Geleceğin temiz enerjisi ‘yeni nesil yakıtlar’

Geleceğin temiz enerjisi ‘yeni nesil yakıtlar’

Türkiye ve dünyada temiz enerjiye geçişi hızlandırma potansiyeline sahip yeni nesil yakıtlar, enerji sektöründeki gelişimime ve ülkelerin net sıfır emisyon hedeflerine de önemli katkılar sunacak.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK İÇİN YENİ NESİL YAKIT DÖNEMİ

Günümüzde yeni nesil yakıtlar, fosil yakıtlara göre daha temiz ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olarak öne çıkıyor. Bu yakıtlar, genellikle yenilenebilir enerji kaynaklarından üretiliyor. Hidrojen, rüzgar, güneş ve diğer temiz enerji kaynaklarından üretilen elektrik, biyoyakıtlar ve sürdürülebilir havacılık yakıtları da dediğimiz SAF’lar yeni nesil yakıtların en önemlileri olarak ön plana çıkıyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELEDE ÖNEMLİ ADIMLAR ATILIYOR

Uluslararası Enerji Ajansı raporuna göre; ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında 2030 yılına kadar hidrojeni etkili şekilde sisteme dahil etmesiyle birlikte küresel olarak yıllık 14 milyar metreküp doğal gaz, 20 milyon ton kömür, günlük 360 bin varil petrol kullanımının önüne geçilebileceği hesaplanıyor. Dünya genelinde 2030 yılına kadar yollarda neredeyse günümüzden 10 kat daha fazla elektrikli araç olacağı öngörülüyor.

Haberin devamı için tıklayınız.