ETD’nin 10. Olağan Genel Kurulu’nda Başkanlığa yeniden Burak Kuyan seçildi

ETD (Enerji Ticareti Derneği), 10. Olağan Genel Kurul Toplantısını yaptı. Üyelerin çoğunun katıldığı oylamayla mevcut Yönetim Kurulu oy birliği yeniden seçildi.

Yönetim Kurulu ilk toplantısında, ETD Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden Doğan Enerji CEO’su Burak Kuyan seçildi. Gama Enerji A.Ş. Genel Müdürü Tamer Çalışır, APLUS Enerji Yatırım Danışmanlık Teknoloji ve Ticaret Ltd. Şti. temsilcisi Mustafa Karahan Enerjisa Üretim A.Ş. Enerji Piyasaları Direktörü Yusuf İlimsever ve Aksa Aksen Enerji Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Murat KirazlıI’nın da Başkan Yardımcıları olarak görevlerine devam etmeleri kararlaştırıldı.

ETD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Kuyan yaptığı açıklamada, enerji ticareti sektöründe son iki yılın oldukça zorlu geçtiğini, bunun üzerine Covid19 salgını sebebiyle küresel ekonomiye ilişkin oluşan endişelerin enerji piyasalarını da derinden etkilediğini belirtti. Bu zor dönemde oldukça etkin şekilde çalışmalarına devam etmeye gayret ettiklerini ve enerji piyasasına katkı verebilmek için piyasanın paydaşlarıyla verimli bir işbirliği yaptıklarını vurgulayan Kuyan, çalışmalara katkı sunan ve sorumluluk alan tüm Yönetim Kurulu ve çalışma grubu üyelerine teşekkür ederek, “Bu çalışmaların etkinliğinin artması için katılımı olabildiğince artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Kuyan, enerji ticareti sektöründe önemli adımların atıldığını belirtilerek EPİAŞ tarafından uzun zamandır çalışmaları devam eden vadeli elektrik piyasası çalışmalarında sona gelindiğini, vadeli gaz piyasasının ise temellerinin atılmaya başlandığına değindi. Atılan adımların istenen sonuçlara ulaşabilmesi için çabaların sürekliliğinin büyük önem arz ettiğini vurguladı. Kuyan son olarak, ETD olarak en önemli önceliklerinin ticaret piyasasında hacmin artırılmasına dönük çalışmalar olduğunun altını çizerek enerji ticareti alanının gerek elektrik gerekse doğal gaz ticaretiyle bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve doğal gaz piyasasının serbestleşmesine dönük çalışmaların son dönemde daha da önem kazandığını, ETD olarak da yeni döneme ilişkin planlarında bunu önemle dikkate aldıklarını sözlerine ekledi.

Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçilen şirket ve temsilcileri ise şu isimlerden oluştu.

Asil Üyeler:

1.    Doğan Enerji Yatırımları San. ve Tic. A.Ş. Burak Kuyan / Ali GÜrpınar

2.    GATES Enerji Ticaret A.Ş.: Tamer Çalışır/ Ahmet Burak Kadıoğlu

3.    APlus Enerjiİ Yatırım Danışmanlık Tekn. Ve Tic. LTD.ŞTİ.: Mustafa Karahan / Ozan Korkmaz

4.    Enerjisa Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş.: Yusuf İlimsever/ Mithat Cem Aşık

5.    AKSA AKSEN Enerji Ticareti A.Ş.: Murat Kirazlı/ Erdem Sezer

6.    LİMAK Enerji Ticareti A.Ş.: Ali Erman Aytaç/ Sinan Tokmar

7.    IC İÇTAŞ Elektrik Toptan Satış ve Ticaret A.Ş.: İ. Serdar Dönmez/ Gökçe Ozan

8.    ACWA Güç Elektrik İşletme ve Yönetim Sanayi ve Tic. A.Ş..: M. Selim Güven/ Eray Evgülü

9.    Akenerji Elektrik Enerjisi İthalat İhracat Toptan Tic. A.Ş.: Serhan Gençer/ Orkun Eyilik