Küresel piyasalarda gaz fiyatlarında artış endişesi

Avrupa’da rekor üstüne rekor kıran doğal gaz ve LNG fiyatları kış mevsimi öncesi enerji piyasalarında kaygıları artırmaya devam ediyor. Eylül ayı ortasında TTF’te 80  Avro/MWh sınırına dayanan gaz fiyatlarında yaşanan sert artışlar birçok ülkede elektrik fiyatlarında da artışlara yol açtı.

BİRÇOK ETKEN TETİKLEDİ

Avrupa’da son yılların en düşük seviyesine gerileyen doğal gaz stokları, küresel piyasalarda LNG arzındaki daralma, artan karbon fiyatları ve elektrik üretiminde gazın artan payına bağlı olarak gaz talebindeki artış fiyatlardaki sert yükselişi tetikledi. Eylül ayında TTF’te 80 Avro/MWh sınırına dayanan gaz fiyatları, birçok ülkede elektrik fiyatlarında da artışlara yol açtı.

ÖNLEMLER GÜNDEMDE

Kış mevsiminin soğuk geçmesi ve Avrupa’ya Rusya’dan boru hatlarıyla yapılan gaz ihracatının arttırılmaması durumunda gaz fiyatlarındaki artışın devam etmesi bekleniyor. Birçok Avrupa ülkesi gaz fiyatlarında önümüzdeki aylarda yaşanması beklenen yeni fiyat rallisinin tüketiciler, enflasyon ve arz güvenliği üzerindeki yaratacağı etkilere karşı alınacak önlemleri tartışıyor.