Çalıkobası HES Projesinde üretime geçildi

 Akfen Yenilenebilir Enerji AŞ’ye ait Giresun’daki Çalıkobası Hidroelektrik Santrali (HES) Projesi’nde toplam 8,84 megavat kurulu güce sahip ilk 2 ünite üretime geçti.

 

Akfen Holding AŞ’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, şirketin iştiraki Akfen Yenilenebilir Enerji AŞ’nin bağlı ortaklığı H.H.K. Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin, Giresun’da bulunan ve 17,38 megavat kurulu güç kapasitesine sahip 4 üniteden oluşan Çalıkobası HES Projesi’nin toplam 8,84 megavat kurulu güce sahip ilk 2 ünitesinin üretime başladığı belirtildi.

 

Santralin yıllık 22,07 gigavat elektrik üretmesinin beklendiği kaydedilen açıklamada, “Akfen Yenilenebilir Enerji, yatırım programına uygun şekilde HES santrallerini ticari enerji üretimi için devreye almaya devam etmekte olup, 2 Haziran 2017 tarihi itibarıyla, bağlı ortaklıkları vasıtasıyla faaliyet gösterdiği 12 hidroelektrik santralinde toplam 212,96 megavat kurulu güç kapasitesine ve yıllık toplam 874,64 gigavat üretim kapasitesine ulaşmıştır. Böylece, Akfen Yenilenebilir Enerji’nin toplam kurulu gücü de 229 megavata ulaşmıştır.” ifadelerine yer verildi.

 

AKFEN ÇALIKOBASI HES 9 BİN HANEYİ AYDINLATACAK

 
Şirketten yapılan açıklamaya göre, 18 megavat kapasiteye sahip Çalıkobası HES projesi, 35 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirildi.

 

Rüzgar, güneş ve hidroelektrik olmak üzere, sadece yerli ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretmeye odaklanan Akfen Yenilenebilir Enerji, bu yıl için 2 milyar liradan fazla, 2020’ye kadar ise 4 milyar liralık ‘temiz enerji projesi’ hedefi ortaya koydu.

 

Akfen Yenilenebilir Enerji’nin gelecek dönemdeki yatırımlarının 1 milyar 400 milyon liralık kısmını Özelleştirme İdaresi Başkanlığından devralınacak Menzelet, Kılavuzlu ve Çiçekli hidroelektrik santralleri oluşturuyor.

 

Şirketin yenilenebilir enerji yatırımları bütçesinin 450 milyon liralık kısmının güneş enerjisi santrali, 200 milyon liralık kısmının da rüzgar enerjisi santrali kurulumu için kullanılması planlanıyor.

AA