‘En Büyük Aile Buluşması’ 12. kez gerçekleştirildi

Ülkemiz enerji piyasasının “En Büyük Aile Buluşması” olarak gelenekselleşen Türkiye Enerji Zirvesi’nin onikincisi 21-22 Kasım 2022 tarihlerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Almanya Eski Başbakanı Gerhard Schröder ile KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun katılımıyla Antalya’da gerçekleştirildi. SEKTÖRÜN GELECEĞİNE YİNE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLADI Akaryakıt, LPG, doğal gaz, elektrik sektörleri başta olmak üzere […]

‘En Büyük Aile Buluşması’ 12. kez gerçekleştirildi
Burak Karagöl
  • Yayınlanma22 Aralık 2022 12:24

Ülkemiz enerji piyasasının “En Büyük Aile Buluşması” olarak gelenekselleşen Türkiye Enerji Zirvesi’nin onikincisi 21-22 Kasım 2022 tarihlerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Almanya Eski Başbakanı Gerhard Schröder ile KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun katılımıyla Antalya’da gerçekleştirildi.

SEKTÖRÜN GELECEĞİNE YİNE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLADI

Akaryakıt, LPG, doğal gaz, elektrik sektörleri başta olmak üzere dört piyasayı tek çatı altında buluşturan Türkiye Enerji Zirvesi’nin onikincisi bu yıl 21-22 Kasım 2022 tarihlerinde Antalya Regnum Carya Golf & Spa Resort Otel’de gerçekleştirildi. Zirve’de alanlarında uzman 100’e yakın ulusal ve uluslararası konuşmacı enerji sektörünü tüm yönleriyle masaya yatırdı. Enerji piyasalarının gündemini oluşturan toplam 32 adet sunum ve oturuma ev sahipliği yapan sektörün “En Büyük Aile Buluşması”; sivil toplum kuruluşları, özel sektör temsilcileri, Türkiye ve bölge ülkelerinin kamu yetkililerini buluştururken, enerji sektörünün geleceğine yönelik yine önemli katkılar sağladı.

‘TÜRKİYE YÜZYILI’NI YÜZYILIN ENERJİSİYLE AYDINLATACAĞIZ’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Zirve’nin açılışında yaptığı konuşmada; “Yerli doğal gaz, nükleer enerji, doğal gaz depolama tesislerimiz, uç ürün odaklı bor ve maden tesislerimiz, enerji piyasalarımız, YEKA’larımız aslında bütün bu yatırımlarımız bugün ya da yarının Türkiye’si için değil. Hepsi de gelecek 50 yılı, 60 yılı kapsayacak yatırımlar. Hepsi Sayın Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği Türkiye Yüzyılı’nı taşıyacak, sırtlayacak, bu hedeflere omuz verecek yatırımlar. Türkiye Yüzyılı’nı inşallah Yüzyılın Enerjisiyle aydınlatacağız. Yüzyılın Enerjisiyle gelecek nesillere daha müreffeh bir Türkiye’nin anahtarını sunacağız. Bunu hep birlikte başaracağız inşallah” ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in açılış konuşmasının tamamına ulaşmak için linke tıklayınız.

‘Enerji fiyatlarına fren şart’

SCHRÖDER: ‘ENERJİ FİYATLARINA FREN ŞART’

Almanya Eski Başbakanı, Nord Stream AG ve 2 AG’nin Hissedarlar Komitesi Başkanı Gerhard Schröder, Enerji Bakanlığı’nın himayelerinde, Enerji Fuarcılık tarafından “Enerji ve Jeopolitik Özel” ana teması ile düzenlenen 12. Türkiye Enerji Zirvesi’ne katıldı. Avrupa’da birçok firmanın ani fiyat artışlarıyla karşı karşıya kaldığını dile getiren Schröder “Enerji fiyatlarının makul seviyede kalması için enerji tedarik güvenliğinin sağlanması şart” yorumunda bulundu.

