Türkiye Enerji Zirvesi

Özbey Petrol ve Venol’den madeni yağ iş birliği

 Yaptığı yatırımlarla Türkiye ve dünya pazarında distribütör ağını genişletmeye devam eden Özbey Petrol, dünya genelinde 73 ülkede faaliyet gösteren motor yağı ve kimyasalları üreticisi Venol ile madeni yağ alanında iş birliği yaptı.

 

Portföyünde 310 adet ürün bulunan Alman firması Venol ile madeni yağ alanında iş birliği anlaşması ile Özbey Petrol, Türkiye, Irak, Suriye, Afrika, Cezayir, Tunus, Mısır, Lübnan, Afganistan ve Pakistan operasyonlarını yetkili distribütör olarak Venol adına yürütecek. Özbey Petrol CEO’su ve Venol Pazarlama Koordinatörü Murat Sıcakyüz ve Venol CEO’su Piotr Lis yapılan iş birliğini, gelecek planlarını anlattılar. Murat Sıcakyüz ve Piotr Lis, Venol ve Özbey Petrol’ün 7 yıllık iş beraberliklerinin olduğunu belirtiler.

 

“TÜRKİYE PAZARINDA SÖZ SAHİBİ OLMAK İSTİYORUZ”

 

Murat Sıcakyüz; “Türkiye’de ilk anlaşmasını Memoil Akaryakıt Dağıtım A.Ş ile yapan Özbey Petrol böylelikle Memoil’in 70 ilde 221 istasyonuna Venol Motor Yağlarının dağıtımını yapacak. Memoil Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinden biri. Bundan sonraki süreçte bu beraberlik devam edecek. Bunların yanı sıra Türkiye’de birçok akaryakıt ve gaz dağıtım şirketleriyle ön anlaşma yaptık. Önümüzdeki süreçte Türkiye pazarında söz sahibi olmak istiyoruz” dedi. Özbey Petrol’ün Amerika’da da Shell ve Penzoil markasının da distribütörlüğünü yürüttüğünü ve bunu dünya pazarına sattıklarını ifade eden Sıcakyüz; Türkiye’yi de bu operasyona dahil ettiklerini söyledi.

“PORTFÖYÜNDE 310 ADET ÜRÜN VAR”

 

Murat Sıcakyüz, “Venol, motor yağları ve kimyasalları üzerine üretim yapan bir Alman firması. Şu anda Venol’ün ürettiği AMG Venol, yüzde 100 sentetik bir ürün olarak en üst grupta. Venol’ün şu anda 73 ülkede operasyonu var. Ülkeler ve bölgeler bazında ürün çeşitliliği var. Üretim ağı bölgelere göre değişiyor” dedi.Sıcakyüz, “Venol’ün 31 yıllık bir faaliyeti var. 2002 yılından sonra dünya pazarına açıldı. O süreçten bu yana 73 ülkeye ihracat yapabilen bir şirkete dönüştü. Geçen yılki üretimi 87 bin ton. Bu ürünlerin yüzde 80’i üst segment ürünlerden oluşuyor. Venol’ün kimyasal ürünleri de bulunuyor. Geçen yıl bu alanda 23 bin ton ürün üretti” dedi.

 

‘VENOL’ÜN KALİTESİNE OLAN İNANCIMIZDAN DOLAYI İŞ BİRLİĞİ YAPTIK’

 

