Hello Tomorrow ‘Akıllı Şehirlerin Geleceği’ni masaya yatırdı

 Hello Tomorrow Türkiye Akıllı Şehirlerin Geleceğini konuşmak üzere Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries ve sektörden önemli katılımcılarla bir araya geldi.

Akıllı Şehirlerin Geleceğini konuşmak üzere bu gün Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries ve sektörden önemli katılımcıları buluşturan Hello Tomorrow Türkiye ‘Geleceği inşa ediyoruz’ mottosu ile yenilikçi fikirleri masaya yatırdı. Açılışta konuşan  Büyükelçi Fries Hello Tomorrow’un en büyük başarılarıdan bir tanesinin de enerji alanında olduğunu ifade etti.

 

45 ÜLKEDEN 50 BİN YETENEK

 

Açılıştaki konuşmasında Hello Tomorrow’un start-up merkezli bir  organizasyon olarak kuruluşundan bu yana başarısını arttırarak sürdürdüğünü belirten Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries, gelecek sonbaharda Hello Tomorrow’u Paris’te ağırlamanın mutluluğu içerisinde olduğunu ifade etti. Fries sözlerine şöyle devam etti: “Hello Tomorrow’un en büyük başarılarından bir tanesi de enerji alanındaki çalışmaları oldu. 45 ülkeden 50 bin yetenekli katılımcıyı içinde barındıran organizasyonun İstanbul ayağı da inovasyon dünyası için önemli oyuncuları bünyesinde barındırıyor. Türkiye bu alanda önemli dinamiklere ve artan bir değer birikimine sahip. Fransa ve Türkiye bilgi paylaşımı ve iş birliği konusunda önemli adımlar atmıştır. İnovasyon konusunda da önde gelen ülkelerden biri olarak Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkede milyonlarca euroluk projeleri finanse ediyoruz. Fransa spesifik olarak Türkiye’de nükleer santrallerden Airspace teknolojisine kadar bir çok alanda iş birliği, yatırım ve know-how paylaşımında bulundu. İlerleyen dönemde de bu işbirliği devam edecektir”

 

“GELECEĞİ İNŞA EDİYORUZ”

 

Hello Tomorrow Türkiye Temsilcisi Timur Topalgökçeli ise Hello Tomorrow’un geleceği şekillendirmek için Endüstri 4.0’dan enerjiye 10 farklı sektörde etkinlik gösterdiğini vurgulayarak, “Dünyanın dört bir yanından gelen yetenekli girişimcilerle bir topluluk oluşturduk, geleceği hayal etmek ya da tahmin etmek yerine biz, geleceği inşa ediyoruz” diye konuştu. Hello Tomorrow’un son yarışmasının kazananları G-Therapeutics, Biocarbon Engineering, ve Lilium Jet oldu. Sadece kazanlar olmakla kalmayıp diğer bir çok proje ile beraber kendi alanlarında önemli bir çığır açtılar. Bu gün baktığımızda bu projelerin piyasa değeri 97 milyon dolara ulaştı ve büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de IICEC sponsorluğunda gerçekleştirilen Hello Tomorrow etkinliğinde Solar Painting ve Solar Roads gibi gelecek vadeden yenilenebilir enerji projeleri konuşulmuştu. Bu gün ise gündem akıllı şehirler oldu. İstanbul’da akıllı şehir konseptinin uygulanabilmesi için atılabilecek adımları kendi uygulamaları üzerinden anlatan World Resources Institute Türkiye Direktörü Arzu Tekir, TAV Airport Holding CIO’su Binnur Güleryüz Onaran, Evreka Kurucu Ortağı ve CEO’su Umutcan Duman ve ISBAK Akıllı Şehir Koordinatörü Mustafa Eruyar ile “Akıllı  Şerhirler” paneli gerçekleştirildi. Paneli yöneten Topalgökçeli ise bu minvalde geleceği şekillendirmek için çalışmalarına devam edecelerini net bir şekilde vurguladı.