Türkiye Enerji Zirvesi

Hedef yılda 5 bin MW

Hedef yılda 5 bin MW

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar; Türkiye’nin 2035 yılına kadar her yıl 3 bin 500 megavat güneş, bin 500 megavat rüzgar enerjisi yatırımı hedefi olduğuna dikkat çekti.

GÜNEŞ VE RÜZGAR ENERJİSİ YATIRIMLARI ÖNE ÇIKACAK

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Bayraktar, Türkiye’nin 2035 yılına kadar her yıl 3 bin 500 megavat güneş, bin 500 megavat rüzgar enerjisi yatırımı hedefi olduğuna dikkati çekerek, “Sürekli elektrik üretebilecek bir santral düşünüldüğünde; bu projeleri hayata geçirdiğimizde yaklaşık 6 yeni Atatürk

Barajı devreye almış olacağız” ifadesini kullandı. Bakan Bayraktar, iklim değişikliğiyle mücadele, dışa bağımlılığın azaltılması ve arz güvenliği için nükleerin Türkiye’nin enerji sepetinin içinde yer alması gerektiğini dile getirdi.

ENERJİDE KÖRFEZ ÜLKELERİYLE İŞ BİRLİĞİ

Bakan Bayraktar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile gerçekleştirilmesi muhtemel enerji projelerine yoğun olarak odaklanıldığını belirterek, “BAE ile toplamda 50,7 milyar dolarlık anlaşma seti bulunuyor. Bunun 29,7 milyar doları enerji projeleri. Enerji projele-rinde de ağırlıklı olan kısım yenilenebilir enerji, rüzgar, güneş, deniz üstü rüzgar enerjisi projeleri, doğal gaz ile hidrojen ve yeşil amonyak üretiminin olduğu bir proje setimiz var” dedi. YEKA ile yenilenebilir enerji kaynaklarını, sadece kaynak anlamında değil aynı zamanda ekipman anlamında da yerlileştirme hedefiyle yola çıktıklarını söyleyen Bakan Bayraktar, “Bugün gelinen noktada Türkiye güneş panellerinde yüzde 77 yerliliğe ulaştı. Rüzgar türbinlerinde ise bu oran yaklaşık yüzde 65 oldu” ifadelerini kullandı.

Haberin devamı için tıklayınız.