Mini GES YEKA başvuruları başladı

Türkiye’nin 36 farklı şehrinde 1.000 MW’lık güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine için yapılacak mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışmaları için başvurular bugün başladı. 8 Mart’ta başlayan başvurular 12 Mart Cuma gününe kadar alınacak.

Türkiye’nin Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarından en yüksek oranda yararlanmak için geliştirilen YEKA yarışmaları bu kez Mini GES YEKA ile devam ediyor. Güneş enerjisine dayalı mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışmaları için 8 Mart Pazartesi günü başlayan başvurular 12 Mart Cuma gününe kadar devam edecek. Başvurular 09.00-12.00 saatleri arasında alınacak.

YATIRIMCILAR 36 İLDE 74 PROJE İÇİN YARIŞACAK

Yatırımcılar, toplam 36 ilde toplam 1.000 MW gücünde bağlantı kapasitesinin tahsisi amacıyla 10, 15 ve 20 megavat kapasitelerinde olacak şekilde güneş enerjisine dayalı 74 adet Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışması için başvurularını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü’ne yapacaklar.

Yatırımcılar, başvuru dosyalarında her bir yarışma için kilovatsaat başına 35 kuruş olarak belirlenen tavan fiyat üzerinden bir teklif sunacak. En düşük teklifi veren ilk 5 şirket yarışmaya çağrılacak ve açık eksiltme usulüyle yarışacak.

Her bir proje için en düşük teklifi veren yatırımcıyla elektrik enerjisi alım sözleşmesi imzalanacak. Sözleşme, imzalandığı tarihten itibaren 15 yıl geçerli olacak.