‘Yönetmeliğin arkasındayız’

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliğinin sonuna kadar arkasında olduklarını vurguladı. Yılmaz şunları söyledi: “Sahada olumlu sonuçlarını da kısa süre içinde göreceğiz.”

‘ANİDEN ALINMIŞ BİR KARAR DEĞİL’

EPDK’nın, Fatih Altaylı’nın kuruma karşı sarf ettiği eleştirilere cevap olarak yayınladığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Öncelikle ‘lisanssız elektrik üretiminin temel amacı’ kolay yoldan elektrik üretip bunu devlete satarak kolay yoldan kazanç kapısı haline getirmek değildir. Yazıda belirtilen yönetmelik; aniden alınmış bir karar değildir ve bu konuda bir prensip değişikliği de söz konusu olmamıştır.”

‘MAKSATLI BİR ÇIKARIM’

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, ilgili yönetmeliğin sonuna kadar arkasında olduklarını vurguladı: “Biz düzenlememizin sonuna kadar arkasındayız. Sahada olumlu sonuçlarını da kısa süre içinde göreceğiz. Ağustos ayının ikinci 12 günlük dönemindeki tüketim miktarı artışını tabloya eklemeden, artan tüketimlerin hangi enerji kaynağından karşılandığı incelenmeden, bu kaynakların maliyetinin ne olduğu analiz edilmeden lisanssız elektrik üretim yönetmeliği değişikliğine bu artışı bağlamak açıkçası bilgisizce ya da maksatlı bir çıkarımdır.”

‘TÜM TÜRKİYE POTANSİYEL YATIRIM ALANI OLABİLİR’

‘Yeni düzenlemeler ile ilave yatırım imkânlarının oluşacağını öngörüyoruz. Lisanssızın amacına uygun öz tüketim projeleri hayata geçirilebilecek. Yönetmeliğin geriye doğru işletilmesinin bahsedilen sebepler nedeniyle yeniden değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.’

‘ALTERNATİF BİRÇOK ALANDA YATIRIMIN ÖNÜ AÇILDI’

“Yeni yönetmelik değişikliği ile ayrıca farklı dağıtım bölgelerinde lisanssız santral kurabilmek hakkı, farklı mahsuplaşma alternatifleri getirilmesi gibi sektörce çok olumlu görülen değişiklikler mevcut. Alternatif birçok farklı alanda yatırımın önünün açıldığını değerlendiriyoruz.”

‘LİSANSLI TESİSLERDE CİDDİ MALİYET YÜKÜ VAR’

“Elektrik arzında birinci öncelik olarak yerli, ucuz, çevreci ve yenilenebilir kaynakların arttırılması ve çeşitlendirilmesi gerekiyor. Bu yatırımların öncelikle lisanslı oyuncular tarafından gerçekleştirilmesine olanak sağlayacak düzenlemelerin yapılması gerekli.“