KEİ toplantısı İstanbul’da yapıldı

 KEİ Enerji Düzenleyicileri İstanbul’da toplandı.

 

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütüne üye ülkelerin enerji düzenleyicileri Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun davetiyle, EPDK’nın İstanbul irtibat ofisinde gerçekleştirilen yuvarlak masa toplantısında bir araya geldi.

 

Toplantıya; Gürcistan, Romanya, Arnavutluk, Rusya Federasyonu, Yunanistan ve Azerbaycan’dan yetkililer katıldı. Yuvarlak masa toplantısında, katılımcılar tarafından ülkelerindeki düzenleyici çerçeve, piyasaların görünümü ve enterkonneksiyonlar hakkında sunumlar yapıldı. KEİ’nin enerji gündeminin hayata geçirilmesinde düzenleyicilerin rolü ve bu bağlamda düzenleyiciler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin öneriler tartışıldı.

 

Yuvarlak masa toplantısını yöneten EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; Türkiye’nin, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’ne üye ülkelerin sahip olduğu enerji kaynakları için önemli bir geçiş güzergahı olduğunu belirterek, “enerjinin hem bölge ülkelerinin refahını artırmaya katkı sağlayacağına hem de bölgesel barış, istikrar ve huzurun tesisinde önemli roller oynayacağına inanıyoruz” dedi.

 

Karadeniz’in önemli enerji potansiyeline sahip ülkelerin çevrelediği bir işbirliği denizi olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz: “Bu potansiyelin kullanılmasında KEİ tam teşekküllü bir organizasyondur. Bu nedenledir ki çok sayıda ülke gözlemci ve diyalog ortağı olarak örgütün çalışmalarını yakından izlemektedir” ifadelerini kullandı.

 

KEİ üyesi ülkelerin enerji alanında ilişkilerini daha da derinleştirdiğini aktaran EPDK Başkanı Yılmaz, şunları kaydetti:

“Son dönemde değişen küresel yapıların da etkisiyle bölgesel piyasa entegrasyonu büyük önem kazandı. Bu bağlamda bu tür platformlarda yapılan değerlendirmeleri de önemsiyoruz. Ülkeler değişik bölgelerde iş birliği sağlamak için çalışıyorlar. Enerjinin bölgesel iş birliğine katkı sağlaması amacıyla KEİ’ye üye ülkelerin düzenleyici kurumlarıyla iş birliği yapma isteğimizi tekrar ediyoruz.”

 

Yuvarlak masa toplantısında, KEİ üyesi ülkelerin enerji düzenleyici kurumlarının daha sistematik çerçevede işbirliği geliştirmesi fikri genel kabul gördü ve EPDK’nın önerisi üzerine işbirliğinin bir forum çatısı altında yapılandırılmasına yönelik çalışma kararı alındı.

 

Oluşturulacak forumun ana statüsünü oluşturulmasına ilişkin çalışmalar da EPDK tarafından sürdürülecek.