‘Bayilerimizle büyümeye devam edeceğiz’

2017 yılını değişim yılı ilan eden ve bu misyonla mutlu ve sadık müşteri kitlesi oluşturup, bunu kalıcı hale getirmeyi hedefleyen Bpet’in Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kazım Afşar ile Bpet’in sektördeki faaliyetlerini ve yatırım planlarını konuşmak için bir araya geldik. ‘YENİ TEKNOLOJİLERİ AÇACAĞIMIZ İSTASYONLARDA UYGULAYACAĞIZ’ Son dönemlerde istasyonlardaki akaryakıt dışı gelir kaynakları oldukça […]

‘Bayilerimizle büyümeye devam edeceğiz’
Servet Uzun
  • Yayınlanma31 Mart 2017 14:20
  • Güncelleme9 Nisan 2017 06:26

2017 yılını değişim yılı ilan eden ve bu misyonla mutlu ve sadık müşteri kitlesi oluşturup, bunu kalıcı hale getirmeyi hedefleyen Bpet’in Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kazım Afşar ile Bpet’in sektördeki faaliyetlerini ve yatırım planlarını konuşmak için bir araya geldik.

‘YENİ TEKNOLOJİLERİ AÇACAĞIMIZ İSTASYONLARDA UYGULAYACAĞIZ’

Son dönemlerde istasyonlardaki akaryakıt dışı gelir kaynakları oldukça önem kazandı. Balpet olarak bu alanda yaptığınız çalışmalar var mı?

Akaryakıtta yaşanan yoğun rekabet istasyonlarda her alanın değerlendirilmesi ve her türlü alternatif satışın yapılmasını zorunlu hale getirdi. Otogaz bunların başında geliyor. Grup şirketlerimizden Eragaz ile bu alanda sağlam ve iddialı yapımızla, her geçen gün bayilerimizle büyümeye devam ediyoruz. İstasyonlarda yağ satışlarını artırmak için bayilerimize fiyat indirim kampanyaları ve yağ teşhir üniteleri göndererek destek veriyoruz. Bpet markalı madeni yağ ürün gamımız geniş bir yelpazeye sahip. İlave olarak hizmet kalitemizi artırmak için yeni market ve tuvalet standartlarımızı, sektörde gerekliliği hissedilen tüm teknolojik gelişmeleri 2017 yılı itibarıyla yeni açacağımız istasyonlarda uygulayacağız.

2017 yılını değişim yılı ilan eden Bpet’in Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kazım Afşar, Bpet’in sektördeki faaliyetlerini ve yatırım planlarını Enerji Petrol Gaz’a anlattı.

Bpet’in Türkiye genelinde kaç bayisi bulunuyor? Bu bayilerin günlük ortalama satış oranı nedir?

Bpet ülke geneline yayılmış 335 akaryakıt istasyonu ve bünyesindeki kardeş kuruluşu Eragaz LPG şirketine ait 110 satış noktası ile yıllık istasyon başı ortalama 1250 m3 satış yapıyor. Bunlara ilave olarak şirket bünyesinde denizcilik satışları, kamu ve özel ihaleler ve endüstriyel satışlar da yapılıyor.

Sizce bayi satışlarını etkileyen faktörler nelerdir?

Satışları etkileyen ana faktör, müşterilerin talepleri ve teknolojik gelişmelerin istasyonlarda uygulanmasıdır. İstasyonun bulunduğu lokasyon ve içinde olduğu ticari alan da diğer önemli faktörlerdir. Bunlara ilave olarak, istasyonun operasyonel kalitesi, ulaşılabilir bir noktada olması, iyi aydınlatılmış, karanlık noktaları bulunmayan, ferah, temiz, içinde el değmeden çalışan musluklar, kapılar ve benzeri son sistem uygulamaları barındıran tuvalete sahip olması satışlara olumlu katkı yapan başlıca faktörlerdendir. Ayrıca, geniş, ürün çeşitliliği bol, içerisinde kahve korner ve kafe gibi ünitelerle bütünleşmiş modern marketi olan, köpüklü yıkama, detaylı iç temizlik, bakım, ehil kişilerce yapılan yağlama hizmetlerini sunan, madeni yağ, antifriz ve cam suyu gibi aracın tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen, taşıt tanıma ve kart sistemleri gibi sadakat programları bulunduran istasyonlar müşteriler tarafından tercih ediliyor. Tüm bu uygulamalar istasyonun satış hacmini ve karlılığını artırmaktadır.

“GEREKSİZ MASRAFLAR KONTROL ALTINA ALINMALI”

Akaryakıt bayilerinin birçok gider kalemi bulunuyor. Sizce bu giderlerin minimuma indirilmesi için ne tür düzenlemeler yapılmalı?

Bayilerimiz, işlerini bir kar zarar cetveli mantığı ile yürütmeli, gereksiz tüm masrafların kontrolleri altında olduğundan emin olmalı, bunun yanında gelirlerini artırıcı istasyondaki madeni yağ satışı ve marketten yapılabilecek aktif satışlar, çapraz promosyonların uygulanması ve benzeri tüm potansiyel gelir kalemlerinin uygulandığından emin olmalılar. Lisans bedelleri, hafta tatil ruhsat bedelleri, pazar çalışma ruhsat bedeli, sorumlu müdür bedeli gibi çeşitli isimlerdeki bedeller bayiler açısından düşük olan karlılığı daha da olumsuz etkilemektedir. Aynı zamanda biz de Balkan Grup adı ile bazı noktalarda kendi istasyonlarımızı işlettiğimiz için bu konuları biliyor ve aynı sıkıntıları yaşıyoruz. Bpet olarak bu hususları her türlü platformda gündeme getiriyoruz ve çözümleri için çaba sarf ediyoruz. Bu konuda çalışmalar yapan sektör temsilcisi dernek ve kuruluşlara da destek vermeye devam edeceğiz.

