Türkiye Enerji Zirvesi

Elektrik arızalarına İHA’lı müdahale

 Başkent Elektrik Dağıtım AŞ’nin (Başkent EDAŞ) kesintisiz enerji sağlamak amacıyla ilk olarak Kastamonu’da kullandığı insansız hava aracıyla (İHA) 12 kilometrelik elektrik hattındaki arızayı 3,5 saatte tespit ettiği bildirildi.

 

Şirketten yapılan açıklamada, Başkent EDAŞ’ın sürdürülebilir ve kesintisiz enerji için teknoloji yatırımlarını hızlandırdığı belirtildi.

 

Elektrik hatlarındaki arıza tespitinin insan eliyle yapılmasında zorluklar yaşandığının ifade edildiği açıklamada, arazide elektrik dağıtım hatlarını İHA’larla yakından görüntüleme imkanının bulunduğu ve bu sayede müdahalelerin daha hızlı gerçekleştirilebildiği kaydedildi.

 

Açıklamada, İHA’nın, üç kişilik bir ekibin bir günde tamamlayamayacağı işi 3,5 saat gibi kısa bir sürede tamamladığına dikkat çekilerek, söz konusu sistemin Bartın, Karabük ve Zonguldak’ta da kullanılmaya başlanacağı ifade edildi.

 

İHA’larla yakından görüntüleme imkanı

 

İHA’lı uygulamaya ilk olarak Kastamonu’da başlandığının vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

“Kuzeyde yer alan enerji nakil hatlarının büyük çoğunluğunun ormanlık alanda bulunduğu Kastamonu’da arıza ve bakım tespiti, hem iş gücü hem de yabani hayvan riski nedeniyle ciddi sorunlar yaratıyor. Ekipler yabani hayvanlar nedeniyle bazı bölgelere giremiyor. Ocak ayı itibarıyla İHA’ları kullanmaya başlayarak bu sorunları teknolojiyle aşıyoruz. Biri 8 pervaneli multikopter, diğeri kanatlı tip olmak üzere iki insansız hava aracını sahaya indirerek Kastamonu’nun Bozkurt İlçesi’ndeki ormanlık alandan geçen Günvakti enerji nakil hattının 12 kilometrelik kısmı 3,5 saatte İHA’larla kontrol edildi.”
AA