Türkiye Enerji Zirvesi

Çatılardaki GES uygulamaları için ruhsat zorunluluğu kalktı

Çatılardaki güneş enerjisi projelerinin kullanımını yaygınlaştırması beklenen yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikle ilgili Petroturk’e özel açıklamalarda bulunan GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu; “Daha önceki uygulamalarda çatıya panel konulduğu zaman imarda değişiklik isteniyordu. Bu yönetmelikle artık istenmeyecek. Yönetmeliği çatılardaki bürokrasiyi azaltacağı için çatıların önünü açacak önemli bir düzenleme olarak görüyoruz” dedi.

 

10Kw altı sistemler için hazırlanan ve sektör tarafından uzun zamandır beklenen yönetmelik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

 

GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu, yayınlanan yönetmeliğin sektörün gidişatına çok önemli katkıları olacağını söyledi. Telemcioğlu, “Daha önceden çatıya panel konulduğu zaman imarda değişiklik isteniyordu. Statik ve elektrik projelerinin de belediyeden onaylanması gerekiyordu. Bu yönetmelikle artık imarda değişiklilik gerekmiyor. Çatılardaki bürokrasi azalacağı için çatıların önünü açacak önemli bir düzenleme olarak görüyoruz” dedi.

 

Yönetmeliğin çıkmasında önemli katkılarının olduğunu ifade eden Telemcioğlu, “GÜNDER’in çabasıyla çıkmış bir yönetmelik. Yaklaşık 2 yıldır bu yönetmelik için uğraşıyoruz. Çünkü sıcak su panelleri için imar istenmiyordu fakat pv panelleri için imar isteniyordu. Dolayısıyla ikisi aynı duruma getirmiş olduk. Bunun ağırlık olarak sıcak su panelinden farkı yok. Dolayısıyla çatının veya yapının statiğini değiştirecek bir durum da yok. Olması gereken oldu. Daha önceki yönetmeliklerde bu detay tanımlanmamıştı, artık tanımlandı” diye konuştu.