“Yenilenebilir enerjiyi maksimum seviyede kullanmak en önemli hedef”

Bu yıl 25’incisi düzenlenen Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı, bugün kapılarını ziyaretçilere açtı.

Fuarın açılış konuşmalarını ise T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kalsın, Türkiye Kojenerasyon Derneği Başkanı Yavuz Aydın gerçekleştirdi.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, “Pek çok önemli başarıya imza atıldı. Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını maksimum seviyede kullanmak en önemli hedeflerdir. Bu hedefi, 2018′ de yüzde 50 bandında yakaladık. Kurulu güçte ise yenilenebilir enerji kaynaklarının payı yüzde 48 olmuştur. Lisanssız tesis kurulumunda yenilenebilir enerjiye katkı sağlayacaktır. Yenilenebilir enerji kaynaklarını ülkemizde kullanmak için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, “Enerjiye olan talep giderek artmakta. Her ülkenin temelini enerji oluşturmaktadır. Uluslar Arası Enerji Ajansı’na göre küresel enerji talebinde yüzde 30 bir artış beklenmektedir. Bunun 4’te 1’inin ise Çin’de görülmesi beklenmekte. Enerji alanı çok dinamiktir. Enerjiyi üretmek kadar tüketmek de önemli” ifadelerini kullandı.

Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kalsın, “Sürdürülebilirlik yaşamın her alanına dokunan bir kavram. Enerji ise sürdürülebilirlik olmazsa olmaz. Bu da enerji verimliliğinden geçiyor. Devletimiz enerji verimliliğinde çok ciddi adımlar atıyor. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sanayi, ulaşım, binalar ve tarımı enerjiyi en çok kullanan yer olarak belirledik ve dermek olarak bu bölgelere özel faaliyet çalışmaları belirledik” diye konuştu.

Türkiye Kojenerasyon Derneği Başkanı Yavuz Aydın, “Son 5 yılda en önemli konu yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımın arttığını görüyoruz. Önümüzdeki yıl manzarayı daha farklı göreceğiz. Kojenerasyon sistemleri ise daha fazla kullanılmalıdır. Biz bölgesel ısıtmada çok yer edinemedik ve bu noktada gelişmeliyiz. Ülkemizde ısı piyasası kanununa ihtiyacımız vardı. Şuan bu kanun tartışılıyor” dedi.

İklim değişikliğiyle mücadele, yeni iş fırsatları sunuyor