“Kooperatifler, iklim değişimi mücadelemizde önemli”

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, 4 Temmuz Uluslararası Kooperatif Günü dolayısıyla bir açıklama yayımladı. Prof. Dr. Karaosmanoğlu açıklamasında, kooperatiflerin ekonomideki mühim konumuna dikkat çekerek “Bu yıl Uluslararası Kooperatifler Birliği (ICA) iklim değişimiyle mücadele için yerelde kooperatiflerin gücünün önemini ortaya koyarak, ‘İklim İçin Birlikte […]

“Kooperatifler, iklim değişimi mücadelemizde önemli”
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma6 Temmuz 2020 14:00

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, 4 Temmuz Uluslararası Kooperatif Günü dolayısıyla bir açıklama yayımladı.

Prof. Dr. Karaosmanoğlu açıklamasında, kooperatiflerin ekonomideki mühim konumuna dikkat çekerek “Bu yıl Uluslararası Kooperatifler Birliği (ICA) iklim değişimiyle mücadele için yerelde kooperatiflerin gücünün önemini ortaya koyarak, ‘İklim İçin Birlikte Hareket Edelim’ temasını seçti”dedi.

Prof. Dr. Karaosmanoğlu, ICA’in dünyanın en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olarak 1895’te kurulduğunu anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“109 ülkeden 312 kuruluşun üye olduğu birlikte, 1991 yılında kurulan Türkiye Milli Kooperatifler Birliği de yer alıyor. Gezegenimizde ekonominin tüm sektörleri için 3 milyon kooperatif, 1,2 milyar kooperatif üyesi var. En büyük 300 kooperatifin cirosu dünyanın altıncı ekonomisinin Gayri Safi Yurt içi Hasılasına eşdeğer. Sayısal kuvvet ve kooperatiflerin yereldeki gücü, iklim değişimi ile mücadele için büyük bir potansiyelin olduğunu gösteriyor. Ülkemizde başta tarım, orman, gıda, sağlık, enerji kooperatifleri olmak üzere tüm kooperatiflerin sürdürülebilir üretimle coşarak ulusal ekonomiye katkı görevi var. Enerji kooperatiflerinde ve tarım, orman, gıda, sağlık kooperatiflerinin  üretimlerindeki enerji karbon ayak izinin düşürülmesi önce. Sürdürülebilir üretim ile karbon ayak izini düşürecek kooperatifler, küresel ısınmaya dur demek için ve de yaygın bilgi oluşturmak için de etkili olmalıdır. Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği olarak Uluslararası Kooperatif Günü’nü kutlayarak, kooperatiflerimize bereket diliyor ve güzelim ülkemizin iklim değişimiyle mücadelesinde paydaş olmaya davet ediyoruz.”