Galler’den temiz enerji hamlesi

Galler Hükümeti, yeni düzenlemeyle birlikte evleri daha enerji verimli hale getirmeyi amaçlıyor. Galler’de inşa edilecek tüm yeni evler, ısınma ihtiyacını hükümet tarafından belirlenen yeni planlama dahilinde temiz enerji kullanarak karşılayacak. Galler hükümeti böylece evlerde enerji verimliliğini artırmayı ve enerji giderlerini daha ucuza getirmeyi planlıyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamada bu yıldan itibaren inşa edilecek tüm evlerde […]

Galler’den temiz enerji hamlesi
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma21 Ocak 2020 10:03

Galler Hükümeti, yeni düzenlemeyle birlikte evleri daha enerji verimli hale getirmeyi amaçlıyor.

Galler’de inşa edilecek tüm yeni evler, ısınma ihtiyacını hükümet tarafından belirlenen yeni planlama dahilinde temiz enerji kullanarak karşılayacak. Galler hükümeti böylece evlerde enerji verimliliğini artırmayı ve enerji giderlerini daha ucuza getirmeyi planlıyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada bu yıldan itibaren inşa edilecek tüm evlerde temiz enerji kaynaklarının kullanılmasıyla birlikte karbon emisyonlarında yüzde 37’lik bir azalma yaşanması ve her evde yıllık ortalama 180 pound tasarruf sağlanmasının amaçlandığı ifade edildi.

Yeni düzenlemeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Galler Konut Bakanı Julie James, “Yeni ve mevcuttaki konutlar, Birleşik Krallık’taki sera gazı emisyonlarının beşte birinde pay sahibi. 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarımızı yüzde 95 oranında azaltma hedefimiz doğrultusunda evlerdeki ısınma ve enerji tüketimi şeklimizde değişiklikler yapmak için harekete geçmeliyiz. Bugün inşa edilen evler 2050 yılında da var olacak. Bu nedenle, yeni inşa edilecek evler için belirlediğimiz standartların bizi bu hedefe götüreceğini düşünüyoruz. Böylelikle iklim değişikliğiyle mücadeleye de önemli bir katkı sağlayacağız” dedi.

Konutlar, Galler’deki tüm sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 9’unu oluşturuyor.