Almanya Eski Başbakanı Gerhard Schröder’in 12. Türkiye Enerji Zirvesi’nin ‘Özel Oturum’ konuğu olarak yaptığı konuşmanın tamamına ulaşmak için tıklayınız.

12. TÜRKİYE ENERJİ ZİRVESİNDE OTURUMLARA YOĞUN İLGİ

12. Türkiye Enerji Zirvesi, sektörün nabzını yoklayan, enerji piyasasının derinlemesine konuşulduğu birçok oturuma sahne oldu. 12. Enerji Zirvesi’nde gerçekleşen oturumların listesi:

‘Sürdürülebilir enerjiye ulaşmamız çok yakın gelecekte vuku bulacaktır’

‘Sürdürülebilir enerjiye ulaşmamız çok yakın gelecekte vuku bulacaktır’

Antalya’da düzenlenen 12.Türkiye Enerji Zirvesi’nin açılışında konuşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun açıklamalarının tamamına ulaşmak için tıklayınız.

12. Türkiye Enerji Zirvesi'nde açılış konuşmalarına yoğun ilgi

12. Türkiye Enerji Zirvesi’nde açılış konuşmalarına yoğun ilgi

21-22 Kasım tarihlerinde Antalya’da düzenlenen Türkiye enerji piyasasının “En Büyük Aile Buluşması” 12. Türkiye Enerji Zirvesi’nin açılış konuşmasında önemli konuklar yer aldı. Açılış Konuşmasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlunun ardından, Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Kıvanç Zaimler, Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, Akenerji Genel Müdürü Serhan Gencer, TOBB Kadın Girişimciler Grubu Başkanı Nurten Öztürk ve Türkiye Enerji Zirvesi Başkanı Mustafa Karahan konuşmacı olarak yer aldı.

12. Türkiye Enerji Zirvesi’nin açılış konuşmalarının tamamına ulaşmak için tıklayınız.

‘Hepimiz aynı gemideyiz’

‘Hepimiz aynı gemideyiz’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 12. Türkiye Enerji Zirvesi’nde düzenlenen ‘Bakan Özel Oturumu’nda Enerji Şirketler Grubu Başkanı A. Sertaç Komsuoğlu ve BloombergHT Genel Yayın Yönetmeni Açıl Sezen’in sorularını yanıtladı. Bakan Dönmez; Bakanlık çalışmalarını, gelecek beklentilerini ve keşiflere ilişkin değerlendirmelerini katılımcılarla paylaştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in, 12. Türkiye Enerji Zirvesi’nde ‘Özel Oturum’ konuğu olarak yaptığı konuşmanın tamamına ulaşmak için tıklayınız.

‘Enerji sektöründe çok büyük bir değişimin içinden geçiyoruz’

‘Enerji sektöründe çok büyük bir değişimin içinden geçiyoruz’

12. Türkiye Enerji Zirvesi’nin ilk gününde Uludağ Enerji CEO’su İsmail Ergüneş’in moderatörlüğünde “Elektrik Piyasası” oturumu gerçekleştirildi. Oturumda EÜD Başkanı Cem Aşık, ETD Başkanı Murat Kirazlı, ELDER &EMOD Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Ak ve ELDER Başkanı Kıvanç Zaimler konuşmacı olarak yer aldı.

12. Türkiye Enerji Zirvesi’nde elektrik piyasasının derinlemesine konuşulduğu ‘Elektrik Piyasası’ oturumunun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

‘Günlük gazlaştırma kapasitemizi 153 milyon metreküpe çıkaracağız’

‘Günlük gazlaştırma kapasitemizi 153 milyon metreküpe çıkaracağız’

12. Türkiye Enerji Zirvesi’nde BOTAŞ Uluslararası Projeler Daire Başkanı Arif Ataman tarafından, ‘BOTAŞ Özel Sunumu’ gerçekleştirildi.

