Kurulu güçte yerli ve yenilenebilirin payı yüzde 62,5 oldu

Bakanlık tarafından paylaşılan verilere göre yerli ve yenilenebilir kaynakların kurulu güç içindeki payı yüzde 62,5’a, elektrik üretimindeki payı ise yüzde 60,8’e ulaştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, eylül ayına ait elektrik üretim ve kurulu güç verilerini paylaştı. Buna göre eylül ayında Türkiye’nin toplam elektrik üretimi 226 bin 917 GWh olurken, toplam kurulu güç ise 93 […]

Kurulu güçte yerli ve yenilenebilirin payı yüzde 62,5 oldu
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma24 Ekim 2020 14:18

Bakanlık tarafından paylaşılan verilere göre yerli ve yenilenebilir kaynakların kurulu güç içindeki payı yüzde 62,5’a, elektrik üretimindeki payı ise yüzde 60,8’e ulaştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, eylül ayına ait elektrik üretim ve kurulu güç verilerini paylaştı. Buna göre eylül ayında Türkiye’nin toplam elektrik üretimi 226 bin 917 GWh olurken, toplam kurulu güç ise 93 bin 207 MW’a ulaştı.

Bakanlığın verilerine göre elektrik üretimi içerisindeki en büyük pay, yüzde 60,8’le yerli ve yenilenebilir kaynakların oldu. Üretimdeki diğer kaynaklardan ithal kömürün payı yüzde 20,2 , doğal gazın payı ise yüzde 19,3 olarak ortaya çıktı.

Yerli ve yenilenebilir kaynakların toplam kurulu güç içerisindeki payı ise yüzde 62,5’e ulaştı. Kurulu güç içerisinde doğal gazın payı yüzde 27,5 , ithal kömürün payı ise yüzde 9,6 oldu.

DÖNMEZ: “EYLÜLDE ENERJİMİZ YİNE ÇOK YÜKSEKTİ”

Bakanlık tarafından paylaşılan verileri sosyal medya hesabından yorumlayan Bakan Fatih Dönmez, hem üretimde hem de kurulu güçte yerli ve yenilenebilir kaynakların payındaki artışa dikkat çekerek “Eylülde enerjimiz yine çok yüksekti” ifadesini kullandı.