Türkiye Enerji Zirvesi

‘Bayi sayımız ne kadar artarsa artsın aile havasından vazgeçmeyeceğiz’

Akaryakıt piyasasının yeni oyuncularından HYPCO’nun Türkiye Genel Müdürü Hatice Tulum şirketin Türkiye pazarındaki hedeflerini, bayi yapılanmasını ve geleceğe yönelik yatırım planlarını anlattı.

Türkiye akaryakıt dağıtım sektöründe en önemli unsurun, doğru ve güçlü bir bayi ağına sahip olmak olduğunu belirten HYPCO Türkiye Genel Müdürü Hatice Tulum, HYPCO’nun bu doğrultuda yürüteceği çalışmaları Enerji Petrol Gaz’a anlattı.

Öncelikle bize HYPCO’nun Türkiye’deki faaliyetleri, akaryakıt piyasasındaki mevcut durumu ve şirket yapısı hakkında bilgi verir misiniz?
HYPCO akaryakıt dağıtım sektöründe CityPet markası ile 2015 yılında Lokal Enerji bünyesinde operasyonel faaliyetlerine başlamış olup, 2016 yılında BB Energy ile ortaklık yapısını kurmuştur. Ortaklık sonrası, BB Enerji’nin dünya genelinde kullandığı HYPCO markasını kullanmaya başlamıştır. 2 ortağı bulunan HYPCO’nun ilk ortağı BB Enerji; Lübnan kökenli olup, global anlamda Petrol Piyasasında dünyanın önde gelen şirketlerinden biridir. Diğer ortak olan Lokal Enerji, uzun yıllardır Türkiye’de akaryakıt sektörünün birçok alanında faaliyet gösteren, ikmal ve depolama alanında geniş bir tecrübeye sahip, ülkemiz akaryakıt sektörünün tüm bileşenlerine hâkim yerli sermayeli bir şirkettir. HYPCO’da bu iki şirketin birleşmesi ile önemli bir sinerji oluşmaktadır.

2014 yılında dağıtıcı lisansını alan HYPCO’nun özellikle 2016 yılı itibariyle bayi kazanımı konusunda atağa kalktığı görülüyor. HYPCO’nun 2017 yılına ilişkin hedefleri ile orta ve uzun vadeli hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?
2017 yılının HYPCO’nun sektöre giriş yılı olmasını planlıyoruz. HYPCO sektörün en genç ve dinamik oyuncusu. Her ne kadar faaliyetlerine 2015 yılında başlamış olsa da şirket 2016 yılında edindiği 46 bayinin önemli bir kısmını 2016’nın son çeyreğinde gerçekleştirmiş, saha ve merkez yapılanmasını 2016 sonunda tamamlamıştır. 2017 yılında ailemize 100 güçlü bayi daha katmayı hedefliyoruz. 2016 yılının kısa bir döneminde gösterdiğimiz başarı, 2017 yılı için bizi umutlandırmakta ve bizi daha yüksek hedeflere yöneltmektedir.

“YAKIN VADEDE ŞİRKET BİRLEŞME VE SATIN ALMA SÜRECİ PLANLARIMIZDA YOK”

Türkiye akaryakıt piyasasında nasıl bir büyüme stratejisi uygulamayı planlıyorsunuz? Şirket satın alma ya da birleşme, planlarınız arasında yer alıyor mu?

Türkiye akaryakıt dağıtım sektöründe en önemli unsur, doğru ve güçlü bir bayi ağına sahip olmaktır. Bu bilinçle bayi ediniminde oldukça hassas davranıyoruz. Kısa vadeli karlılık ya da sayı artışından ziyade uzun vadeli yol arkadaşları seçmeye gayret ediyoruz.  Sektörde önemli tecrübeleri olan, dinamik bir çalışan profiline sahibiz. Bu sebeple yakın vadede şirket birleşme ve satın alma süreci planlarımızda bulunmamakta. Bunun yerine kararlı ve hızlı adımlarla prensiplerimiz doğrultusunda büyümeyi hedefliyoruz.

LPG, madeni yağ, depolama ve lojistik alanları ilgili ne tür faaliyetleriniz olacak?

Depolama ve lojistik alanında Lokal Enerji’nin Türkiye’de önemli bir ticari geçmişi ve tecrübesi var. Şu an Türkiye’nin her bölgesinde önemli fiyat avantajlarımız var. Bayi ağımızın artması ile birlikte, Lokal Enerji’nin tecrübesi ile BB Enerji’nin globalde sahip olduğu finans ve ticaret gücünü birleştirerek daha yüksek ithalat avantajları yakalamayı hedefliyoruz. Öncelikle akaryakıtı faaliyet alanımızın merkezine oturtmuş olup, LPG ve madeni yağ ile ilgili kısa vadede partner firmalar aracılığı ile hizmet verip, uzun vadede bu sektörlere girmeyi planlıyoruz.

“TÜRKİYE AKARYAKIT PİYASASI DOĞRU KİŞİLERLE YOLA ÇIKAN ŞİRKETLER İÇİN ÖNEMLİ BİR POTANSİYELE SAHİP”

Türkiye akaryakıt piyasasının mevcut durumu ve geleceğine ilişkin öngörüleriniz neler?

