EPİAŞ ile TAKASBANK arasında “YEK-G Sistemi ve Organize YEK-G Piyasası İşletme Protokolü” imzalandı

EPİAŞ ile TAKASBANK arasında Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti (YEK-G) Sistemi ve Organize YEK-G Piyasası İşletme Protokolü imzalandı. TAKASBANK yerleşkesinde gerçekleşen imza töreninde açıklama yapan EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, “Temiz enerji kullanmak sadece bugün için değil; gelecek kuşaklarımıza güzel bir çevre bırakmak için de önemli sorumluluklarımızdan. Ülkemizin bu amaçla yaptığı çalışmalara hepimiz şahit oluyoruz. EPİAŞ […]

EPİAŞ ile TAKASBANK arasında “YEK-G Sistemi ve Organize YEK-G Piyasası İşletme Protokolü” imzalandı
Kubilay Aydeğer
  • Yayınlanma26 Mayıs 2021 16:22

EPİAŞ ile TAKASBANK arasında Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti (YEK-G) Sistemi ve Organize YEK-G Piyasası İşletme Protokolü imzalandı.

TAKASBANK yerleşkesinde gerçekleşen imza töreninde açıklama yapan EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, “Temiz enerji kullanmak sadece bugün için değil; gelecek kuşaklarımıza güzel bir çevre bırakmak için de önemli sorumluluklarımızdan. Ülkemizin bu amaçla yaptığı çalışmalara hepimiz şahit oluyoruz.

EPİAŞ olarak bizler de üretici ve tüketicinin temiz enerji kullanımının belgelenmesinde büyük önem taşıyan YEK-G Sistemi ve piyasasının açılışını gerçekleştirmenin gururunu yaşamaktayız. Bu nedenle TAKASBANK Genel Müdürü Sayın Avşar Sungurlu Bey’le imzalamakta olduğumuz YEK-G Sistemi ve Organize YEK-G Piyasası İşletme Protokolü de büyük önem arz etmektedir.  İmzaladığımız protokolün sektörümüze ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederim.” ifadelerini kullandı.

İmza töreninde konuşma yapan TAKASBANK Genel Müdürü Sungurlu ise “EPİAŞ’ın işlettiği spot elektrik ve doğal gaz piyasalarına merkezi uzlaştırma kurumu olarak hizmet sağlıyoruz. Bu noktadaki işbirliğimizden ve çalışmalarımızdan çok memnununuz. YEK-G gibi çevresel bir piyasanın merkezi uzlaştırma kurumu olarak çalışmak bizim için de çok anlamlı olacağına inanıyorum. Umut ediyorum ki bu çevresel piyasalar üretici ve tüketicilerimiz arasında gerekli talebi bulacaktır.” şeklinde konuştu.