Arif Ataman’ın ‘Botaş Özel Sunumu’nun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

‘Doğal gaz şebekesi olarak dünyada çok ileri bir yerdeyiz’

‘Doğal gaz şebekesi olarak dünyada çok ileri bir yerdeyiz’

12. Türkiye Enerji Zirvesi’nin ikinci gününde ‘Doğal Gaz Piyasası’ oturumu gerçekleştirildi. Moderatörlüğü Naturelgaz CEO’su Hasan Tahsin Turan tarafından gerçekleştirilen oturumda GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, ETD Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Bulut ve PETFORM Gaz Grubu Başkanı Seçkin Kara konuşmacı olarak yer aldı.

12. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında gerçekleşen ‘Doğal Gaz Piyasası’ oturumunun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

‘Enerji ticaretinde ‘Hub’ olma fikri yeni bir gerçeklik haline geliyor’

‘Enerji ticaretinde ‘Hub’ olma fikri yeni bir gerçeklik haline geliyor’

12. Türkiye Enerji Zirvesi’nde ‘Enerji Ticaret Merkezi’ oturumu gerçekleştirildi. Bağımsız Enerji Politikası Danışmanı Dr. Burak Güler’in moderatörlüğünü yaptığı oturumda IBEX CEO’su Konstantin Kostantinov, Saint Petersburg Uluslararası Emtia Borsası CEO’su Aleksey Rybnikov ve EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu konuşmacı olarak yer aldı.

12. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında gerçekleşen ‘Enerji Ticaret Merkezi’ oturumunun tamamına ulaşmak için tıklayınız

EÜAŞ’ta gözler Mart ayına çevrildi

EÜAŞ’ta gözler Mart ayına çevrildi

Enerji sektörünün nabzını yoklayan 12.Türkiye Enerji Zirvesi’nde EÜAŞ Genel Müdür Yardımcısı Feti Erbaş EÜAŞ Özel Sunumu’nu gerçekleştirdi.

EÜAŞ Genel Müdür Yardımcısı Feti Erbaş EÜAŞ Özel Sunumu’nun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

‘Tek vücut olabilirsek sorunların çözümüne çok büyük katkılar sağlarız’

‘Tek vücut olabilirsek sorunların çözümüne çok büyük katkılar sağlarız’

Moderatörlüğünü Enerji Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Komsuoğlu’nun yaptığı, Aytemiz sponsorluğunda gerçekleşen ‘Türkiye Akaryakıt Piyasası’ oturumunda; TOBB Petrol Meclisi Başkanı Ahmet Erdem, TABGİS Başkanı Murat Bilgin, PÜİS Başkanı İmran Okumuş, ADER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nergiz Kadooğlu Çifçi ve PETDER Yönetim Kurulu Üyesi Tümkan Işıltan konuşmacı olarak yer aldı.

12. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında gerçekleşen ‘Türkiye Akaryakıt Piyasası’ oturumunun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

‘Global enerji pazarında büyük değişimler yaşanıyor’

‘Global enerji pazarında büyük değişimler yaşanıyor’

Moderatörlüğünü Enerji Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Komsuoğlu’nun yaptığı, Aytemiz sponsorluğunda gerçekleşen ‘Türkiye LPG Piyasası’ oturumunda, Türkiye LPG Derneği Başkanı Eyüp Aratay, TOBB LPG Meclisi Üyesi Fikret Coşar ve PETDER Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ergi konuşmacı olarak yer aldı.

‘21. yüzyıl doğal gazın sınırları belirlediği bir dönem haline gelecek’

‘21. yüzyıl doğal gazın sınırları belirlediği bir dönem haline gelecek’

12. Türkiye Enerji Zirvesi’nde ‘Arama Üretim Oturumu’ gerçekleştirildi. Oturumdan önce TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin ‘Sakarya Doğal Gaz Sahası’ ile ilgili özel bir sunum yaptı. 

