“Rüzgar enerjisinin faydaları için türbinlere bakım şart”

Tarımdan ekonomiye, temiz ve ucuz enerjiden iklime kadar birçok kaynağın kilidinin rüzgar olduğunu aktaran Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, geleceğin inşasında büyük öneme sahip olan rüzgar enerjisinin bakım ve onarımlarına dikkat çekti. Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, rüzgar enerjisinin sağladığı sayısız faydaya ulaşan tüm rüzgar ülkelerindeki en önemli unsurun rüzgar türbinlerindeki sürdürülebilir bakım […]

“Rüzgar enerjisinin faydaları için türbinlere bakım şart”
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma6 Temmuz 2020 10:55
  • Güncelleme6 Temmuz 2020 10:56

Tarımdan ekonomiye, temiz ve ucuz enerjiden iklime kadar birçok kaynağın kilidinin rüzgar olduğunu aktaran Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, geleceğin inşasında büyük öneme sahip olan rüzgar enerjisinin bakım ve onarımlarına dikkat çekti.

Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, rüzgar enerjisinin sağladığı sayısız faydaya ulaşan tüm rüzgar ülkelerindeki en önemli unsurun rüzgar türbinlerindeki sürdürülebilir bakım ve onarım sistemleri olduğunu belirterek dünyanın 10 rüzgar ülkesinden biri olarak gösterilen Türkiye’nin rüzgar enerjisindeki gelişmişlik düzeyinin devamlılığının, önemli ilerlemeler kaydettiği bakım ve onarım süreçlerindeki hizmet kalitesine bağlı olduğunu dile getirdi.

enerji

“DAHA TEMİZ VE UCUZ ENERJİ HERKESİN HAKKI”

Ülke Enerji’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, karşılaştırılan tüm fosil yakıtlı enerji çeşitlerine göre ciddi derecede düşük maliyetli olan rüzgar enerjisinin, diğerlerine oranla çok çevreci olmasıyla da dikkat çektiği belirtildi. Ülkemizde de enerji ihtiyacımızın yüzde 8’ini karşılayan rüzgarın sağladığı ekonomik faydanın başta enerji ithalatındaki arz ve dışa bağımlılıktaki düşüş olduğuna dikkat çeken Ali Aydın, sahip olduğumuz ve her yıl üzerine koyarak gelişen rüzgarın hem toplumumuzun isteklerine cevap verebileceğini hem de ciddi istihdam yaratılacak bir alan olduğunu aktardı.

RÜZGAR, TÜRKİYE’DE 15 BİN KİŞİYİ İSTİHDAM EDİYOR

Ülkemizin rüzgar enerjisine vereceği önem ve destekle ciddi derecede istihdam kaynağına kavuşacağını ifade eden Aydın, TÜREB’den edinilen bilgilere göre ülkemizdeki rüzgarın sağladığı istihdamın 15 bin kişi olduğunu söyledi. Bir rüzgar türbinin faaliyete geçmesi için fabrika sürecinden kurulumuna, işletmesinden bakım ve onarımlarına kadar birçok kişinin istihdamı sağlanan rüzgar sektörünün ülkemizde daha da gelişeceğine inandığını dile getiren Aydın; üretici, yatırımcı ve hizmetler döngüsündeki sağlanacak desteklerin hem ucuz enerjiyi hem de istihdamın artmasını sağlayacağını da belirtti.

Gerekli bakım ve onarımları dikkate almayan işletmelerin sonraki süreçte ciddi zararlarla karşılaşabildiğini de aktaran Aydın, bu durumun sonucunda ülke enerjisinin ve ekonomisinin yara aldığı bir döngünün gerçekleştiğini de sözlerine ekledi.