Türkiye Enerji Zirvesi

Petroleum Istanbul yeşillendi ve elektriklendi

Petroleum Istanbul yeşillendi ve elektriklendi

Sürdürülebilir kent yönetiminde enerji ve elektrifikasyon ayrı yere sahip. Dayanıklı, esnek sözün özü afet dirençli kentlerimizde en iyi enerji yönetimi şart.

Değerli Okuyucularım,

16. Uluslararası Petrol, LPG, Madeni Yağ, Ekipman, İstasyon Market Ürünleri ve Teknoloji Fuarı, nam-ı diğer Petroleum Istanbul’a giderken ziyaret ettiğim 2003’teki ilk fuar gözümün önünden geçti. Fuarda akaryakıt istasyonu, otomobil, tır, tanker, yağlama yağı bidonlarını görmek neşeli idi. 2003’te biyodizel ve biyoetanolün harmanlama bileşeni olarak tanımlandığı Petrol Piyasası Kanunu kabul edildi. Mart 2001’de kurulan Enerji Piyasası Kurumu (EPDK) ile sektörümüzün yirmi iki yılı var. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz nezdinde dünden bugüne piyasamıza emek verenleri selamlıyorum. Yıllar uçtu gitti. Fuar şimdi dev. Sektörümüzün mevzuatı güçlü.

Yakıt Kimyası ve Teknolojisi dersi öğrencilerim de fuarı ziyaret etti. Önce Petrol Sanayi Derneği (PETDER) standına gittim. PETDER’in kurulduğu 1996 yılını da anımsadım. Neler gördük, neler? PETDER bugün sektörün itici gücü. Her yıl dersimde petrol başlığını birlikte işlediğimiz PETDER Genel Sekreter Yardımcısı Serkan Bereket özelinde tedarikçileri de dahil olmak üzere petrol endüstrimize selam olsun. Üretimleri, hizmetleri ve ticaretleri düşük karbon ayak izli olsun.

Motor yakıtı piyasamızda önce akaryakıtlar, benzin ile motorin vardı. Sonra gaz ürünler, Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) ile doğal gaz ve motor biyoyakıtları geldi. Ve de taşıtlar için elektrik arzı. Hidrojen Ekonomisi ve Amonyak Ekonomisi giderek artan sayıda dünyada koşa koşa istasyonlara geliyor. Ülkemizde de bekliyoruz. Artık yakıt istasyonu diyoruz. Şimdi mis gibi kahve kokulu marketleri ile yakıt istasyonları rengârenk. Yakıt markası ile kahve markasını bir arada değerlendirerek istasyonunu seçen benim gibi tüketiciler çok. Hele de uzun yolda her bir yakıt istasyonu sevdiğimiz bir komşuya uğramak gibidir. İçimiz kıyılır, atıştırırız. Yolda yeme-içme ne de keyiflidir. Ne de güzeldir. Bir de alkışladığımız yerinde güneş elektriği üretim-tüketimi yapan, atığını en iyi yöneten, hijyen kontrolünü öncelikleyen, kadın çalışan sayısı giderek artan yakıt istasyonlarımız var. Gurur duyuyoruz.

Yayın grubumuzda önce Enerji Petrol Gaz ile Gas&Power gazetelerimiz vardı. Sonra 31 Mart 2010 günü Green Power ile yayınlar da yeşillendi. Ne de harika oldu. Gazetemizin yeşil tonu kıymetimiz editörüm Emin Kaya özelinde kaleminden yeşil damlayanları, yeşil satırlarımız için sektörel sürdürülebilirlik yönetimini başaran kuruluşlarımızı kutluyorum.

DB Tarımsal Enerji biyodizel üreticisi olarak 2019’da fuarda ilk kez yer aldı. Standındaki Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) küpleri renkleriyle fuarımızı bu yıl yeşillendirdi. Bir ilki başardı. Tebrik ederim. DB Tarımsal Enerji sürdürülebilirlik stratejisinde SKA 5:Toplumsal Cinsiyet Eşitliği; SKA 7: Erişilebilir ve Temiz Enerji; SKA 9: Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı; SKA 12: Sorumlu Üretim ve Tüketim; SKA 13: İklim Eylemi amaçlarını öncelikleyerek yüksek değer yaratmayı hedefleyen bir biyorafineri. Yolu yemyeşil olsun. Gelecek fuarda belki bu SKA’lar bir uçak maketi üstünde olur. Pek de hoş olur.

Fuarı elektriklendiren İstanbul Teknik Üniversitesi ZES Güneş Arabası Ekibi (İTÜ ZES GAE) oldu. Öğrencilerim hem tanıtımlarını yaptı, hem de sektörümüzü tanıdı. Cumhuriyetimizin 100. yılı, İTÜ’müzün 250. yılında, Ekim 2023’te İTÜ ZES GAE, Avustralya’da Bridgestone World Solar Challenge (BWSC) yarışında güneş elektriği gücü ile bayrağımızı dalgalandıracak. BWSC güneş arabaları yarışlarının lideridir. Kuzeydeki Darwin ile güneydeki Adelaide arasında 3 bin kilometreden fazla yol kat ediliyor. Zorlu bir yarış. İTÜ ZES GAE için desteğini sunan kuruluşlarımıza teşekkür eder, işlerinde güneş bereketi dilerim.

Yeni ARIBA ZES X’imizi 2 Mayıs 2023 günü Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı himayelerinde İTÜ tescilli yeşil yerleşkesinde VIII. İstanbul Karbon Zirvesi sergimizde görüp bilgi alabilirsiniz. Enerji lider markalarımızın tepe yöneticilerini “İklim Dirençli Sanayi ve Güçlü Türkiye” için “Karbon Yönetimi ve Enerji” oturumumuzda dinleyeceğimiz zirvemize Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı ve Türkiye İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar’ın teşrifini bekliyoruz. “Türkiye’nin Yeşil Dönüşüm Yolunda Net Sıfır Hedefi” başlıklı konuşması ile zirvemizi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İklim Değişikliği Başkanı Orhan Solak onurlandıracak. Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği 2023 Küçük Karbon Kahramanı Ödülü ile 2023 Düşük Karbon Kahramanı Ödülü takdimini yapacağımız konusunun ilk ve tek etkinliğine paydaşlarımızı bekliyoruz. Buyurunuz. Mayısta yerleşkemiz harikadır. Yeşildir.

İlkbaharda doğamız uyanırken Petroleum Istanbul’da Yaralarımızı Birlikte Sarıyoruz diyerek bir arada idik. Afet yönetimi sürerken, insanımızın ruhunu ve doğamızı toparlamak, kentlerimiz inşası için ilerliyoruz. Kolay değil. Bu süreçte hem kendi enerjimizi korumak ve iyileşmek hem de emre amade enerji, enerjiye erişim mühim. Enerji sektörümüz kendine teknik ve sosyal yakışanı başardı. Gurur duyduk. Sürdürülebilir kent yönetiminde enerji ve elektrifikasyon ayrı yere sahip. Dayanıklı, esnek sözün özü afet dirençli kentlerimizde en iyi enerji yönetimi şart. Çok çalışmalıyız. Çok. Başaracağız. Çünkü biz Türkiye’yiz.

Enerjinize, çevrenize ve ikliminize iyi bakınız değerli okuyucularım.