Aksa Doğalgaz, güvenli doğal gaz kullanımı konusunda abonelerini bilgilendirdi

Aksa Doğalgaz, güvenli doğal gaz kullanımına yönelik dikkat edilmesi gereken konuları aboneleriyle paylaştı. Türkiye’nin 27 şehir, 214 ilçe ve beldesindeki 4 milyon abonesine doğal gazı güvenle ulaştıran Aksa Doğalgaz, tüketimin arttığı kış aylarında vatandaşları güvenli doğal gaz kullanımı konusunda bilgilendirerek, tesisat ya da gaz kullanımıyla ilgili herhangi bir sorun yaşanması halinde yetkili kişiler dışında müdahale […]

Aksa Doğalgaz, güvenli doğal gaz kullanımı konusunda abonelerini bilgilendirdi
Kubilay Aydeğer
  • Yayınlanma2 Şubat 2022 13:31
  • Güncelleme2 Şubat 2022 14:06

Aksa Doğalgaz, güvenli doğal gaz kullanımına yönelik dikkat edilmesi gereken konuları aboneleriyle paylaştı.

Türkiye’nin 27 şehir, 214 ilçe ve beldesindeki 4 milyon abonesine doğal gazı güvenle ulaştıran Aksa Doğalgaz, tüketimin arttığı kış aylarında vatandaşları güvenli doğal gaz kullanımı konusunda bilgilendirerek, tesisat ya da gaz kullanımıyla ilgili herhangi bir sorun yaşanması halinde yetkili kişiler dışında müdahale edilmemesi gerektiğinin önemini vurguladı.

ARIZAYA BİREYSEL MÜDAHALEDE BULUNMAYIN

Aksa Doğalgaz, acil bir durumda arızaya bireysel müdahalede bulunulmadan, 7 gün 24 saat hizmet veren “187 Doğal Gaz Acil Hattı”nın aranması gerektiğini hatırlattı.

Şirket yetkililerinin yaptığı açıklamada, herhangi bir gaz kaçağı olasılığına karşı hava akışını sağlayan havalandırma menfezlerinin kesinlikle kapatılmaması gerektiği vurgulanarak, düzenli cihaz bakımı, baca temizliği ve tesisat montajı gibi işlemlerin mutlaka yetkili firmalar ve uzmanlar tarafından yapılmasının önemine dikkat çekildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, doğal gazın zehirli bir gaz olmamakla birlikte, bacaların doğru montaj yapılmaması veya yetkili olmayan kişilerce bakımı yapılırken bacanın yerinden çıkması gibi durumlarda yanma sonucu ortaya çıkan karbonmonoksitin bina içinde birikebileceği ve karbonmonoksit zehirlenmelerine yol açabileceğinin unutulmaması gerekiyor. Cihaz ve baca montajı, bakım ve onarım işlemlerinin mutlaka yetkili firma ve cihaz yetkili servislerince yapılması gerekiyor.

Özellikle uygun olmayan elektrik tesisatı topraklamasının, doğal gaz tesisatı için tehlike oluşturabileceğini belirten yetkililer, binanın elektrik tesisatının da her yıl düzenli olarak kontrol edilmesi konusunda uyardı.

Herhangi bir durumda koku hissedildiğinde öncelikle vatandaşların panik yapmaması gerektiğine dikkati çeken Aksa Doğalgaz yetkilileri, acil durumlarda alınması gereken önlemleri ise şöyle sıraladı:

  • Kapı ve pencereleri açarak, ortamı havalandırmaya özen gösterin. Daire girişinde bulunan sayaç giriş vanasını kapatın.
  • Doğal gaz bağlantısı olmayan bir yerden 7 gün 24 saat hizmet veren “187 Doğal Gaz Acil Hattı”naihbarda bulunun. 
  • Doğal Gaz Acil Müdahale Ekibi’ningelmesini bekleyin. Ev, apartman ya da iş yerinde bulunan insanların tahliyesinin Acil Müdahale 187 operatörlerinin talimatları doğrultusunda sağlanmasına ve girişlerin engellenmesine uyarak çalışmalara olumlu yönde katkı sağlayın.