‘Global faaliyetlerimizle ivme yakalamayı amaçlıyoruz’

Burak Söylemez/İstanbul

Ürettiği ürünlerle başta elektrik dağıtım şirketleri olmak üzere, enerji sektörüne yönelik çözümler geliştiren Köhler Elektrik Sayaçları, kendi bünyesindeki Ar-Ge departmanıyla akıllı şebekeler üzerine gerçekleştirdiği çalışmalara daha fazla ağırlık vermeyi amaçlıyor.

Kendi bünyesindeki Ar-Ge departmanıyla geliştirdiği yenilikçi ürünlerle başta elektrik dağıtım şirketlerinin ihtiyaçlarına yönelik ürünler geliştiren Köhler Elektrik Sayaçları, akıllı sayaçlar alanına daha fazla eğilerek,yerel pazardan, global pazara doğru ivme yakalamayı hedefliyor. Şirketin bu alandaki çalışmalarını Köhler Akıllı Sayaçlar Ar-Ge Bölüm Yöneticisi Erhan Yıldız Gas& Power’a anlattı.

 

Köhler’in yüzde yüz yerli bir şirket olduğunu belirterek sözlerine başlayan Köhler Akıllı Sayaçlar Ar-Ge Bölüm Yöneticisi Erhan Yıldız, “İstanbul merkezli bir şirketiz. Akıllı şebekelere yönelik yeni geliştirdiğimiz ürünlerin tasarımını ve üretimini gerçekleştiriyoruz. Bu ürünlerin ileride oluşabilecek potansiyel uygulama alanları hakkında müşterilerimize sunumlar ve bilgilendirmeler yapıyoruz” dedi.

 

Köhler’in kendi bünyesinde faaliyet gösteren donanımlı bir Ar-Ge departmanının olduğunun bilgisini paylaşan Yıldız, “Bünyemizde faaliyet gösteren bir Ar-Ge departmanımız var. Burada 15 kişilik bir ekibimiz var. Bu 15 kişilik ekibimizin içerisinde bilgisayar yazılımcıları, gömülü yazılım geliştiren arkadaşlar ve donanımla ilgili çalışmalar yapan arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımıza bütün süreçlerde destek olan bir teknik ekibimiz de var. Bu teknisyen ekibimiz de yapılan tasarımların testlerinin ve uygulamalarının takibinden sorumlular. Bu geliştirdiğimiz sayaçları ve cihazları yaklaşık olarak 1-2 yıllık test sürecinin ardından pilot uygulamalar şeklinde sertifikasyonunu yaptırdıktan sonra sahaya çıkarıp, bir yıllık bir pilot uygulamanın ardından da yüklü adetlerde seri üretime geçiriyoruz. Köhler bünyesinde bütün süreçlerimiz standart olarak bu şekilde ilerliyor” ifadelerini kullandı.

 

“10 BİN METREKARELİK ALANDA ÜRETİM YAPIYORUZ”

 

Köhler’in İstanbul’daki tesislerinde toplamda 10 bin metrekarelik bir alanda üretim yaptığını belirten Yıldız, toplam istihdamlarının mevsimsel olarak değiştiğini, yoğunluğa göre 100 ile 150 kişi arasında toplam çalışana sahip olduklarını ifade etti. Erhan Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü: “Ana ürün grubumuz elektrik sayacı ve elektrik sayacının türevleri. Bu türevler elektrik sayacının kendisi, elektrik sayacının üzerindeki haberleşme kartları, elektrik sayaçlarını kontrol eden veri toplama üniteleri, bu veri toplama ünitelerinin bağlı olduğu merkezi kontrol ve yönetim yazılımından oluşuyor. Adet bazında ağırlıklı olarak sayaçlar daha ön planda. Onların arkasından data toplama üniteleri geliyor. Bunların şu anda üretimi, müşteriye teslimatını ve yönetim süreçlerini gerçekleştiriyoruz. Ağırlıklı olarak enerji sektöründeki dağıtım şirketlerine ürün tedarik ediyoruz. Kamu kuruluşları ve özel sektöre hizmet sunuyoruz”

 

2016 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erhan Yıldız, Köhler’in 2016 yılını geçtiğimiz senelere nazaran benzer şekilde geçirdiğini belirterek şöyle devam etti: “2016’nın bizim faaliyetlerimize olumlu ya da olumsuz çok fazla bir etkisi olduğunu söyleyemem. 2015 nasılsa, 2016 da o şekilde geçti. 2017’de ise perspektifimizi biraz daha değiştirdik. Köhler olarak akıllı şebekelerle ilgili çalışmalara biraz daha fazla odaklandık. İlerleyen süreçte yerel marketten, global pazara doğru bir ivmelenme yakalamayı amaçlıyoruz. Daha ihracat odaklı ilerlemeyi planlıyoruz. Ürettiğimiz ürünlerin ihracatını yapıyoruz. Başta Almanya, Portekiz, Orta Asya, Orta Doğu ve bazı Afrika ülkelerine ihracat yapıyoruz. İhracatımızın toplam satışlarımız içerisindeki oransal karşılığı yüzde 40- 50’yi buluyor”

‘BÜTÜN ÜRÜNLERİMİZİ KENDİMİZ GELİŞTİRİYORUZ’

 

Köhler’in geliştirdiği başlıca ürünlerin elektrik sayaçları ve türevlerinden olduğunu belirten Yıldız, bunları tek faz sayaçlar, üç faz sayaçlar, endüstriyel sayaçlar ve ev tipi sayaçlar olarak sınıflandırdıklarını ifade etti. Bu ürünlerin bütün üretim ve yazılımlarını Köhler’in kendisininin geliştirdiğini kaydeden Yıldız, “Vidasından, donanımına ve yazılımına kadar tamamen kendi imkanlarımızla geliştirdiğimiz ürünleri piyasaya sunuyoruz. Firmamız tarafından geliştirilen bütün ürünlerin hiçbir malzemesini dışarıdan temin etmiyoruz. Tamamen Köhler’in kendi imkan ve kabiliyetleriyle tasarlayıp, geliştirdiği ürünlerden oluşuyor. Bu açıdan bakıldığında Köhler için yüzde yüz yerli bir şirket olduğunu vurgulayabiliriz” açıklamasında bulundu.