Venol’ün dünya piyasasında agresif hamleler yapan tek motor yağı üreticisi konumunda olduğunu vurgulayan Özbey Petrol CEO’su ve Venol Pazarlama Koordinatörü Murat Sıcakyüz, “Venol, Ar-Ge faaliyetleriyle üst segment ürünler üretiyor. Venol, araç üreticisi firmalarla yaptığı anlaşmalarla da önemli hamleler yaptı. Bu kapsamda, Mercedes 1840 tırlarının dolum yağını üretiyor. Küçük segment araçlar için ise en üst sınıfta yağ üretimi yapıyor” dedi. Venol ile ortaklık kararı alırken, kalitesine, marka değerine ve bundan sonra yapacaklarına inanarak, kendi madeni yağ fabrikalarını kapattıklarını dile getiren Sıcakyüz, “Türkiye’de üretim yaptığımız madeni yağ fabrikasını kapattık. Şirket olarak Venol ile birlikte hareket ediyoruz. Bu ortaklığı Venol’ün kalitesine olan inancımızdan dolayı gerçekleştirdik. Türkiye, Orta Doğu ve Afrika operasyonlarını yürütüyorum. Bu bölgelerde önemli pazar payları elde ettik. Bu bölgede 40 bin tona yakın satış yapıyoruz” diye konuştu.

‘VENOL’ÜN GELECEKTE TÜRKİYE’DE FABRİKA KURMA PLANI VAR’

 

Venol’ün şu anda Türkiye’de üretiminin bulunmadığına değinen Murat Sıcakyüz; “Ürünlerimizi Almanya’dan ithal ediyoruz. Venol’ün gelecekteki projeleri arasında bizimle beraber Türkiye’de bir üretim fabrikası kurma planı var. Bu fabrikanın kurulmasıyla yabancı bir yatırımcının Türkiye’ye gelip, üretim yapma ve Türkiye’den de yakın ülkelere ihracat yapma imkanına kavuşmuş olacağız. Türkiye’de üretim projemizle ilgili çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Projeyle ilgili önemli bir yol kat ettik. Projede belli bir aşamaya gelindi. Önümüzdeki bir yıllık sürede tamamlanacak. Almanlar bir günde yatırım kararı almıyorlar. Onlar yatırımlarda daha detaylı bir süreç izliyorlar. Saha araştırmaları ve ekspertizler yapıyorlar” dedi.

 

‘TÜRKİYE PAZARI İÇİN EN İYİ PARTNERİ BULDUK’

 

Venol CEO’su Piotr Lis, “Türkiye piyasasında kendimiz için en iyi partneri bulduk. Özbey Petrol ile gerçekleştirdiğimiz beraberliğe dayanarak, burada çok güçlü bir pazar oluşturabiliriz. Venol, burada iş yapabilmek için bütün imkanlarını ortaya koydu. Ortak bir çalışma gerçekleştirdik. Bundan sonra da elimizden gelen bütün imkanları ortaya koyacağız. Kendi ürünlerimizi ve teknik bilgilerimizi burada değerlendireceğiz. Türkiye piyasasına güçlü bir şekilde girip, güçlü bir şekilde ilerlemek için yatırımlarımızda agresif olacağız. Gelecekte de birlikte daha da gelişmek için iş birlikleri geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu sebeple, bütün Yakın Doğu ülkeleriyle ilgileniyoruz. Kuzey Afrika ülkelerini de yakından takip ediyoruz. Yakın zamanda burada bir fabrika kurma planımız var. Biz, mükemmel kalite anlayışımızla insanların beğenisini kazanmayı hedefliyoruz. Türkiye’deki faaliyetlerimizi, uzun vadeli planlayarak geliştirmeyi hedefliyoruz. Burada kısa süreli olma niyetimiz yok” dedi.

 
Venol CEO’su Piotr Lis, “Türkiye’deki potansiyelin çok büyük olduğunu biliyoruz. Türkiye otomobil piyasası çok güçlü ve hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Ayrıca Özbey Petrol gibi güçlü bir partnerimiz olduğu için Türkiye pazarında çok şanslıyız. Buradaki faaliyetlerimizle başarılı olacağımıza inanıyorum. Büyük başarı için farklı elementleri bir araya getirmek gerekiyor. Biz de bu elementleri burada bulduk. Bu elementleri bulduğumuz için burada yatırımlarımızı yapmaya karar verdik” diye konuştu.