Pil gücüyle 40 mil yol alan tren yolcu taşımaya başlıyor

İngiliz Vivarail şirketi tarafından geliştirilen emisyonsuz trenin deneme sürüşleri tamamlandı.

İngiliz demiryolu taşıtları üreticisi Vivarail tarafından geliştirilen “Class 230” isimli tren, yalnızca pil gücüyle 40 mile yani yaklaşık 65 kilometreye kadar yol alabilecek. Demiryolu hatlarında dizel yakıtların kullanımını azaltmak amacıyla geliştirilen bu trenlerin birkaç aydır yapılan test sürüşlerini başarıyla tamamladığı ve yolcu taşımaya hazır olduğu açıklandı.

Şirketten konuyla ilgili yapılan açıklamada, temiz enerji sistemiyle çalışan ve herhangi bir egzoz emisyonu üretmeyen bu trenlerin, geleneksel trenlerden daha seri bir hızlanma sağlayabileceği de belirtildi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Vivarail CEO’su Adrian Shooter, “Pil gücü ile çalışan trenlerle ilgili çalışmalarımıza birkaç yıl önce başladık ve testlerimiz de o günden beri sürüyor. Bu doğrultuda tren hatları üzerinde hızlı şarj sistemini kurduk ve trenin pil gücüyle 40 mil olan menzilini kanıtladık” dedi.

Shooter ayrıca yeni bir batarya sistemi üzerinde de çalışmaların devam ettiğini dile getirerek “10 dakikalık bir şarj süresiyle 60 millik mesafeye ulaşmayı hedefliyoruz. Amacımız, emisyonsuz trenlerin sayısını artırmak ve İngiltere demiryolu ağının karbondan arındırılmasını sağlamak” diye konuştu.