Türkiye Enerji Zirvesi

Enerji sektöründe şarj istasyonu rüzgarı esiyor

‘AUF ile 200 milyar TL vatandaşımızın cebinde kaldı’

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, olağanüstü fiyat artışlarından tüketiciyi korumak için devreye alınan AUF hakkında konuştu. Yılmaz, “AUF ile 200 milyar TL’lik bir meblağ vatandaşımızın cebinde kaldı. AUF ile sağlanan kaynak ile elektrik tarifelerinde yüzde 110 oranında bir artışın önünü geçilmiş oldu.” dedi.

Geçtiğimiz yıl küresel enerji hammadde fiyatlarında meydana gelen olağanüstü fiyat artışlarından tüketicilerin korunması ve Türkiye’nin enerji arz güvenliğinin sekteye uğramaması için EPDK tarafından Azami Uzlaştırma Fiyat Mekanizması (AUF) devreye alınmıştı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren başarıyla uygulanan AUF’un katkısı ile 200 Milyar TL’yi bulan bir meblağın vatandaşın cebinde kaldığını ve elektrik tarifelerinde yüzde 110 düzeyinde bir artışın engellendiğini açıkladı.

Konu ile ilgili bir grup gazeteciye değerlendirmelerde bulunan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz AUF’un hem sektöre hem de tüketicilere katkısı düşünüldüğünde beklentilerinin de üstünde olumlu bir tablo ile karşılaştıklarını kaydetti.

EPDK’nın bu süreçte fiyat hareketlerini titizlikle takip ettiğini üretim maliyetlerinde yaşanan artışların da ivedilikle AUF’a yansıtılarak elektrik üreticilerinin mağdur olmasının engellendiğini kaydeden Yılmaz; “Bir nevi emniyet sübabı görevi gören AUF ile hiçbir üretici ‘maliyetlerim çok arttı ben santralimi kapatmak zorundayım’ demedi. Öyle bir durumda hem bir arz güvenliği sıkıntısı yaşayabilir hem de kapanan santraller istihdam sorununa sebep olabilirdi. Önce pandemi ardından Rusya- Ukrayna savaşının etkisi ile olağanüstü maliyet artışlarının yaşandığı bir dönemi arz sıkıntısı yaşamadan geride bıraktık” dedi.

AUF’un elektrik faturalarındaki etkisinin de çok olumlu olduğunu belirten EPDK Başkanı Yılmaz; geçen 1 yılı aşkın süreçte ortaya çıkan kaynak ile maliyet artışları sebebi ile mesken abonelerinin faturasına yansıyacak yüzde 110 düzeyinde artışın engellendiğini açıkladı. Yılmaz şunları söyledi:

“Avrupa’da bizim uygulamamızdan sonra başka ülkelerde de devreye alınan AUF’un nihai hedefi çok net. Arz güvenliği sekteye uğramayacak ve tüketiciler de yüksek maliyet artışlarından korunacak. AUF ile 200 milyar TL’lik bir meblağ vatandaşımızın cebinde kaldı. AUF ile sağlanan kaynak ile elektrik tarifelerinde yüzde 110 oranında bir artışın önünü geçildiği gibi Nisan ayında yapılan yüzde 15’lik indirim de AUF katkısı ile sağlandı.”

AUF’a aykırı hareket eden şirketlerle ilgili soruşturma sürecinin devam ettiğini belirten Yılmaz, bu şirketlerin şu ana kadar 9,3 Milyar TL geri ödeme yaptığını açıkladı.

Yılmaz sözlerini şöyle tamamladı: “Enerji sektörünün ayakta durması için bütün paydaşların gözetilmesi gerekir. Tüketici en önemli paydaştır ve EPDK olarak herkesin hukukunu korumak görevimizdir. Adaletten asla taviz veremeyiz. AUF ile ilgili de hiçbir hukuki tereddüdümüzün olmadığını ifade etmiştik. Son yargı kararları bu konudaki haklılığımızı teyit etti. İhtiyaç olduğuna inandığımız müddetçe AUF uygulaması devam edecek”

AZAMİ UZLAŞTIRMA FİYAT MEKANİZMASI (AUF) NEDİR, NASIL UYGULANIR? 

Azami uzlaştırma fiyatları; (MWh başına) doğal gaz santralleri için, ithal kömürü santralleri için, yerli kömür santralleri için ve yenilenebilir kaynaklı santraller için EPDK tarafından maliyetler değerlendirilerek ayrı ayrı belirleniyor. Serbest piyasada oluşan bedeller ile azami uzlaştırma fiyatları arasındaki fark ‘destekleme bedeli’ olarak kaynak bazlı destekleme havuzunda toplanıyor. Bu havuzda oluşan gelir, düzenlemeye tabi bütün tüketicilerin elektrik tüketimleri için kullanılarak tüketicilerin piyasada oluşan artışlardan korunması sağlanıyor.