elektrik Niğde'deki güneş paneli yatırımına faiz desteği düzenlemesi

Mini YEKA başvurularında 5 günde toplam 709 proje başvurusu yapıldı

Türkiye’nin 36 farklı şehrinde 1.000 MW’lık güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine için yapılacak mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışmaları için başvurular başladı. 8 Mart’ta başlayan başvurular 12 Mart Cuma gününe kadar devam etti.

Türkiye’nin Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla yararlanması için geliştirilen YEKA yarışmaları bu kez Mini GES YEKA ile devam ediyor. Güneş enerjisine dayalı mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışmaları için 8 Mart Pazartesi günü başlayan başvurular 12 Mart Cuma gününe kadar devam etti. Başvurular 09.00-12.00 saatleri arasında alındı.

YATIRIMCILAR 36 İLDE 74 PROJE İÇİN YARIŞACAK

Yatırımcılar, toplam 36 ilde toplam 1.000 MW gücünde bağlantı kapasitesinin tahsisi amacıyla 10, 15 ve 20 megavat kapasitelerinde olacak şekilde güneş enerjisine dayalı 74 adet Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışması için başvurularını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü’ne yaptı.

İLK 5 ŞİRKET YARIŞMAYA ÇAĞIRILACAK

Yatırımcılar, başvuru dosyalarında her bir yarışma için kilovatsaat başına 35 kuruş olarak belirlenen tavan fiyat üzerinden bir teklif sunacak. En düşük teklifi veren ilk 5 şirket yarışmaya çağrılacak ve açık eksiltme usulüyle yarışacak.

Her bir proje için en düşük teklifi veren yatırımcıyla elektrik enerjisi alım sözleşmesi imzalanacak. Sözleşme, imzalandığı tarihten itibaren 15 yıl geçerli olacak.

EN YÜKSEK KAPASİTE TAHSİSİ 50 MW

Bağlantı kapasitesi tahsis edilen 36 il arasında en yüksek kapasitesinin tahsil edildiği iller ise 50’şer MW ile Gaziantep, Mardin, Van ve Antalya olurken bu şehirleri 40’ar MW kapasite ile Ankara ve Diyarbakır takip etti.

KURULU GÜÇ TOPLAMI 9.400 MW OLAN 709 BAŞVURU YAPILDI

MW’lık bağlantı kapasitesi için 5 Gün boyunca devam eden başvurularda toplam 36 ildeki 74 bağlantı bölgesi için toplam 709 başvuru yapıldı. Bu başvuruların kurulu güç toplamı ise 9.440 MW oldu. En yüksek başvuru ise toplam 160 proje başvurusu ve 2.290 MW kurulu güç toplamı ile 8 Mart’ta gerçekleşti.

EN YÜKSEK BAŞVURU AKSARAY-1 İÇİN YAPILDI

Bölgeler bazında bakıldığında ise en yüksek proje başvurusu 26 başvuru ile Aksaray-1 bölgesi için yapılırken en az başvuru ise 2 başvuru ile Hakkari-2 için yapıldı.