Türkiye Enerji Zirvesi

‘Hedefimiz enerji pazarındaki değişimin parçası olmak’

 

Enerji sektörüne yönelik geliştirdiği çözümlerle sektördeki firmaların operasyonel verimliliğine katkı sunmayı hedefleyen Oracle’ın bu alandaki faaliyetlerini Oracle Türkiye Enerji Sektörü Satış Direktörü Nadire Müge Gökçek’ten dinledik.

 

Enerji sektörüne yönelik geliştirdiği uygulamalarla çözümler üretip, firmaların operasyonel verimliliğine katkı sağlamayı hedefleyen Oracle’ın bu alandaki uygulamalarını Oracle Türkiye Enerji Sektörü Satış Direktörü Nadire Müge Gökçek Gas& Power’a anlattı.

 

Oracle Enerji Birimi’nin başta elektrik, doğalgaz ve su olmak üzere enerji sektörüne uçtan uca çözümler sağladığını kaydeden Oracle Enerji Sektörü Satış Direktörü Nadire Müge Gökçek, Oracle’ın bu alanda geliştirdiği yazılımların tamamen enerji vizyonuyla ortaya çıkıp, şirketlerin süreçlerine uygun olarak inşa edildiğini belirtti.

 

“HER ŞEY ŞEBEKE VE VARLIKLARIN YÖNETİLMESİYLE BAŞLIYOR”

 

Her şeyin şebeke ve varlıkların yönetilmesiyle başladığına dikkati çeken Gökçek, “Bizim ilk çözüm başlıklarımızdan birisi şebekenin yönetimi. Varlıkların bilinip, etkin bir şekilde yönetilmesi bir enerji şirketi için önemli konulardan bir tanesi. Biz bu ihtiyacı Work and Asset Management dediğimiz çözümümüzle sağlıyoruz. Oracle’ın saha ekiplerinin yönetimiyle ilgili geliştirdiği Work Force Management ise; sahadaki kişileri doğru atayan, onları doğru şekilde yönlendiren, performans ve verimliliği arttıran en önemli unsurlardan birisi” dedi.

 

“AMERİKA’DA YÜZDE 85 ORANINDA ORACLE KESİNTİ SİSTEMİ KULLANILIYOR”

 

Şebeke yönetiminin merkezi tarafta bazı görevlerinin olduğunu anımsatan Gökçek, “Kesinti yönetimi ve şebeke yönetimi ile şebekenin planları içerisinde bakılan şebekeye en doğru müdahalenin yapılmasını gerekir. Bizim kesinti yönetim sistemimiz bu ihtiyaca karşılık veriyor. Kesinti yönetim sistemi, kesinti ile ilgili önlemi, kesintinin olacağı bölgede kesinti olmadan önce uyarı yapıyor.  Bizim bu alandaki çözümümüz Amerikan menşeli olduğu için Amerika’daki kasırga ve fırtınadan dolayı etkilenen bölgelere yönelik geliştirildi. Amerika’da yüzde 85 oranında Oracle Kesinti Yönetim Sistemi kullanılıyor. Oracle, elektriği geri getirme, arızanın kaynağını bulabilme özelliğinden dolayı bu anlamda çok tercih edilen bir kesinti yönetim sistemine sahip” diye konuştu. Akıllı şebekeler ve nesnelerin interneti konusunda Oracle’ın tamamen müşteri odaklı bir perspektife sahip olduğunu vurgulayan Gökçek, bütün sistemlerinin müşterinin etrafında interaktif bir biçimde iletişim kurabilme imkanı tanıdığını söyledi.

 

“CK İLE HAYATA GEÇİRDİĞİMİZ SİVAS ÇAMLIBEL PROJESİ İLE ÖDÜLLER ALDIK”

 

Oracle’ın CK Enerji ile Sivas Çamlıbel Projesini hayata geçirdiğini kaydeden Gökçek, “Dünya çapında büyük ödüller alan bir transformasyon projesi gerçekleştirdik. Türkiye’de sadece EPDK’nın değil, aynı zamanda dünyadaki birçok enerji kurumunun da buraya gelip brenchmark  yaptığı bir organizasyon oldu”dedi.

 

“BÖLGEDEKİ KAYIP KAÇAK ORANININ AZALTILMASINI HEDEFLİYORUZ”

 

