BP ve Castrol, 20 yıl sonra yeniden Formula One’da

BP ve Castrol, Formula One pistlerinin iddialı takımlarından Renault ile işbirliği anlaşması imzaladı. İki marka, 5 yıl süreyle Renault Sport Formula One Takımı’nın teknik iş ortağı ve ana sponsoru olacak.

BP ile Castrol, 20 yıl aradan sonra Formula One pistlerine geri dönüyor. Renault Sport Racing ile anlaşma imzalayan iki marka, önümüzdeki 5 yıl boyunca Dünya Şampiyonalarında yarışmak üzere yenilenen Renault Sport Formula One Takımı’nın teknik iş ortağı ve ana sponsoru olacak. BP ve Castrol, Mart ayında Avustralya’nın Melbourne kentinde yapılacak Formula One yarışlarında Renault takımına yağ ve yakıt temin edecek.

“BU İŞBIRLİĞİNİN FORMULA ONE TAKIMIMIZ İÇİN YENİ FIRSATLAR SUNACAĞINA İNANIYORUZ”

Renault Sport Racing Başkanı Jérôme Stoll, BP ve Castrol’ün Formula One’a geri dönüşü hakkında şunları söyledi: “BP ve Castrol, motorsporlarında köklü geçmişi olan iki büyük marka. Onları yeniden Formula One’da görmek sevindirici. Bu işbirliğinin Formula One takımımız için yeni fırsatlar sunacağına inanıyoruz. İki şirketin verdiği taahhüt, aslında Formula One’ın uluslararası şirketler için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Böylesine yüksek nitelikli teknik iş ortaklarımız ve sponsorlarımız olması bize gurur veriyor ve motivasyonumuzu artırıyor.”

“BP VE CASTROL HEDEFLERİMİZE ULAŞMA KONUSUNDA BİZE YARDIMCI OLACAK”

Renault Sport Racing Genel Müdürü Cyril Abiteboul, “2017 Formula One sezonu için getirilen yeni aerodinami regülasyonlarıyla birlikte güç hassasiyeti daha da artacak. Yağ ve yakıtlar, 2014 yılında getirilen güç birimi regülasyonlarından bu yana zaten önemli bir role sahipti. Şimdi, 2017 regülasyonlarıyla birlikte araçların toplam performansı üzerinde her zamankinden daha önemli olacak. BP ve Castrol takımlarının Formula One konusunda son derece heyecanlı olduklarını görüyoruz. Dolayısıyla, yeni aracımızla birlikte 2017 ve ötesi için belirlediğimiz hedeflere ulaşma konusunda bize yardımcı olacaklarına inanıyoruz” dedi.

“YENİ BAŞARI ÖYKÜLERİNİN PARÇASI OLABİLECEĞİZ”

BP Madeni Yağlar CEO’su Mandhir Singh ise “BP ve Castrol olarak, Renault’nun Formula One’da en iyi takım olma vizyonunu paylaşıyoruz. Takıma bu noktada katılmanın bizim için anlamı büyük; yenilikçi çözümler üzerinde birlikte çalışabileceğiz ve yeni başarı öykülerinin parçası olabileceğiz” yorumunda bulundu.

1997 SEZONUNDA BİRLİKTE ÇALIŞTILAR

BP ve Castrol, BP Ultimate ve Castrol EDGE markalarıyla Renault Sport Formula One Takımı’nın resmi yağ ve yakıt sağlayıcısı olarak takıma destek verecek. İki şirket, en son Williams Renault’nun hem Formula 1 Constructors Championship hem de Drivers’ Championship yarışlarında birinciliği elde ettiği 1997 sezonunda birlikte çalışmıştı.

‘ÖNEMLİ BİR AVANTAJ YAKALAMIŞ DURUMDAYIZ’

BP Küresel Rafinaj ve Pazarlama Grubu CEO’su Tufan Erginbilgiç, yeni işbirliğini şöyle değerlendirdi: “BP olarak, dünyanın önde gelen yakıt ve yağ teknolojilerini geliştirmeye odaklanıyoruz. Bu işbirliği, hem Renault hem de BP takımları açısından heyecan verici yeni fırsatlar sunuyor. Renault ile birlikte çalışarak Formula One’ın yüksek rekabet ortamında lider yağ ve yakıt teknolojilerimizi daha da ileri seviyeye taşımak üzere önemli bir avantaj yakalamış durumdayız.”