Türkiye akaryakıt sektörü oldukça dinamik bir yapıya sahip. Her yıl önemli birleşme, satın alma süreçleri yaşanıyor.  Her ne kadar sektörde önemli bir markaya ve pazar payına sahip şirketler olsa da doğru adımları atan, doğru kişilerle yola çıkan şirketler için önemli potansiyeller barındırdığını düşünüyoruz. Buna ek olarak sektörde kayıt dışı faaliyetlerin ve kaçakçılığın önlenmesi ile ilgili kamu otoritelerinin attığı adımların 2017 yılında artacağını ve güçleneceğini umuyor, bu sayede sektördeki taşların biraz daha yerine oturması ile sektörü daha aydınlık günlerin beklediğini düşünüyoruz.

“SEKTÖRE PETROLEUM ISTANBUL’DA MERHABA DİYECEĞİZ”

Tüm piyasa oyuncularını bir araya getiren 13. Petroleum Istanbul Fuarı’nda siz de yerinizi aldınız. Fuar ile ilgi beklentileriniz nelerdir?

Petroleum Fuarları uzun yıllardır sektörün tüm paydaşlarının bir araya geldiği önemli bir organizasyon. Petroleum Fuarı bizim için sektöre kurumsal olarak “Merhaba” diyeceğimiz ve kendimizi anlatacağımız bir platform olması nedeniyle bizim için ayrı bir öneme sahip. Fuarda mevcut bayilerimizle bayi adaylarımızla sektör paydaşlarımızla bir araya gelmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

“SAYIMIZ ARTSADA AİLE HAVASINDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Bayilerinize nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Biz ülkemize ve insanımıza güveniyoruz. Çok yakın bir gelecekte nihai tüketicinin aradığı ve en çok tercih ettiği marka olmak için bayilerimizle birlikte üstümüze düşen tüm görevleri yapacağız. 50 bayi ile yakaladığımız aile havasını sayımız ne kadar büyürse büyüsün muhafaza edeceğimizden bayilerimizin hiç kuşkuları olmasın.

‘BÖLGESİNDE SEVİLEN, İŞİNİ İYİ BİLEN, DÜRÜST İŞ ORTAKLARI ARIYORUZ’

İstasyon sayınızı arttırma konusundaki stratejinizin temelini hangi unsurlar oluşturuyor? Bayilik sisteminin yanı sıra şirket mülkü istasyon yatırımı ya da kiralama gibi farklı enstrümanları da kullanmayı planlıyor musunuz?

Günümüz akaryakıt dağıtım sektöründe şirketler bayi anlaşma yapıları itibariyle 2 gruba ayrışmakta. Bunlardan ilki bayilerine marka desteği veren ve karlılık paylaşımında kendine önemli bir miktar kar ayıran büyük şirketler, ikinci grup ise bayiye sadece yüksek karlılıkta ürün ikmali yapan ancak bayiye satış, marka ve hizmet kalitesi anlamında yeterince destek olamayan şirketler. Biz HYPCO olarak bu noktada ayrışmak istiyoruz. Bayi anlaşmalarımızda bayiye yüksek karlılık ya da yatırım imkanı sunmakla birlikte, sektörün ihtiyaçları olan tüm hizmetleri ve marka desteğini de bayiye vermek istiyoruz.

Gizli müşteri, periyodik tank pompa bakımları, bayi ve saha eğitimleri gibi sektörde uygulanan birçok hizmeti 2017 yılından itibaren ücretsiz bayilere vereceğiz. Bayi ediniminde önceliğimiz bayilerle birlikte çalışmak. Türkiye genelinde bölgesinde sevilen, işini iyi bilen, dürüst iş ortakları arıyoruz. Aradığımız bayi adaylarına talep ve ihtiyaçlarına göre her türlü esnek yatırım modelinde destek veriyoruz. Kiralama ve istasyon satın almalar bizim için 2. derecede önemli.

‘BAYİLERİMİZLE BİR BÜTÜN OLARAK GÜÇLÜ OLACAĞIMIZIN FARKINDAYIZ’

Bayilerinizle ilişkilerinizin temel unsurları neler? Bayi adaylarına nasıl bir şirket-bayi ilişkisi vaadediyorsunuz?

Bayilerimize sunduğumuz en önemli hizmet şeffaflık. Bir bayi adayı ile görüşmede kullandığımız söylemler, sözleşmelerimizde yazılı metne dökülen hususlar ve bayilik süresi boyunca yapılan her türlü faaliyetimiz yüzde 100 tutarlı. Ne yazık ki, sektörümüzde bu alanda bir dejenerasyon yaşanmakta. Bu politikamızın orta ve uzun vadede bayilerle karşılıklı güvene dayalı uzun soluklu birliktelikleri getireceği ve bizlere uzun vadede önemli bir geri dönüş sağlayacağını düşünüyoruz. Bayilerimizle bir bütün olarak güçlü olacağımızın farkındayız. O nedenle bir aile havasında ortak menfaatlerimizi oluşturacak her iki tarafın da memnun olduğu bir yapıyı bayilerimize vadediyoruz.