12. Türkiye Enerji Zirvesi’nde TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin’in gerçekleştirdiği ‘Sakarya Doğal Gaz Sahası’ sunumunun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

‘Piyasa dengelenmiş gözükse de beklenti yükseleceği yönünde’

‘Piyasa dengelenmiş gözükse de beklenti yükseleceği yönünde’

12. Türkiye Enerji Zirvesi’nde ‘Arama Üretim Oturumu’ gerçekleştirildi. TPAO Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Türksoy’un moderatörlüğünü yaptığı oturumda PETFORM Başkanı Ayşe Cesur ve MAPEG Genel Müdür Yardımcısı Sami Sarıyıldız konuşmacı olarak yer aldı.

12. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında gerçekleşen ‘Arama Üretim Oturumu”nun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

TÜSİAD Özel Oturumu’nda enerjinin dönüşümü konuşuldu

TÜSİAD Özel Oturumu’nda enerjinin dönüşümü konuşuldu

12. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında TÜSİAD sponsorluğunda ‘TÜSİAD Özel Oturumu: Enerjide Dönüşüm’ oturumu gerçekleştirildi. Oturumdan önce TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan açılış konuşması yaptı. Turan’ın konuşmasının ardından başlayan oturumda moderatörlüğü TÜSİAD Enerji Çalışma Grubu Başkanı Mehmet Acarla gerçekleştirirken TÜSİAD Üyesi Haluk Kürkçü, TÜSİAD Enerji Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Tamer Çalışır, TÜSİAD Enerji Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Arkın Akbay ve TÜSİAD Enerji Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Elif Düşmez Tek konuşmacı olarak yer aldı.

12. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında gerçekleşen ‘TÜSİAD Özel Oturumu: Enerjide Dönüşüm’ oturumunun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

‘Avrupa’daki enerji krizi, ekonomik krize doğru ilerliyor’

‘Avrupa’daki enerji krizi, ekonomik krize doğru ilerliyor’

12. Türkiye Enerji Zirvesi’nde OME Hidrokarbonlar Direktörü Sohbet Karbuz, ‘Avrupa’da Enerji Krizi’ oturumunda konuştu. Konuşmasında Sohbet Karbuz, “Şu anda Avrupa Birliği bir krize doğru gidiyor ama bu kriz enerji krizinden çıktı artık. Bir ekonomik krize gidiyor” dedi.

12. Türkiye Enerji Zirvesi’nde OME Hidrokarbonlar Direktörü Sohbet Karbuz, Avrupa’da sürmekte olan enerji krizini ‘Avrupa’da Enerji Krizi’ oturumunda yorumladın. Oturumun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

‘Sanayinin rekabetçiliğinin devamı için enerjisinin yüzde 30’unu yenilenebilirden karşılaması lazım’

‘Sanayinin rekabetçiliğinin devamı için enerjisinin yüzde 30’unu yenilenebilirden karşılaması lazım’

12. Türkiye Enerji Zirvesi’nin ilk günü yapılan sunumlarla başladı. APLUS Enerji Kurucu Ortağı Ozan Korkmaz zirve kapsamında ‘Türkiye ve Dünya Enerji Piyasalarında Son Gelişmeler’ konulu bir sunum gerçekleştirdi.

12. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında, APLUS Enerji Kurucu Ortağı Ozan Korkmaz’ın gerçekleştirdiği ‘Türkiye ve Dünya Enerji Piyasalarında Son Gelişmeler’ konulu sunumun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

‘Küreselleşme çok ağır dayak yedi’

‘Küreselleşme çok ağır dayak yedi’

12. Türkiye Enerji Zirvesi’nin ikinci gününde Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Görevlisi Soli Özel tarafından ‘Dünya Enerji Politiği’ özel sunumu gerçekleştirildi.

