“Türkiye ile ortak hedeflerimiz var”

 Atlantic Council Istanbul Summit 2017 bu gün kapılarını global enerji sektörünün önemli aktörleri, bürokrasi ve diplomasinin kritik isimlerine açtı.

Atlantic Council Istanbul Summit 2017 bu gün ilk gün oturumlarını gerçekleştirdi. Enerji sektöründen birçok kritik katılımcılarla gerçekleşen oturumlarda enerjinin geleceği konuşuldu İlk oturuma video bağlantısı ile mesajlarını ileten ABD Enerji Bakanı Ricky Perry “Türkiye ve ABD önemli bir dost beraber çalışmaya devam edeceğiz çünkü ortak hedeflerimiz var” diye konuştu.

“BU ÜLKE BATI İLE DOĞUYU BİRBİRİNE BAĞLIYOR”

Atlantik Konseyi Başkanı ve CEO’su Frederick Kempe: “Atlantik Konsey bu yıl gerçekte zor bir karar verdi. Bölgedeki gelişmeler, trajik darbe girişimi devam edip etmeme konusunda bir karar vermek durumundaydı. Enerji son 7 yılımızı birincil odağı konumunda. Bu yılki şartlar konusu genişletmemizi gerektirdi. Ekonomik büyüme, barış istikrar konularına odaklanacağız. Bölgesel stratejik ortaklık tabi ki oturumun önemli kısmı olacak. Atlantik Konseyi kamu yararına çalışan bir kuruluştur. Hepimiz buradayız çünkü liderlik ve birleşme bu işin asıl önemini oluşturuluyor. Burada birleşeceğiz, konuşacağız. Atlantik olarak nasıl işbirliği yapabiliriz diye daha fazla odaklanacağız. İstanbul’da bir asma köprü yapıldı bu aynı zamanda şunu simgeliyor, bu ülke Batı ile doğuyu birbirine bağlıyor.” dedi.

“KAYA GAZI ENERJİNİN JEOPOLİTİK PARAMETRELERİ İLE DE OYNADI”

Bugünkü toplantının İstanbul’da organize edilmesinin yer ve mekan olarak gerçekte doğu bir seçim olduğunu belirten IEA İcra Direktörü Fatih Birol “ Türkiye petrol, doğalgaz ve elektrik konusunda ciddi çekici bir ülke oluyor. Dünyadaki hidrokarbonların yüzde 70’i Türkiye’nin etrafında şekillenmiş durumda. Hazar’da İran’da Rusya’da ve Türkiye, bu enerjiyi talep eden Avrupa için de bir köprü rolünü üslendi. Batıda enerji piyasalarında olan gelişmeler enerji piyasasını şekillendiriyor. Yani kaya gazı sadece enerjide yeni bir soluk getirmedi aynı zamanda enerjinin jeopolitik parametreleri ile de oynadı. Diğer yandan gelişen teknoloji ve yenilenebilir enerjinin gelişmesi romantik bir hikâye olmaktan çıkarak bir gerçek haline geldi. Bu minvalde elektrikli araç satışı her sene satış rekorları kırıyor. Bu bariz bir örnektir” diye konuştu.

“HEPSİNDEN ÖNCESİ DOSTUZ”

Video mesajı ile oturuma katılım gösteren ABD Enerji Bakanı Ricky Perry: “ABD ile Türkiye hem NATO müttefiki, iyi bir ticari ortak ve hepsinden öncesi dostuz. ABD’nin bir taahhüdü var. Evrensel uygun bir enerji oluşturabilmeliyiz ki bu enerji herkese ulaşsın. Petrolü doğalgazı geliştirmeye devam edeceğiz ancak yenilenebilir enerjiye de oldukça yatırım yapacağız. Ve tabi ki ileride nükleer de bu gelişimi takip edecek. İnovasyon Trump hükümeti içi en önemli nokta. Bu konuda enerji ve ulusal güvenlik için majör adımlar atacağız. Günden güne artan enerji ihtiyacını karşılamak için bütün kaynakların kullanılması gerek. Türkiye ve ABD önemli bir dost beraber çalışmaya devam edeceğiz çünkü ortak hedeflerimiz var”

Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi Direktörü Defne Sadıklar Arslan: “İki gün boyunca barışı, anlaşarak, uzlaşarak sağlama ve iş birliğimizi Atlantik’in iki tarafında da geliştirmek için buradayız. Bu zirvede geleneksel olarak sadece enerji dışında ticaret ve güvenlik konusunu da konuşacağız. Bu gün burada bizimle olan bütün ortaklarımıza ve Türkiye Cumhuriyetine çok teşekkür ederim” dedi.

Türkiye Amerika Konsolosu John Bass oturumda şunları kaydetti: “ABD, Türkiye Ve Avrupa arasında çok fazla şey değişti. Bu konular da çok dikkat çekiyor. Bu dikkatler aslında daha derin bir gerçeği ve önemli bir prensibi kapatıyor. O da şu; hepimizin birbirine ihtiyacı var. Ancak beraber hareket edersek bölgede değişime yol açabiliriz. Türkiye’nin güçlü olması bizim ulusal çıkarlarımıza, elbette bazı zorluklar var, farklılıklarımız mevcut ancak bunu yönetebildikçe beraber güçleneceğiz” diye konuştu.

LLC RiceHadleyGates Principal Stephen Hadley: “Kurulduğundan bu yana Atlantik konseyi şunu savunmuştur: Atlantik konseyi beraber hareket etmeli. Biz stratejik bir karar alıp yıllık bir zirve yapacağız demiştik. Bu anlamda ortaya çıkan zorlukları tartışmak için Türkiye ideal bir platform. Ortaklar ve dostlarla çalışmanın değeri refah istikrar ve barış oluşturacak. İnovatif fikirler üretmek için kendimizi enerji ile doldurmak istiyoruz. Bu bağları sağlanmasına yardımcı olduğu için Türkiye’ye teşekkür ediyoruz” diye konuştu.