Yüzer nükleer santralden Chukotka ağına ilk güç sağlandı

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom, Sibirya’nın en kuzey doğu kesiminde yer alan Chukotka ağına yüzer nükleer santralinden ilk 10 milyon kilowatsaat (kWh) elektrik gücünün sağlandığını bildirdi.

Rosatom’un bir parçası olan Rosenergoatom Şirketi’nin bir projesi olan yüzer nükleer santralden ilk 10 milyon kWh elektrik gücünü, 19 Aralık 2019 tarihinde şebekeye bağlandığından bu yana Chukotka Özerk Bölgesinin izole ağına verdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Chukotka Özerk Bölgesinin geneli ve Pevek kenti için güvenilir bir enerji kaynağı olan yüzer nükleer santral, elektriğe olan talebin arttığı bu bölgedeki elektrik ihtiyacının beşte birini karşılayacak.

Rosenergoatom A.Ş. Yüzer Nükleer Güç Santralleri İnşaat ve İşletme Müdürü Vitaliy Trutnev, “Yüzer nükleer santral tarafından sağlanan elektrik, gelecekte Chukotka’daki altın, bakır ve diğer doğal kaynak madencilik şirketlerinin büyümesini kolaylaştıracak. Ayrıca, yüzer nükleer santral, Kuzey Denizi Güzergahının altyapısındaki kilit unsurlardan biri olacaktır. 2020 yılı için ana hedefimiz, tesisin üretime alınmasıdır.’’

Öte yandan“Power” dergisine göre, yüzer nükleer santralin şebekeye bağlantısının 2019’da yaşanan önemli nükleer enerji olaylarından biri oldu.