DENETİMDE YENİ DÖNEM

EPDK, denetim faaliyetleri konusunda bundan sonraki süreçte uygulayacağı yeni stratejinin ipuçlarını Petroleum Istanbul Fuarı’nda verdi.

BASİT İHLALLER ÖNLENECEK

Bir süre önce kurumsal yapıda bazı değişikliklere giden EPDK, denetim faaliyetlerinde yeni bir anlayış ve strateji uygulamaya başlıyor. Piyasa oyuncularını, basit önlemlerle engellenebilecek ihlallerden dolayı sık sık cezalandırmak zorunda kalan EPDK, bunun için önleyici denetim faaliyetlerine ağırlık verecek. Böylece özellikle idari konularda cezaya yola açan ihlallerin önceden önlenmesi planlanıyor.

YOL GÖSTERİCİ OLACAK

EPDK yeni süreçte eğitici, öğretici, yol gösterici bir denetim stratejisi izleyecek. Denetim Dairesi yalnızca işlemlerin mevzuata uygunluğunu denetlemeyecek, gerekli durumlarda cezai işlemle sonuçlanabilecek faaliyetler konusunda sektör oyuncularının nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda öneri ve uyarılarda bulunacak. Ancak EPDK bunu yaparken mevzuatın uygulanması konusunda tavizkar olmayacak.

EPDK’NIN ÇOK HASSAS OLDUĞU İKİ KONU

EPDK’nın son derece hassas olduğu iki önemli başlık var. Özellikle ürün ve hizmet kalitesi sonucu oluşabilecek tüketici memnuniyetsizlikleri bunlardan biri. Bir diğeri ise rekabeti bozucu etki yaratacak, diğer piyasa oyuncularına zarar verecek eylemler. Bunlar anında cezalandırılacak.