Yeni Nesil ÖKC’lere geçişte süre uzatımı

Gelir İdaresi Başkanlığı, mücbir sebep ilan edilen il ve ilçelerde yeni nesil ÖKC’lere geçiş süresinin 31 Ağustos’a uzatıldığını duyurdu. Gelir idaresi Başkanlığı (GİB), deprem nedeniyle mücbir sebep ilan edilen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile Gaziantep ilinin Islahiye ve Nurdağı ilçelerinde bulunan Elektronik Kayıt Ünitesiz ve Elektronik Kayıt Üniteli Eski Nesil Pompa Ödeme Kaydedici […]

Yeni Nesil ÖKC’lere geçişte süre uzatımı
SONER OKUR
  • Yayınlanma30 Nisan 2024 22:44

Gelir İdaresi Başkanlığı, mücbir sebep ilan edilen il ve ilçelerde yeni nesil ÖKC’lere geçiş süresinin 31 Ağustos’a uzatıldığını duyurdu.

Gelir idaresi Başkanlığı (GİB), deprem nedeniyle mücbir sebep ilan edilen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile Gaziantep ilinin Islahiye ve Nurdağı ilçelerinde bulunan Elektronik Kayıt Ünitesiz ve Elektronik Kayıt Üniteli Eski Nesil Pompa Ödeme Kaydedici Cihazların, Yeni Nesil Akaryakıt Pompa Ödeme Kaydedici Cihazlarla Değiştirilmesine ilişkin sürenin uzatılması hakkında duyuru yayınladı.

Yeni Nesil Akaryakıt Pompa Ödeme Kaydedici Cihazlara ilişkin 527 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği 24 Mart 2021 tarihli ve 31433 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

GİB tarafından yapılan açıklamada; “Söz konusu Genel Tebliğin 10’uncu maddesinin üçüncü fıkrası ile Başkanlığımız, Tebliğde belirlenen süreleri ynokc.gib.gov.tr adresinde ilan ederek uzatmaya yetkili kılınmıştır. Bu kapsamda, Başkanlığımıza iletilen talepler ve genel hayatın gidişatı incelendiğinde, 6 Şubat 2023 tarihinde meydan gelen deprem nedeniyle mücbir sebep ilan edilen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Gaziantep ilinin Islahiye ve Nurdağı ilçeleri için söz konusu Genel Tebliğin; ynokc.gib.gov.tr adresinde yapilan duyuru ile 30 Nisan 2024 tarihine uzatılan tarihin, 31 Ağustos 2024 tarihine uzatılması uygun bulunmuştur” denildi.