Türkiye Enerji Zirvesi

KATAR KRİZİNİN ENERJİ BOYUTU NE?

Körfez’de tansiyon yükseldi, siyasi ilişkiler bir kez daha gerildi.

 

GERİLİM TIRMANDI

 

5 Haziran’da Suudi Arabistan, Bahreyn, BAE ve Mısır’ın, dünyanın en büyük LNG ihracatçısı Katar’la tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini açıklaması sonrası bölgede gerilim arttı. Şimdi gerilimin uzun sürmesi veya derinleşmesi durumunda, uluslararası enerji piyasalarının bundan nasıl etkileneceği tartışılıyor. En büyük endişe enerji arzında yaşanabilecek sıkıntılar ve fiyat şokları.

 

RİSKLER ARTABİLİR

 

Katar krizi ve bölgede devam eden çatışmaların yarattığı risklere ek olarak İran’a yönelik ABD ve bölge ülkelerinden gelen gerilimi artıran sert açıklamaların bölgede önümüzdeki dönemde tansiyonun artacağının işareti olduğunu ifade eden uzmanlar bu durumun global enerji piyasalarında Orta Doğu kaynaklı riskleri artırabileceği uyarısında bulundu.

 

Gas&Power, Katar krizinin enerji boyutunu ve piyasalara olası etkilerini Türkiye’nin Katar ve OECD Eski Büyükelçisi, OECD İcra Komitesi Eski Başkanı Mithat Rende ve Thomson Reuters Kıdemli Petrol Analisti Serkan Şahin’le konuştu.

 

Mithat Rende:

Krizin sonuçları ABD menşeli LNG’yi Avrupa’da fiyat açısından daha avantajlı kılabilir. Buna karşılık Katar pazar payını korumak için fiyatlarını düşürerek Uzak Doğu ülkelerine sevkiyatını artırabilir.

 

Serkan Şahin

Bu anlaşmazlık Katar’ın ardından İran’ı da içine alacak bir aşamaya girerse, İran ve Katar’ın beraber karasularını diğer komşulara kapatması durumunda petrol piyasasını daha derinden etkileyecek bir durum oluşabilir.

 

Emin Danış’ın ‘Katar krizi ve yeni jeopolitik riskler’ yazısını okumak için tıklayınız…