‘En büyük misyonumuz müşteri memnuniyetini sürekli kılmak’

Akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren dağıtım şirketlerinin A sınıfı akredite müteahhidi olan, kurulduğu günden bu yana 10 yıl içerisinde 500’ü aşkın projeyi başarıyla gerçekleştiren Hanyapı İnşaat A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ergin Küpcü ile sektördeki yatırımlarını ve faaliyetlerini konuşmak için bir araya geldik.

Müşteri memnuniyetini sürekli kılma misyonuyla, Türkiye’de anahtar teslim akaryakıt istasyonu ve tadilat işlerini gerçekleştiren Hanyapı İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ergin Küpcü, sektördeki yatırımlarını ve faaliyetlerini Enerji Petrol Gaz’a anlattı.

Kısaca kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

İstanbul Teknik Üniversitesi mezunuyum. 25 yıllık İnşaat yüksek mühendisiyim. Yaklaşık 20 senedir de akaryakıt sektörünün içindeyim. Hanyapı’dan önce, yine akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren bir firmada 10 yıl koordinatörlük görevinde bulundum. Oradaki 10 yıllık deneyimimden sonra, Hanyapı İnşaat A.Ş.’yi kurduk. 10 yıldır da faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Şu anda Hanyapı’da çalışıyorum ve firmanın sahibiyim. Özellikle akaryakıt istasyonlarının taahhüt işlerine yönelik faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Benim, yurt dışı çalışmalarım da oldu. Rusya’da, Arnavutluk’ta, Gürcistan’da, Cezayir’de ve Maldiv Adaları’nda da farklı projelerde yöneticilik yaptım.

2016 yılı sizin için nasıl geçti?

Dünyadaki ekonomik belirsizlikler ve sıkıntılar sektöre olumsuz yansıdı. Bu olumsuz tablo sektörel daralmaya neden oldu. İş sayısı azaldı, sektörde yüksek rekabet oluştu. Bu da fiyatları olumsuz yönde etkiledi. Bazı müteahhit firmaların yanlış politikaları, onların zarar görmelerine neden oldu.

2016’da yaptığımız birkaç işten bahsetmemiz gerekirse; Yavuz Sultan Selim Köprüsü devamında otoyol üzerinde Aytemiz OHT istasyonunun inşaatını gerçekleştirdik. Bu proje, bizim 2016’da gerçekleştirdiğimiz önemli projelerden birisi oldu. 6500 metrekare sahası olan, 2 katlı 600 metrekare binası ile 2 tane toplam 1000 metrekare kanopiye sahip büyük bir istasyondur. Diğer bir iş ise; Sivas’ta anahtar teslimi Opet’in akaryakıt istasyonudur. Bursa’da yine Çalı Petrol Total Akaryakıt İstasyonu’nu anahtar teslimi olarak bitirdik. Bu bahsedilen istasyonların hepsi sıfır ve anahtar teslimi projelerdir. Bunların dışında da genelde, Opet, Aytemiz ve Total’in ağırlıklı tuvalet, market ve saha tadilatı işlerini gerçekleştirdik.

2017 yılı, yatırımlarınız ve faaliyetleriniz açısından nasıl gidiyor?

2017 yılına, başlangıçta olumsuz bir görüntüyle başlasak da, şu anki gözlemlerime göre sektör hareketlenmeye başladı. Teklif verdiğimiz iş sayısı arttı. Haftada 4-5 iş için teklif verir duruma geldik. Ocak ayında aldığımız işler de var. 2017’nin, 2016’ya göre daha iyi olacağını umuyoruz. Biz ağırlıklı olarak anahtar teslimi akaryakıt istasyonları ve tadilat işleri yapıyoruz. Ama bunların dışında perakende sektöründe de faaliyet gösteriyoruz. Metro Gross Marketleri’nin müteahhidiyiz. Onların da yine anahtar teslimi Türkiye genelindeki işlerini yapıyoruz. Müşteri portföyümüzde;  Metro Gross Market ve Bimeks gibi teknoloji perakende mağazaları da vardır. Bunun dışında, fabrika ve sanayi yapıları konusunda da tecrübeliyiz. 2015 yılında Ankara’da Mitaş Galvaniz ve Mitaş Cİvata’nın fabrika ve idari bina inşaatlarını tamamladık.

“TECRÜBEMİZ, BİZİ FARKLI KILAN EN ÖNEMLİ UNSUR”

Sektörünüzde sizi diğer firmalardan farklı kılan nedir?

