Türkiye Enerji Zirvesi

AUF katkısı

AUF katkısı

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; “AUF ile 200 milyar TL’lik bir meblağ vatandaşımızın cebinde kaldı. AUF ile sağlanan kaynak ile elektrik tarifelerinde yüzde 110 oranında bir artışın önünü geçilmiş oldu” dedi.

AUF’UN KATKISI 200 MİLYAR TL’Yİ BULDU

AUF, küresel enerji hammadde fiyatlarında meydana gelen olağanüstü fiyat artışlarından tüketicilerin korunması ve Türkiye’nin enerji arz güvenliğinin sekteye uğramaması için EPDK tarafından 1 Nisan 2022’de devreye alındı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, başlangıç tarihinden itibaren başarıyla uygulanan AUF’un katkısı ile 200 Milyar TL’yi bulan bir meblağın vatandaşın cebinde kaldığını ve elektrik tarifelerinde yüzde 110 düzeyinde bir artışın engellendiğini ifade etti.

ÜRETİCİLERİN MAĞDUR OLMASI ENGELLENDİ

EPDK’nın bu süreçte fiyat hareketlerini titizlikle takip ettiğini üretim maliyetlerinde yaşanan artışların da ivedilikle AUF’a yansıtılarak elektrik üreticilerinin mağdur olmasının engellendiğini kaydeden Yılmaz: “Bir nevi emniyet sübabı görevi gören AUF ile hiçbir üretici ‘maliyetlerim çok arttı ben santralimi kapatmak zorundayım’ demedi. Önce pandemi ardından Rusya-Ukrayna savaşının etkisi ile olağanüstü maliyet artışlarının yaşandığı bir dönemi arz sıkıntısı yaşamadan geride bıraktık” dedi.

Haberin devamı için tıklayınız.