LM Wind Power, Bergama’dan Avustralya’ya ilk kanatlarını ihraç etti

İzmir’in Bergama ilçesinde geçen yıl faaliyete geçen GE Yenilenebilir Enerji bünyesindeki LM Wind Power fabrikası, altı ay gibi kısa bir sürede ilk rüzgar türbini kanatları ihracatını Avustralya’ya gerçekleştirdi. LM Wind Power Bergama fabrikasından gerçekleştirdiği bu ihracatla Türkiye’nin ihracat hedefleri açısından kritik önem taşıyan bir kilometre taşına imza attı.

Türkiye’de üretilerek Avustralya’ya ihraç edilen, her biri 63,7 metreden uzun olan toplam 99 kanat, Güney Doğu Avustralya’da GE ve Infigen Energy tarafından geliştirilen 113,2 MW gücündeki Bodangora Rüzgar Santrali’nde bulunan 3,43 MW’lık rüzgar türbinlerinde devreye alınacak. LM Wind Power kanatlarıyla donatılan GE türbinleri, New South Wales’teki yoğun rüzgarların enerjisini toplamak amacıyla kuruldu.

GE Yenilenebilir Enerji Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Genel Müdürü Dr. Manar Al Moneef, “Bu kanatların üretilmesi ve ihraç edilmesi, Türkiye’deki yenilenebilir enerji sektörünün büyümesi için önemli bir kilometre taşıdır. Böylesine kısa bir sürede bu tür bir başarıya imza atabilmek, iş ortaklarımızın ve yerel çalışan kadromuzun gösterdiği bağlılığın bir kanıtıdır. Bu başarı aynı zamanda Türkiye’de yenilebilir enerjiye giderek daha çok önem verildiğine ilişkin güçlü bir anlayış olduğunu ortaya koyuyor” diye konuştu.

2017 yılı Temmuz ayında faaliyete giren ve 370’in üzerinde çalışanı bulunan Bergama fabrikası, hızla büyüyen Türk rüzgar endüstrisinin gereksinimlerini karşılamayı ve Türkiye dışındaki rüzgar türbinleri için rotor kanatları sağlamayı amaçlıyor. 2010 yılından bu yana her yıl yeni rüzgar türbinlerinin faaliyete geçtiği Türkiye’nin, 2023 yılına kadar 20 GW hedefiyle sürdürülebilir bir büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor.

LM Wind Power’ın Bergama fabrikasından Avustralya’ya yapılan ihracatlar, Türkiye’deki ihracat pazarlarının çeşitlendirilmesinde kritik bir rol oynuyor. 2017 yılında Avustralya’ya 538 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştiren Türkiye, bu yıl LM Wind Power’ın Bergama tesisinde gerçekleştirilecek olan ihracatların katkısıyla, bu rakamı daha da yukarı taşıyacak.

Bergama tesisi, LM Wind Power’ın geçen yılın başında GE Yenilenebilir Enerji bünyesine katılmasından bu yana şirketin ilk yeni kanat üretim tesisi olma özelliğini taşıyor. Türkiye için verilen 50 milyon dolar değerindeki taahhüdün bir göstergesi olan tesis, üretim operasyonlarından teknik mühendisliğe, hizmetlere, yönetime ve ek desteğe kadar uzanan konularında uzman 450 kişiye nitelikli iş alanı yaratacak. Fabrika, Türkiye’de hızla büyüyen rüzgar endüstrisinin gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olacak.