Biz Hanyapı İnşaat A.Ş olarak, 10 yıllık bir tecrübeye ulaştık. Bu sene 10’uncu yılımızı kutluyoruz. Burada en önemli farkın tecrübe olduğunu düşünüyorum. Kendimden örnek vermem gerekirse; 20 yıldır akaryakıt sektörünün içindeyim. Hanyapı İnşaat A.Ş’ de 10 yıldır akaryakıt sektörüne yönelik faaliyetlerini sürdürüyor. Diğer taraftan da bu işin sürekliliğini sağladığımız için yaptığımız projeleri sadece iş bazında değerlendirmiyoruz. Hizmet verdiğimiz müşterimizle aramızdaki ilişkilerin olumlu devam etmesi ve yaptığımız işin arkasında durmamız, Hanyapı İnşaat A.Ş.  olarak önemsediğimiz konuların başında geliyor. Bu sektörde, yapılan işlerde devamlılık esas olduğu için, ‘bir işi yaptık bitti’ ve ‘o işi kafamızdan silip attık’ gibi bir düşünceye sahip değiliz. Bu sebepten müşterilerimizle olan insani ilişkilerimizi sıcak tutmak istiyoruz. İşimizi yaparken, olumlu ve pozitif bakış açısıyla düşünerek, her işi belli bir noktaya getirip çözüme ulaştıran bir firmayız.

“EN BÜYÜK YATIRIMIMIZI İNSAN KAYNAĞIMIZA YAPIYORUZ”

Kalitenizi arttırmak için ne gibi yatırımlar yapıyorsunuz?

Kalitemizi arttırmak için yaptığımız en önemli yatırımın insana yapılan yatırım olduğuna inanıyoruz. Personelimizin; tecrübeli, eğitimli ve insiyatif sahibi olmasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Yine aynı şekilde personel devamlılığının öneminin farkındayız. Bu doğrultuda en büyük yatırımlarımızı insan kaynağımıza ve personelimizin gelişimine yapıyoruz. Çünkü bu sektörde insani ilişkiler çok önemli. Personel tercihimizi, bu işe belli bir ahlak seviyesinde ve müşteri memnuniyeti açısından bakan kişilerden yana kullanıyoruz. Bu konuda yapıcı bir davranış sergilediğimizi düşünüyorum. En önemli misyonumuz müşteri memnuniyetini sağlamak ve bunu sürekli kılmak.

Toplam istihdamınız ne kadar?

Şu anda şirketimizde 15 kişi çalışıyor. Ama bu sayı, şantiyeler bazında, ustalarla ve diğer taşeronlarla artış gösteriyor. Bu sayının dönem dönem 50’ye kadar yükseldiği oluyor. Metro Gross Market’in işini yaparken 100 kişiye kadar çıkmıştık. Taşeronlarımızla ilişkilerimiz belli bir düzeye ulaştı. Bu noktada taşeron ilişkilerinin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Teknik kadromuzda, mühendislerimiz ve mimarlarımız olduğu gibi işçi ve ustalarımız da var.

“PERSONELİMİZİ İŞ GÜVENLİĞİ KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİYORUZ”

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Biz Hanyapı İnşaat A.Ş. olarak sektörde büyük dağıtım şirketlerinin akredite müteahhidiyiz.10 sene içerisinde belli bir bilgi birikimi ve tecrübeyi edindik. Türkiye’de 10 yıl içerisinde 500’ü aşkın projede yer aldık. İşlerimizi yaparken, müşteri memnuniyetini her zaman önemsedik. Bununla birlikte, iş güvenliği ve işçi sağlığını en önemli önceliğimizdir. Tehlikesiz ve her hangi bir zarar ziyan oluşturmadan işimizi yapmanın gayreti içerisindeyiz. Personelimizi iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda sürekli bilinçlendiriyor ve gerekli uyarılarımızı yapıyoruz.  Bir işi yaparken, kendilerini tehlikeye atacak hamlelerden uzak durmalarını ve aceleci olmamalarını söylüyoruz.

“ISO 14001 ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ’Nİ UYGULUYORUZ”

Biz Hanyapı İnşaat A.Ş. olarak çevre duyarlılığına sahip bir firmayız. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi’ni uyguluyoruz. ISO 14001 Çevre Yönetimi Sertifikamız var. Bunun gerekliliğini şantiyelerimizde dikkatli bir şekilde uygulamaya çalışıyoruz. Müşterilerimize ve çalıştığımız çevreye insanı açıdan duyarlı yaklaşıyoruz. Yaptığımız işlerde ve projelerimizde ISO 14001 sisteminin verdiği çevre sorumluluğunu bilinçlendirmeyi hedefliyoruz.

Gelecek nesillerimize bırakacağımız en değerli mirasımızın daha yaşanabilir ve temiz bir çevre olduğunu kesinlikle unutmamalıyız.

‘BÜYÜK AKARYAKIT DAĞITIM FİRMALARININ AKREDİTE MÜTEAHHİDİYİZ’

Hangi firmaların çözüm ortağısınız?

Özellikle akaryakıt dağıtım sektörüne yönelik faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Opet, Total, BP, Shell, GO, Aytemiz gibi dağıtım firmalarının işlerini yapıyoruz. Sektördeki hemen hemen bütün firmaların akredite müteahhidiyiz. Türkiye’nin neredeyse her yerine iş yaptık. 10 yıl içerisinde 50 ilde yaklaşık 500’den fazla istasyonda faaliyette bulunduk. Bunların bir kısmı anahtar teslimi olduğu gibi, diğer kısmı da tuvalet ve market tadilatı gibi işlerden oluşmaktadır.