Dicle  projesinin de devam ettiğini hatırlatan Gökçek, “Uçtan uca tüm şebeke unsurlarının kurulduğu bir projeden bahsediyoruz. O bölgenin koşulları oldukça farklı. Bölgedeki kayıp kaçak oranının azaltılması gibi bir misyonla o işe girdik. Biz çalıştığımız firmaları bir çözüm ortağı olarak görüyoruz. Bu projelerimizle iş ortaklıkları kuruyoruz. Biz sadece Türkiye olarak değil, globaldeki enerji uzmanlığını da getiriyoruz. Bizim yurt dışında industry strategy ekibimiz var. Enerji kurumlarının uzmanları Oracle Utilities Biriminin bünyesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Onlarla beraber buraya gelip, toplantılar yapıp, sorunları gidermek için workshoplar yapıyoruz. Projeyi bütün unsurlarıyla ele almaktan büyük keyif alıyoruz. İş ortakları ekosistemimizi de büyütüyoruz. Yazılımları beraber uyguladığımız iş ortaklarımız da bir o kadar kıymetli. Çünkü dünyanın en iyi yazılımı da olsa bunu uygulama kalitesinde, yetkinliğinde ve uzmanlığında olmak gerekiyor. Bu ekosistemi büyütmek için destek sağlıyoruz.  Bununla ilgili eğitimlerimiz ve sertifikasyonlarımız devam ediyor. Bir yandan müşterilerimize destek olmaya çalışırken, bir yandan da ekosistemimizi de büyütüyoruz” açıklamasında bulundu.

 

“PROJE DİCLE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ADIYLA ORTAYA ÇIKTI”

 

Gökçek, Dicle Elektrik Dağıtım ve Dicle Perakende tarafındaki işbirliğinin bölgenin koşulları mertebesinde teknolojiyi kullanarak, kaçak kayıp oranının azaltılması, müşteriye ve vatandaşa en iyi hizmeti verme vizyonuyla ortaya çıktığını belirterek, projenin DDD(Dicle Dijital Dönüşüm) adıyla ortaya çıktığını, projede; varlık yönetimi, saha ekiplerinin yönetimi, müşteri yönetim ve faturalama sistemi ve sayaç veri yönetim sisteminin yer aldığını, bu şekilde bütün zinciri ve teknolojiyi kullandıklarını ifade etti.

 

“ENERJİ SEKTÖRÜ ÖNEMLİ DEĞİŞİMLERDEN GEÇİYOR”

 

Oracle’ın enerji sektörüne yönelik çözümlerinin olmasının beraberinde birçok kolaylık getirdiğini aktaran Gökçek, “Enerji şirketi beraberinde o yazılımla birlikte global bir brenchmark’a sahip oluyor. Süreç iyileştirme çalışmasına da girmiş oluyor. En önemlisi de bu sistemin tamamen esnek olması. Enerji sektörü Türkiye’de önemli değişimlerden geçiyor. Regülasyonlar değişiyor. Yeni kurallar geliyor. Sistemin parametrik olması ve esnek olması, sistemi kurduktan sonra büyük değişiklikler yapmak yerine, temel değişiklikler yaparak sistemin güncel haliyle kullanılmasını sağlıyor. Bu önemli avantajlardan birisi” ifadesini kullandı.

 

“YAZILIMLARIMIZI ALAN FİRMALAR GELECEĞİN YENİLİKLERİNİ SATIN ALIYOR”

 

Gökçek, “Bir yenilenebilir enerjinin şebekeye girdiğinde nasıl yönetileceği, elektrikli araçların artmasıyla beraber şebekede yaratabileceği volatilite, bunun faturalanması ve müşteri yönetimi gibi birçok konu var. Oracle Enerji Çözümleri olarak yurtdışından gelen  yazılımlarımız bunları çözen bir yapıyla buraya geliyor ve her versiyonda kullanıcılarımız ücretsiz olarak güncellemeleri alabiliyor. Bugünün değil, geleceğin de yeniliklerini beraberinde satın alıyorlar. Devamında sektörde meydana gelebilecek değişiklikleri de satın alıyorlar. Bugünün sorunlarıyla değil, yarının olası sorunlarında da yanımızda olabilecek bir çözümle çalışmayı hedefliyoruz” diye belirtti.

 

‘TÜRKİYE BİZİM İÇİN ÖNEMLİ VE HEDEF PAZARLARDAN BİRİSİ’

 

Türkiye’deki enerji pazarının bir değişimden geçtiğine değinen Gökçek, “Oracle Enerji Birimi olarak, bu değişim ve dönüşümün bir parçası olma arzusu içindeyiz. Türkiye bizim için önemli ve hedef ülkelerden bir tanesi. Bu anlamda da elimizden geldiğince bu değişim ve dönüşümü yapmak isteyen kurumlarla sadece çözümlerimizle değil, sektöre getirdiğimiz uzmanlıklarla, global ve yerel kaynaklarımızla, yerel iş ortaklarımızla ve  bizimle  bu dönüşümü yapmak isteyenlerle  çalışmaktan mutluluk duyuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

Global brenchmarkerların kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Gökçek, “Çünkü Türkiye’nin içinde barındırdığı dinamizm, farklı kullanıcı profilleri ve enerji sektörünün dinamikliği birçok ülke tarafından ilgi çekici bulunduğu için, o ülkeler tarafından brenchmarklar yapılıyor. Sadece Türkiye’deki know how’ı aktarmak değil, global bir firmanın bu anlamdaki faydalarını da sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.