“BULUNMAK İSTEDİĞİMİZ BÖLGELERDE İSTASYONLAR AÇMAYI HEDEFLİYORUZ”

Balpet’in 2017 yılı hedefleri nelerdir?

2017 yıllında bulunmak istediğimiz bölgelerde yeni ve farklı modellerde istasyonlar açarak büyümek, pazar payını ve karlılığını artırmak, yeni ve dinamik kurumsal kimliği ile beğenilen ve tercih edilen bir şirket olmak en büyük hedefimiz.  İstasyonlarımızı segmente ederek işe başlıyoruz. Yeni noktalarda, tercih edilmemizi sağlayacak modern, taşıt tanıma, kartlar gibi teknolojinin tüm yeniliklerini barındıran istasyonlar açacağız. Bunun için en büyük kaynağımız olan personelimize eğitimler vereceğiz ve yeterli olmadığımız noktalara tecrübeli ve şirket politikamızı benimseyen yeni arkadaşlarla takviyeler yapacağız. Mevcut bayilerimizle olan işbirliğimizin referansları,  denizcilik satışları, oto LPG satışları, lojistik filo desteğinin yarattığı sinerji, yeni bayilerimizi bulmakta en büyük aracımız olacak. Yönetim Kurulumuzdan aldığımız güç ve destek en büyük silahımız olacak. Özetle 2017 Bpet için değişimin başlangıcı olacak.

“YENİ YÜZÜMÜZ VE KADROMUZLA PETROLEUM ISTANBUL’DAYIZ”

Bu yıl 13. düzenlenecek olan Petroleum Istanbul fuarında siz de yerinizi aldınız. Fuar ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Petroleum İstanbul 2017’de bulunacağımız için çok heyecanlıyız. Yeni yüzümüzü, yeni kadromuzu ve vizyonumuzu değerli bayilerimiz ve müstakbel bayi adaylarımız ile paylaşırken sektörde iş birliği yaptığımız ve yapacağımız oyuncularla buluşacağız. Birebir görüşmelerle değişim düşüncemizi ve planımızı anlatırken şık ve modern standımızda bunları gösterme şansımız olacak. Standımızı ziyaret edecek misafirlerimize sürprizler hazırladık.

Son olarak bayilerinize nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Bayilerimiz iş ortaklarımızdır. Karşılıklı olarak güven içerisinde iki tarafın da kazandığı iş birliktelikleri yapacağımız bayilerimiz ile istasyon satışları, ihaleler, denizcilik satışları, endüstriyel satışlar ve diğer tüm iş kollarımızda işlerimizi büyütmeye devam edeceğiz. Yeni ve bulunmadığımız noktalarda yeni iş birliktelikleri ile büyümeye devam edeceğiz. Akaryakıt depolamada ve LPG depolamada yeni yatırımlarımız ile büyüyecek, gelişen ve büyüyen lojistik ağı ile hizmeti bayilerimizin ve son kullanıcıların ayağına götüreceğiz. Değişen ve gelişen imajımızla ve kadromuzla sektörde son kullanıcılar, çalışanlar ve bayilerce ilk sıralarda tercih edilen şirket olma yolunda yatırımlarımıza devam edeceğiz. Temiz ve kaliteli akaryakıt, samimi ve güler yüzlü hizmet anlayışından ödün vermeyen Bpet, bayilerimizin de kazan kazan ilkesi ile mutlu olarak çalıştığı bir şirket olarak müşterilerimizin sürekli Dost Kapısı olarak yoluna devam edecek.

‘BAYİLERİMİZİN ELİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ’

Bayi satışlarını arttırmak için ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz?

Her bir müşteri, çeşitli ihtiyaçları için bir markaya sadık olmak istiyor. Güler yüzlü çalışanlar, dürüstlük, uygun ortam, uygun fiyat ve düzgün sunum gibi unsurlar müşteriyi markaya sadık kılmaktadır. Bu unsurların akaryakıt sektörü için de geçerli olduğunu belirtmekte fayda var. Ulaşılabilir, aydınlık, temiz tuvaleti olan, geniş ürün gamı içeren modern marketi ve cafesi olan, yıkama, bakım ve yağlama hizmetleri veren, taşıt tanıma ve kart sistemleri gibi sadakat programları sunan markalar kendilerine sadık bir müşteri kitlesi oluşturabiliyor. Bu çalışmalar, o markayı, marka değeri ve pazar paylarında öne çıkarıyor. Biz de Bpet olarak bütün istasyonlarımızı, bu bakış açısıyla segmente edeceğiz. Bpet olarak bayilerimizin rekabette elini güçlendirmek için 2017 yılında Taşıt Tanıma Satışları, Filo Kart Satışları ve Banka Kartı İşbirliği çalışmalarını hızla segmente ettiğimiz ve yeni açacağımız istasyonlarda uygulayacağız. Bunun yanında bayilerimiz ile birlikte kamu ve özel ihalelere giriyoruz. Endüstriyel satışlarda, bayilerimizin lokal tecrübe ve birikimlerinden yararlanarak,  birlikte hareket ediyoruz ve bu tarz satışlarının artması yönünde destekler veriyoruz.