Türkiye Enerji Zirvesi

Çinliler Çankırı’da güneş enerjisi paneli üretecek

Çinli Hanenergy Group tarafından 480 hektarlık bir alana kurulacak olan güneş enerjisi paneli fabrikasının 500 kişiyi istihdam etmesi bekleniyor.

 

Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulması planlanan ve güneş enerjisi paneli üretecek olan fabrika yatırımı ile ilgili görüşme Çankırı Valisi Mesut Köse Başkanlığında gerçekleştirilen toplantı ile yapıldı. Toplantıya Çankırı Valisi Mesut Köse, Çinli Hanergy Group CEO’su Li Hejun ve firma yetkilileri, Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner ile ilgili kamu kurum amirleri katıldı.

 

FABRİKADA 500 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

 

Hanergy Group tarafından kurulacak olan fabrikada yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği belirtildi. Güneş enerjisi paneli üretilecek olan fabrika 480 hektar alanda kurulacak. 36 hektar üzerine proje kapsamındaki yapılar yapılacak, 12 hektar ise Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) çalışmaları için ayrılacak. Yatırım kapsamında ayrıca istenmesi halinde Hanergy Group tarafından Ar-Ge Enstitüsü kurulup yerli teknik eleman da yetiştirilecek.

 

TÜRKİYE’NİN 2023 ENERJİ HEDEFLERİ KATKI SUNACAK

 

Yapılan anlaşma gereği Hanergy Group tarafından, Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında yer alan yenilenebilir enerjinin yüzde 30 arttırılması hedefine katkı amacıyla Güneş Enerjisi Endüstri Park Projesi ile 300 Megawattlık bir enerji parkı kurulacak.

 

ARAŞTIRMA VE HAZIRLIK İÇİN 6 AY SÜRE İSTENDİ

 

Yatırımı yapacak olan Hanergy Group, gerekli araştırma ve hazırlığın yapılması için 6 ay süre istedi.

 

Çin kanunlarına göre yurtdışına yapılacak yatırım için istenen İyi Niyet Belgesi de Organize Sanayi Bölgesi yönetimi ile firma arasında imzalandı.