AHK Türkiye’den AB destekli “Enerji Yöneticisi” eğitimi

AHK Türkiye çözüm ortağı DEinternational, “European EnergyManager” (EUREMnext) eğitimiyle işletmelere, kendilerini enerji piyasalarında yaşanan köklü değişimlere en iyi şekilde hazırlayabilmeleri için destek veriyor. Katılımcılar, kendi işletmelerinde etkin bir enerji yönetimi uygulayabilecek ve böylelikle enerji giderlerinden tasarruf sağlayabilecekler.

Yapılan açıklamaya göre hedef grubu fabrika müdürleri, üretim yöneticileri ve tesis teknikerleri gibi enerji kullanımından sorumlu uzman kişiler olan “EUREM Etkin Enerji Teknikleri ve İşletmelerde Enerji Yönetimi Kursu” ile katılımcılara hem mühendislik hem de yönetim konularını içeren modüllerle kapsamlı bir eğitim sunuluyor.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK Türkiye), AB destekli bir projeyle EUREM tarafında kurucu ve ana organizatör olan Almanya’nın yanı sıra Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İtalya, Portekiz, Slovenya, İspanya, Şili gibi ülkelerde düzenli olarak gerçekleştirilen enerji yönetimiyle ilgili bu üst düzey eğitimi Türkiye’deki işletmelerle buluşturarak EUREMnext ağına Türkiye’nin de dahil olmasını sağlıyor.

EĞİTİM PANDEMİ SÜRECİNDE DE DEVAM ETTİ

20 Aralık 2019 – 16 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleşen “pilot” EUREMnext eğitimi için Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği (EYODER) ile iş birliği yapılırken, pandemi nedeniyle son dönemde sanal ortamda olmak üzere toplam 19 konuda sınıf eğitimi ve 6 konuda e-eğitim verildi. Eğitimde tüm ülkelerle ortak materyaller kullanıldı ve ülkelere özel uygulamalar yapıldı. Eğitmenler ise, konusunda uzman akademisyenler ve sektör profesyonelleri arasından seçildi. Eğitimlere devamlılık, yazılı sınav başarısı gibi çeşitli şartları karşılayan katılımcıların Türkiye hakları tamamen AHK Türkiye’ye ait olan ve AB dahil 35 ülkede kabul gören EUREMnext “European EnergyManager” sertifikası almaya hak kazanacağı eğitimin son ve en önemli adımı olan verimlilik projesi sunumları 24 Eylül’de, Alman Büyükelçiliğinin Tarabya Yazlık Rezidansındaki AHK Türkiye binasında gerçekleşti.

Sertifika almaya hak kazananlar arasından seçilecek bir temsilci ise önümüzdeki sene “Uluslararası European EnergyManager” konferansında Türkiye’yi temsil edecek.

Önümüzdeki yıllarda da devam edecek EUREMnext eğitimine katılımcı seçilerken, kurumsal firmaların etüt-proje sertifikası olan enerji yöneticilerine öncelik verileceği belirtildi.