RES Yarışma Yönetmeliği sektör temsilcilerine anlatıldı

Türkiye Rüzgar Enerjisi Sektör Toplantısı (TÜRES) Ankara’da yapıldı. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) düzenlediği toplantıda, EPDK Grup Başkanı Dr. Refik Tiryaki ‘RES Yarışma Yönetmeliği Uygulaması’na yönelik bir sunum gerçekleştirdi.

 

TÜREB kamu ve yatırımcıları bir araya getiren ikinci sektör toplantısını düzenledi. Ankara’da gerçekleşen toplantıda RES Yarışma Yönetmeliği Sunumu EPDK Grup Başkanı Dr. Refik Tiryaki tarafından yapılarak sektör katılımcıları bilgilendirildi.

 

 

YENİ SİSTEMİN DETAYLARI PAYLAŞILDI

 

Tiryaki, sunumunda yarışmada tavan fiyatın 7,3 ABD doları Cent/kWh olacağını söyledi. Yarışma kriterleri hakkında detaylı bir sunum gerçekleştiren Tiryaki, yarışmada verilecek ‘Sıfır’ fiyat teklifinin kimseye bir şey kazandırmayacağını söyleyerek yeni sistemle ilgili; “Sıfır teklifi sizi ikinci tura atlatmıyor. Yarışmada yazacağınız rakam sizi öyle yada böyle bıçak gibi kesiyor. Sizin için doğru fiyat neyse onu verin, bu yüzden bu sistemi getirdik” dedi.

 

Başkan Tiryaki, yarışmanın yöntemiyle ilgili; “Yarışmanın, yarışma toplantısının ilk oturumunda ve aynı gün içinde tamamlanması esastır. Yarışma gerekmesi halinde birden çok oturumla yapılabilir. Geçerli teklifler teklif fiyatı en düşük projeden başlanmak üzere bağlantı bölgesi bazında sıralanır. Bu sıralamaya göre bağlantı bölgesi kapasitesine ulaşıncaya kadar sırasıyla bağlantı kapasitesi tahsis edilir. Eşit teklif ile çakışma/kesişme halinin birlikte bulunması halinde öncelikle eşit teklif hükümleri uygulanır. Eşit teklif fiyatı olması halinde eşit teklif fiyatından başlamak üzere kapalı zarf ile eksiltme usulüne göre yarışma yapılır” ifadelerini kullandı.

 

 

YÖNETMELİK “DAHA ÇOK YERLİ, DAHA ÇOK YENİLENEBİLİR” POLİTİKAMIZLA ÇELİŞİYOR

 

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven yapılan sunum ile ilgili değerlendirme konuşması yaptı. Ataseven yarışmanın “Daha çok yerli, daha çok yenilenebilir” politikasıyla çeliştiğini ifade ederek sektör temsilcilerinin konuyla ilgili endişelerini dile getirdi. “Bu yönetmelik bizi daha çok piyasa fiyatı ve teklifi vermemize yöneltiyor, yerli üretimden uzaklaştırıyor” diyen Ataseven; “Yıllardır sektöre emek veriyoruz. Ama inşa halindeki verilere baktığımızda 2015’den bu yana sürekli bir azalma görüyoruz. Biz ülkemizde yenilenebilir enerjinin ve yerli sanayinin daha çok gelişmesini istiyoruz. Bu sebeple düzenlemelerin de buna uygun olması gerekiyor” diye konuştu.

 

İNTERAKTİF BÖLÜMDE SORU İŞARETLERİ GİDERİLDİ

 

 

Toplantının son bölümünde EPDK Grup Başkanı Dr. Refik TİRYAKİ, YEGM Yenilenebilir Enerji Kaynakları Dairesi Başkanı Mustafa ÇALIŞKAN ve TEİAŞ Planlama ve Yatırım Yönetimi Dairesi Başkanı Fatih KÖKSAL katılımcıların sorularını yanıtladı.