Türkiye Enerji Zirvesi

enerji verimliliği

Enerji verimliliğine kredi desteği

 Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Hollanda Kalkınma Bankası FMO’nun Türkiye’nin önde gelen finans şirketlerinden Finans Leasing’e enerji verimliliği projelerinde kullanılmak üzere 85 milyon dolar kredi desteği sağladığı bildirildi.

IFC’den yapılan açıklamada, kurumun, enerji verimliliği projeleri için Finans Leasing’e beş yıl vadeli olarak 50 milyon dolar ve FMO’nun da 35 milyon dolar kredi verdiği belirtildi.

Söz konusu krediyle Finans Leasing’in enerji verimliliği portföyünü genişleteceğinin kaydedildiği açıklamada, “Bu sayede Finans Leasing müşterisi olan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler, enerji verimliliğine uygun ekipman temin edebilecek, üretim tesislerini daha verimli hale getirecek güncellemeleri yapabilecek ve yenilenebilir enerji kullanımını artırabilecek. Bu kredi sayesinde Finans Leasing önümüzdeki 3 yıl içerisinde enerji verimliliği portföyünü yüzde 35 oranında artırmayı hedefliyor.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Finans Leasing Genel Müdürü Metin Karabiber, IFC ve FMO’dan alınacak kredi sayesinde yatırımlarda verimliliğin artacağını vurgulayarak, “Enerji tasarrufu sağlayarak maliyetlerini azaltmak isteyen KOBİ’lere uzun vadeli TL cinsinden finansman sağlamayı ve aynı zamanda ülkemizin doğal kaynaklarının korunmasına katkı yapmayı hedeflemekteyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

IFC Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Finansal Kurumlar Grubu Başkanı Manuel Reyes Retana da Türkiye’de enerji verimliliği alanında yatırım yapmak isteyen işletmelerin uzun vadeli finansman bulma sıkıntı yaşadığına dikkati çekerek, “Bankaların temin ettiği kredilerin yaklaşık yüzde 27’si KOBİ’lerin ihtiyaçlarını gidermeye yönelik kullanılıyor. IFC bu alanda Türkiye’de bir süredir leasing şirketleri ile başarılı bir iş birliği içerisinde. Leasing sayesinde KOBİ’ler sürdürülebilir enerji yatırımları için finansman bulabiliyor ve enerji verimliliğine uygun ekipman ve üretim tesislerine kavuşabiliyor.” görüşüne yer verdi.
AA