Microsoft, 2030 yılına kadar ‘karbon negatif’ olmak istiyor

Microsoft, 2030 yılına kadar tüm faaliyetlerini “karbon negatif” hale getirmeyi hedefliyor.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, yaydığı karbonu dengelemek yerine, 2050 yılına kadar 1975’te kurulduğundan bu yana doğrudan ya da elektrik tüketimiyle yaydığı tüm karbonu ortadan kaldırmak istiyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Microsoft, 2025’e kadar yapılacak enerji satın satın alma anlaşmaları (PPA) yoluyla bünyesinde barındırdığı veri merkezleri, binalar ve kampüslerde yüzde 100 yenilenebilir enerjiden üretilen elektriğe ve 2030 yılına kadar da küresel araç filosunu tamamen elektrikli hale getirmeyi planlıyor.

Ayrıca; küresel anlamda karbon azaltma, yakalama ve uzaklaştırma teknolojilerinin gelişimini hızlandırmak için 1 milyar dolarlık ‘İklim Yenilik Fonu’ yaratılacağı ve bunun yanı sıra tedarikçilerinin ve müşterilerinin karbon ayak izlerini azaltmak için söz konusu teknolojileri kullanmalarını sağlamak adına girişimlerin başlayacağı da açıklandı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Microsoft Başkanı Brad Smith, şu ana dek ‘karbon nötr’ bir şirket olmak için çalıştıklarını ve bunu başardıklarını, bundan sonraki hedeflerini ise ‘karbon negatif’lik olarak belirlediklerini söyledi.