“İlk defa Lityum üretimini başlatıyoruz”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülkemizde ilk defa Lityum üretimini başlatıyoruz” dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:  “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülkemizde ilk defa Lityum üretimini başlatıyoruz. Türkiye’nin madeni Bordan elektrikli otomobiller başta olmak üzere tüm mobil bataryalar için […]

“İlk defa Lityum üretimini başlatıyoruz”
Özge Esen
  • Yayınlanma25 Aralık 2020 11:31
  • Güncelleme25 Aralık 2020 12:14

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülkemizde ilk defa Lityum üretimini başlatıyoruz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: 

“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülkemizde ilk defa Lityum üretimini başlatıyoruz. Türkiye’nin madeni Bordan elektrikli otomobiller başta olmak üzere tüm mobil bataryalar için kullanılacak lityumu elde edeceğiz” ifadelerini kullandı.

ETİ MADEN İŞLETMELERİ’NİN LİTYUM PİLOT ÜRETİM TESİSİ 26 ARALIK’DA AÇILACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı ETİ Maden İşletmeleri’nin lityum pilot üretim tesisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans ile katılacağı program ile 26 Aralık Cumartesi günü saat 14.00’de resmi tören ile açılacak.

Türkiye’nin ilk LİTYUM Üretim Tesisi Açılış Programı Hakkında:

-TOGG başta olmak üzere tüm elektrikli otomobillerin, mobil telefonların, elektrikli araçların bataryalarında ve elektrikle çalışan tüm aletlerin pillerinde kullanılan LİTYUM Türkiye’de ilk defa yerli olarak BORDAN üretilecek. Tesisin resmi açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın video konferans ile katılacağı programla gerçekleşecek.

-Pilot tesis ilk etapta yıllık 10 ton lityum üretecek. Tesisin kapasitesi 600 tona kadar yükselecek.
-Tam kapasite üretimle birlikte yıllık yaklaşık 20 milyon dolarlık ithalatın önüne geçilecek.