Kapasitede Hedef Büyük

 Doğalgazda kapasite arttırma çalışmaları hız kesmeden devam ederken  giriş kapasitesinin 2023 yılında günlük 473 milyon metreküpe çıkarılması planlanıyor.

 

DEPOLAMADA ÖNEMLİ ADIM

 

2016 yılında günlük 25 milyon metreküp olan doğalgaz depolama tesislerinin geri üretim kapasitesinin 2023 yılında 155 milyon metreküpe çıkarılması planlanıyor. LNG giriş kapasitesinin de yeni FSRU yatırımları ile birlikte 2023 yılı sonunda 136 milyon metreküpe çıkarılması hedefleniyor.

 

473 MİLYON METREKÜP HEDEFİ

 

Bu yatırımlara ilave olarak Türk Akımı ve TANAP’ın da devreye alınması ile birlikte toplam doğalgaz giriş kapasitesinin 2018 yılı sonunda 320 milyon metreküpe, 2023 yılı sonunda ise 473 milyon metreküpe çıkarılması planlanıyor.

 

HABERİN TAMAMI

 

Gaz giriş kapasitesinde büyük hedef

 

Doğal gazda kış aylarında zaman yaşanan arz sorununu çözmek için kapasite artırma çalışmalarına hız kesmeden devam eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve BOTAŞ, yeni FSRU projeleri ve depolamada ilave kapasite artışı ile doğal gazda giriş kapasitesini 2023 yılında 473 milyon metreküpe çıkarmayı hedefliyor.

 

Doğal gazda kış aylarında yaşanan arz sorununu çözmek için kapasite artırma çalışmalarına hız kesmeden devam eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve BOTAŞ, yeni FSRU projeleri ve depolamada ilave kapasite artışı ile doğal gazda giriş kapasitesini 2023 yılında 473 milyon metreküpe çıkartacak. Giriş noktalarındaki kapasite projeksiyonuna göre 2018 sonunda Türkiye’nin doğal gaz arz kapasitesinin 320 milyon metreküpe, 2023 yılında ise 473 milyon metreküpe çıkarılması planlanıyor.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz Nisan ayında başında gerçekleştirilen ‘Milli Enerji ve Maden Politikası” tanıtım programındaki sunumunda “Türkiye günlük 190 milyon metreküp sisteme doğalgaz basma kapasitesine haiz. Hem sanayi hem endüstri, hem hane halkı, hem ısınma için bir çok alandan ve yoğun bir tüketimin olduğu kış aylarında ki bu yıl 247 milyon metreküp gibi rekor bir seviyeyi gördük, kapasiteyi karşılayamama gibi problemleri ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu çerçevede sisteme doğalgaz basma kapasitesi bu yılsonunda 300 milyon metreküpe, takiben de 400 milyon metreküpe çıkarak sadece iç piyasa için değil, bölge coğrafyası için de önemli bir arz kapasitesi oluşturacak altyapıyı hazırlıyoruz” demişti.

 

DEPOLAMADA GERİ ÜRETİM KAPASİTESİ 155 MİLYON METREKÜPE ÇIKACAK

 

2016 sonunda yer altı doğal gaz depolama tesislerinin günlük 25 milyon metreküp olan geri üretim kapasitesinin tuz gölü yeraltı depolama tesisinin devreye alınmasıyla birlikte 2018 yılında günlük 45 milyon metreküpe 2023 yılında ise 155 milyon metreküpe çıkarılması planlanıyor.

 

LNG’DE KAPASİTE ARTMAYA DEVAM EDECEK

 

Mevcut LNG terminallerindeki kapasite artışları ve planlanan FSRU yatırımları ile birlikte LNG giriş kapasitesinin 2018 sonunda 122 milyon metreküp. 2023 sonunda ise 136 milyon metreküp olması planlanıyor.

 

TOPLAM GİRİŞ KAPASİTESİNDE HEDEF 473 MİLYON METREKÜP

 

Türk Akımı ve TANAP Boru hattı projelerinin de devreye alınmasıyla birlikte toplam doğal gaz giriş kapasitesinin 2018 sonunda 320 milyon metreküpe, 2023 yılında ise 473 milyon metreküpe çıkarılması planlanıyor.

 

DOĞAL GAZDA ARZ GÜVENLİĞİ SAĞLANACAK

 

Giriş kapasitesindeki artışlarla birlikte kış aylarında doğal gaz tüketimindeki artış nedeniyle yaşanan dengesizliklerin yol açtığı sorunların da tamamen ortadan kaldırılması ve arz güvenliğinin sağlanması amaçlanıyor.