‘Güneş panelleriyle yüzde 90-95 bandında bir tasarruf elde ettik’

Petroturk TV Bayinin Sesi programımızda güneş panelleriyle kendi elektriğini üreten İzmir’deki Yaman Petrol’ün konuğu olduk. İstasyon Sahibi Onur Yaman, “Güneş panellerini yeni kurmamıza rağmen bu yaz ciddi bir performans elde ettik. Faturalarımıza çok olumlu yansımaları oldu. Özellikle bir ay yüzde 90-95 bandında bir tasarruf elde ettik” dedi. Dünyada enerji sektöründeki dönüşüm akaryakıt istasyonlarını da etkiliyor. […]

‘Güneş panelleriyle yüzde 90-95 bandında bir tasarruf elde ettik’
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma24 Kasım 2020 11:29
  • Güncelleme24 Kasım 2020 13:25

Petroturk TV Bayinin Sesi programımızda güneş panelleriyle kendi elektriğini üreten İzmir’deki Yaman Petrol’ün konuğu olduk. İstasyon Sahibi Onur Yaman, “Güneş panellerini yeni kurmamıza rağmen bu yaz ciddi bir performans elde ettik. Faturalarımıza çok olumlu yansımaları oldu. Özellikle bir ay yüzde 90-95 bandında bir tasarruf elde ettik” dedi.

Dünyada enerji sektöründeki dönüşüm akaryakıt istasyonlarını da etkiliyor. Güneş enerjisi artık evlerde ve iş yerlerinde de öne çıkıyor. Türkiye’de akaryakıt istasyonlarının en önemli giderlerinden biri olan enerji harcamalarının düşürülmesinde de istasyonlarının çatısına kurulan güneş panelleri enerji maliyetlerini düşürerek verimliliklerine katkı sağlıyor. İzmir’deki Yaman Petrol ise çatısına kurduğu güneş panelleriyle kendi elektriğini üretiyor. İstasyon Sahibi Onur Yaman Petrotürk TV’ye yaptığı açıklamalarda istasyonlarının özelliklerini anlattı.

İstasyon Sahibi Onur Yaman, “Güneş panellerini yaklaşık 1 yıl önce kurduk. Bu sene panellerle ilk yazımızı geçirdik. Net performansını yazın daha iyi görüyoruz. Bu yaz faturalarımıza ciddi etkisi oldu. Çalışmış olduğumuz firma da Petrol Ofisi’nin akredite olduğu bir firmasıydı. Dolayısıyla kuruluş aşamasında hiçbir sorun yaşamadık. Bazı mevzuat eksikliklerinden dolayı zorluklar yaşadık ve biraz süreç uzadı. Fakat, 1-1,5 ay içerisinde güneş panellerimizi kurabildik. Panellerimizi de RM İstanbul ve Solar Çatı iş birliği yaptı ve bütün kurulum, izin gibi aşamalarda bizzat ilgilendiler. Diğer firmalara da tavsiye ederim. Çünkü, güneş panellerini yeni kurmamıza rağmen bu yaz ciddi bir performans elde ettik. Faturalarımıza çok olumlu yansımaları oldu. Özellikle bir ay yüzde 90-95 bandında bir tasarruf elde ettik.”

“GÜNEŞ PANELLERİ KENDİNİ 6-7 YIL İÇERİSİNDE AMORTİ EDECEK”

Yaman, panellerin kendini ne kadar sürede amorti edeceğine dair şu bilgileri paylaştı: “İstasyonun elektrik tüketimi, panellerinizin kaç KW olduğu, panellerin hangi yöne baktığı ve kullanılan malzemenin kalitesi geri dönüşü etkiliyor. Fakat 6-7 yıl içerisinde kendini amorti edeceğini düşünüyorum. Biz İzmir’de 4 istasyonda faaliyet gösteriyoruz. Buradaki tecrübemden yola çıkarak diğer istasyonlarıma bu yatırımı yapmayı düşünüyorum.”

‘AKARYAKIT DIŞI FAALİYETLER AKARYAKIT İSTASYONLARINDA ÖNEMLİ BİR YER TUTUYOR’

İstasyonları hakkında genel bilgilendirme yapan Yaman, “İstasyonumuz 6 adalı, 2 adası LPG ve 4 adası akaryakıttır. Biz, burada 10 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Akaryakıt satışı dışında MigrosJet markasıyla hizmet veriyoruz. Bu da Petrol Ofisi’nin bir projesiydi ve bu uygulamadan da son derece memnunuz. Onun dışında Yağ Değişim Merkezimiz ve yıkamamız var. Dolayısıyla akaryakıt dışı faaliyetler akaryakıt istasyonlarında çok önemli bir yer tutuyor” diye konuştu.

Onur Yaman pandemi dönemiyle ilgili de, “Pandemi tüm satışlarımıza yansıdı. Özellikle akaryakıt satışına etki etti. Biz şanslı sektörlerden biriydik. Pandemi döneminde iş yerlerimizi kapatmadık. Sadece karantina zamanlarında çalışma formülü ortaya kondu ve biz ona uymak zorunda kaldık. Onun dışında faaliyetimiz hep devam etti. Fakat pandeminin ilk aylarında satışlarımız yarı yarıya düştü ve sonra kademeli olarak arttı. Yine de pandemi öncesi zamana göre eski satış oranlarını yakalayabildiğimizi söyleyemem” dedi.

‘PETROL OFİSİ’NİN ÖZELLİKLE ÖNEM VERDİĞİ KONULARDAN BİRİ DE PERSONEL EĞİTİMLERİ’

Onur Yaman dağıtım şirketleriyle olan iletişimleri hakkında şu bilgileri verdi: “Dağıtım şirketiyle bizim ilişkimiz çok eski yıllara dayanıyor. 1967 yılından beri bu işi yapıyoruz ve o dönemden beri Petrol Ofisi bayiliğimiz bulunuyor. 4 istasyonumuz var ve hepsi Petrol Ofisi. Sonuç olarak Petrol Ofisi’nden memnunuz. Dolayısıyla son derece iyi ilişkiler içerisindeyiz. Personel eğitimlerimiz de yapılıyor. Petrol Ofisi’nin özellikle önem verdiği konulardan biri de personel eğitimleridir. Biz de bu durumdan çok memnunuz.”

“MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ODAKLIYIZ”

Yaman, müşteri portföyleri hakkında, “Sanayi bölgesine yakın bir konumdayız. Dolayısıyla sanayi kesiminden daha çok müşterimiz var. Ama burası 10 yıllık bir istasyon ve bu bölgede son derece olumlu gelişmeler oluyor. Biz de bunları öngörerek bu bölgeye yatırım yapmıştık. Dolayısıyla müşteri kitlesi zaman içerisinde değişiklik gösterebilir” ifadelerini kullandı.

Akaryakıt sektörü yaşadıkları zorlukları da anlatan Yaman şöyle konuştu, “Biz de bir hizmet sektörüyüz. Dolayısıyla müşteri memnuniyeti odaklıyız. Ama biz eski bir bayiyiz ve müşteriye nasıl yaklaşılması gerektiğini, personelimizin de nasıl hareket etmesi gerektiğini çok önemsiyoruz. Tabii, bu konudaki zorluklardan bahsedebiliriz. Ama biz bunu bir zorluk olarak görmüyoruz. Çünkü, müşteri bizim her zaman önceliğimiz. Müşteriden gelen her şey başımızın üstüne diyoruz.”