni bir çehre kazandırıyor.

“TotalEnergies İstasyonları – Club TotalEnergies Sadakat Programı” çözümümüz başarısını ise kısa sürede kanıtladı ve MarTech Awards’ta ‘Müşteri Deneyiminde En İyi Teknoloji Kullanımı’ ödülüne layık görüldü. Bu kategori kapsamında; müşteri deneyiminin temelini oluşturan ve kullanıcı deneyiminde yaşanan pazarlama problemi çözümlerinde en etkili ve verimli teknoloji kullanımı ödüllendiriliyor ve bu kategoriye, bir pazarlama sorununa çözüm olması için teknoloji geliştirmiş veya teknoloji vasıtasıyla bir pazarlama problemini çözmüş firmalar katılabiliyor.

Elde ettiğimiz bu başarıyla gurur duyuyoruz. Benzer yeniliklerle çağımızın ihtiyacı olan kişiselleştirilmiş çözüm ve hizmetler sunmak odak noktamız olmaya devam edecek.

‘120 NOKTADA 250’Yİ AŞKIN ŞARJ ÜNİTESİ İLE ELEKTRİKLİ ARAÇLARA HİZMET SUNUYORUZ’

Otomotiv endüstrisinde özellikle elektrikli araçlar konusunda son yıllarda yaşanan gelişmeler önemli değişimlere sebep oluyor. Siz bu dönüşüm hakkında neler düşünüyorsunuz? TotalEnergies İstasyonları olarak bu süreçte nasıl bir pozisyon alıyorsunuz?

Elektrikli araçlar mobilitenin geleceğini temsil ediyor. Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre, bu araçlar 2030’da trafikteki araçların yüzde 35’ini oluşturacak. Bu hızlı gelişimi mümkün kılmak için ise önemli bir ikmal ve altyapı yatırımı gerekiyor. Çünkü bugün elektrikli araç kullanıcılarının menzil endişesini ortadan kaldırabilmiş değiliz. Yenilikçi ve sürdürülebilir şarj istasyonlarına yatırım yapmak, bu araçlara olan ilgiyi artıracaktır. Bu da hem çevresel hem de ekonomik bir değer yaratacaktır. Bu bilinçle biz elektrikli araçlar için Şarj Ağı İşletmeci Lisansı’nı alan ilk akaryakıt dağıtım şirketi olarak, Otojet markamızla şarj istasyonu hizmetlerimizi hızla yaygınlaştırıyoruz. Bugün 120 noktada 250’yi aşkın şarj ünitesi ile elektrikli araçlara hizmet sunuyoruz.

“YENİ ENERJİLER ALANINDA YATIRIMLARIMIZI ŞEKİLLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

TotalEnergies İstasyonları olarak enerji sektöründe farklı alanlarda da yatırım yapma planınız var mı?

GüzelEnerji olarak, geleceğin çözümlerini bugünden hayata geçirebilmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda elektrikli araç altyapısına yaptığımız yatırımları sürdürürken, sektörel ihtiyaca ve misafirlerimizin beklentilerine göre yeni enerjiler alanında yatırımlarımızı şekillendirmeye devam edeceğiz.

“SAHANIN KRİTİK ÖNEMİNİN BİLİNCİYLE STRATEJİK ATILIMLARIMIZI BİRLİKTE HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Çalışma arkadaşlarınıza, bayilerinize, paydaşlarınıza ve sektöre vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Enerji, yaşamın en temel unsurlarından biri ve taşıdığı bu rolün önemini hepimiz biliyoruz. Çoğu zaman zorluklarla mücadele etmek durumunda kalabiliyoruz ama her koşulda işini elinden geldiği ölçüde en iyi ve en doğru şekilde yapmaya çalışan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Geçtiğimiz dönemde prestijli kurumların GüzelEnerji’yi layık gördüğü pek çok ödül ve derecelendirme de bu çalışmalarımızın başarısını gözler önüne serdi. Örneğin, 2023 yılında Effie Ödülleri’nde ‘Otomotiv Ürün ve Hizmetleri, Satış Sonrası Ürün ve Hizmetler’ ve ‘Yeniden Doğanlar’ kategorilerinde ödül alan TotalEnergies İstasyonlarımız, 11. Baykuş Ödülleri’nden de ‘TotalEnergies Marka Sağlığı Araştırması’, ‘Bi’Güzel Ürün Portföyü ve Market İçi Gıda Alışveriş Davranışı Araştırması’ ve ‘TotalEnergies Senaryo Testi Araştırması’ ile 3 Bronz Baykuş ödülüne layık görüldü. 2024’e de bahsettiğim gibi MarTech Awards’taki başarımızla adım attık ve yıl boyunca başarılarımızı sürdüreceğimize eminim.

Şüphesiz bu fark yaratan çalışmaların ardında GüzelEnerji olarak bayilerimizle kurduğumuz güçlü vizyon ve misyon birliği bulunuyor. Sahanın kritik öneminin bilinciyle stratejik atılımlarımızı birlikte hayata geçiriyoruz. Özellikle sektörümüzdeki dönüşümün getirdiği zorlukları birlikte aşmak ve misafirlerimize ve ekiplerimize en iyi deneyimi sunabilmek temel önceliğimiz. Bu kapsamda eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile daima bayilerimizin yanında yer alıyoruz. Geliştirdiğimiz yenilikçi hizmetlerle de onlara verimlilik ve kârlılık odaklı fırsatlar sunmaya odaklanıyoruz. Karşılıklı güvene dayalı ilişkilerimizin sürdürülebilir ve uzun vadeli olması da bayilerimizle olan güçlü bağımızın bir yansıması.

Sektörümüzdeki dönüşüm ve hareketliliğin zaman zaman getirdiği zorlukları hepimiz biliyoruz. Sektörümüz sadece akaryakıt dağıtım şirketlerinden değil, birlikte yol aldığımız paydaşlarımızdan da oluşuyor ve onların da sürdürülebilirliğini önemsiyoruz. Daha önce de değindiğim gibi sektörümüzü artık bir enerji temin noktasından ziyade birçok paydaşımızla iş birliği içinde olduğumuz bir hizmet sektörü olarak gördüğümü söyleyebilirim ve hizmette ayrışmak için çalışmalarımıza tüm hızımızla devam edeceğiz.