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Görevlisi Soli Özel’in 12. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında gerçekleştirdiği ‘Dünya Enerji Politiği’ özel sunumunun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

‘Türkiye’de tüketici güveni ve kur arasında mükemmel ilişki söz konusu’

‘Türkiye’de tüketici güveni ve kur arasında mükemmel ilişki söz konusu’

12. Türkiye Enerji Zirvesi’nin ilk günü yapılan sunumlarla başladı. Ekonomist Fatih Keresteci Zirve kapsamında ‘Türkiye ve Dünya Ekonomisinde Son Gelişmeler’ konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Ekonomist Fatih Keresteci, 12. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında gerçekleştirdiği ‘Türkiye ve Dünya Ekonomisinde Son Gelişmeler’ konulu sunumun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

‘Ülkemiz enerji sektöründe birçok yatırım ihtiyacı var’

‘Ülkemiz enerji sektöründe birçok yatırım ihtiyacı var’

12. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında ‘KPMG Özel Oturumu: Finansman’ düzenlendi. KPMG Türkiye Enerji Sektör Lideri ve Şirket Ortağı Orhan Turan’ın moderatörlüğünü yaptığı oturumda EBRD Ülke Başkan Vekili Şule Kılıç, TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, Garanti BBVA CEO’su Recep Baştuğ  ve Petrol Ofisi Finans Direktörü İda Tjonneland konuşmacı olarak yer aldı.  KPMG sponsorluğunda düzenlenen oturum öncesi Zorlu Enerji Mali İşler Genel Müdürü Elif Yener özel bir sunum gerçekleştirdi.

12. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında gerçekleşen ‘KPMG Özel Oturumu: Finansman’ oturumunun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

‘Türkiye, tüm bölge için bir doğal gaz merkezi olabilir’

‘Türkiye, tüm bölge için bir doğal gaz merkezi olabilir’

12. Türkiye Enerji Zirvesi’nde OMV Downstream GmbHSupply&Trading, Kıdemli Başkan Yardımcısı Michael Spitzbart, “Avrupa İçin Güvenilir Enerji Ortağı Olarak Türkiye” oturumunda konuştu. Spitzbart, “Türkiye, tüm bölge için bir doğal gaz merkezi olabilir” dedi.

12. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında OMV Downstream GmbHSupply&Trading, Kıdemli Başkan Yardımcısı Michael Spitzbart’ın gerçekleştirdiği “Avrupa İçin Güvenilir Enerji Ortağı Olarak Türkiye” oturumunun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

‘Türkiye’nin söz sahibi olacak ülkeler arasına girmesini hedefliyoruz’

‘Türkiye’nin söz sahibi olacak ülkeler arasına girmesini hedefliyoruz’

12. Türkiye Enerji Zirvesi’nde, Limak sponsorluğunda “Enerji Arz Güvenliğinde Yeni Nesil Termik Santrallerin Önemi” oturumu gerçekleştirildi. Oturum başlamadan önce TENMAK Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Balıkçı dinleyicilere ‘TENMAK Özel Sunumu’nu gerçekleştirdi. Ardından başlayan oturumun moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz yaparken, EÜD Başkanı Cem Aşık, EÜAŞ Genel Müdür Yardımcısı Feti Erbaş, YK Enerji Genel Müdürü M. Serhat Dinç ve İSKEN Genel Müdürü Sırrı Uyanık da konuşmacı olarak yer aldılar.

12. Türkiye Enerji Zirvesi’nde gerçekleşen Limak sponsorluğunda “Enerji Arz Güvenliğinde Yeni Nesil Termik Santrallerin Önemi” oturumunun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

‘Tüketici tarafında kendini sürekli geliştiren bir portföy var’

‘Tüketici tarafında kendini sürekli geliştiren bir portföy var’

12. Türkiye Enerji Zirvesi’nde, 22 Kasım tarihinde ‘TESAB/Büyük Tüketici Oturumu’ gerçekleşti. Moderatörlüğünü Energy Pool Genel Müdür Yardımcısı Doğan Sönmez’in yaptığı oturumda, Kastamonu Entegre, Adana Fabrika Direktörü Ergin Turan, HABAŞ Aliağa Tesisleri Fabrika Müdürü Haşim Ayten, Limak Çimento Grubu Enerji Direktörü Serhat Sarıkatiboğlu konuştu ve katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

12. Türkiye Enerji Zirvesi’nde kapsamında gerçekleştirilen ‘TESAB/Büyük Tüketici Oturumu’nun tamamına ulaşmak için tıklayınız.